مقالات آشپزی

سالم ترین روش های پخت غذا

روش پخت غذا تاثیر بسزایی در سلامت و ارزش تغذیه ای افراد دارد. در کشور ایران بسیاری از افراد از روش های سنتی برای پخت غذا استفاده می کنند که باعث از بین رفتن ویتامین و املاح موجود در غذا می شود و ارزش غذایی را پایین می آورد. اگر بدنبال زندگی طولانی و سالم […]

سالم ترین روش های پخت غذا
روش پخت غذا تاثیر بسزایی در سلامت و ارزش تغذیه ای افراد دارد. در کشور ایران بسیاری از افراد از روش های سنتی برای پخت غذا استفاده می کنند که باعث از بین رفتن ویتامین و املاح موجود در غذا می شود و ارزش غذایی را پایین می آورد. اگر بدنبال زندگی طولانی و سالم هستید داشتن وعده غذایی سالم و مغذی از عوامل مهم داشتن بدنی سالم و شاداب است. باید به نحوه ی پخت غذا و خوردن آن توجه داشته باشیم. یک تغییر ساده می تواند تاثیر بسزایی در سلامت سیستم ایمنی بدن ، قلب و سایر اعضای بدن داشته باشد.

سالم ترین روش های پخت غذا

 • آب پز کردن
 • بخار پز کردن
 • استفاده از مایکروویو
 • آرام پز کردن
 • کباب کردن
 • برشته کردن
 • تفت دادن
 • سرخ کردن

آب پز کردن

آب پز کردن مواد غذایی روش مناسبی برای پخت غذا می باشد. معمولا ورزشکاران و افرادی که رژیم غذایی و قصد کاهش وزن دارند از این روش برای پخت غذا استفاده می کنند. در این روش بیشتر مواد غذایی وارد در آب قرار می گیرد و از روغن خبری نیست. زمانی که آب برای جوشاندن مواد غذایی به جوش می آید دارای گرمای بالایی می شود و محیط مناسبی را برای انتقال حرارت به مواد غذایی فراهم می کند. برای آب پز کردن سبزیجات و... تا جایی که امکان دارد آن ها را کمتر خورد کنید ، حتی می توانید آن ها را درسته درون آب قرار دهید . با این کار املاح معدنی و ویتامین کمتری از بین می رود. هرچه برای آب پز کردن از آب بیشتری استفاده کنید باید زمان جوشاندن مواد غذایی را افزایش دهید.

بخار پز کردن

با این روش ارزش مواد غذایی ، مزه و طعم آن حفظ می شود. بخار پز کردن باعث حل نشدن مواد مغذی در مواد غذایی مانند سبزیجات در آب می شود. هنگام استفاده از این روش دما باید پایین باشد. متاسفانه به دلیل طولانی بودن زمان پخت غذا ویتامین C و فولات از بین می رود. برای بخار پز کردن مواد غذایی می توانید از دیگ زود پز استفاده کنید. جهت پخت گوشت ، مرغ ، ماهی و سبزیجات و... می توانید از این روش استفاده کنید. یک دقیقه زمان مناسبی برای پختن سبزیجات می باشد.

استفاده از مایکروویو

استفاده از مایکروویو مناسب زندگی کارمندی و آشپزی سریع است. پخت غذا

آرام پز کردن

آرام پز کردن مانند جوشاندن غذا اما با سرعت کم می باشد. در این روش از حرارت پایین تر استفاده می شود، بنابراین غذاهای پروتئینی تردتر و قابل هضم تر خواهند بود. هنگام استفاده از روش آرام پز کردن تغییراتی در غذا رخ می دهد. این روش برای پخت غذایی دریایی بسیار مناسب است.

کباب کردن

کباب کردن یکی از روش های خوب پخت غذا می باشد. برای کباب کردن می توان از فر هم استفاده کرد. علاوه بر کباب کردن گوشت ، می توانید انواع سبزیجات را کباب کنید و دقت کنید بیش از حد کباب نکنید زیرا باعث سوخته شدن و افزایش آکریل آمید مواد غذایی می شود.

برشته کردن

در این روش انواع مواد غذایی مانند گوشت و سبزیجات  در درجه حرارت بسیار بالا پخته می شوند.

تفت دادن

برای پخت سبزیجات با اضافه کردن مقدار کمی روغن ، مواد غذایی مورد نظر آماده می شود ، هم چنین یک روش سنتی در آسیا می باشد.

سرخ کردن

در این به دلیل استفاده از روغن ، کالری زیادی وارد غذا می شود. اگر روغن حرارت زیادی ببیند باعث از بین بردن مواد غذایی و افزایش کالری می شود. استفاده از روغن زیتون باعث کاهش بیماری قلبی ، سکته و... می شود. پخت غذا در روغت زیتون سالم تراز روغن های دیگر می باشد.

نکات مهم هنگام پخت غذا

 1. هنگام پخت غذا از ظروغ استیل و چدنی استفاده کنید. مواد معدنی موجود در این ظروف وارد غذا می شوند و مقدار آن را افزایش می دهند.
 2. هنگام استفاده از گوجه فرنگی آن را بپزید.
 3. از آووکادو به جای سس استفاده کنید.
 4. هنگام استفاده از سس ماکارونی از هویج رنده شده استفاده کنید. (هویج خطر حمله قلبی را کاهش می دهد)
 5. از حبوبات استفاده کنید. حبوبات حاوی فیبر ، ساپونین و فیتوسترول می باشد.
 6. سبزیجات را هنگام پختن خورد نکنید.
 7. برای پخت غذا سالم از روش بخارپز ، کبابی ، گریل و یا آب پز استفاده کنید.
برای گذراندن دوره های آموزشی آشپزی به سایت آرسس شف یا آموزشگاه آشپزی مراجعه کنید.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید