مقالات شغل آشپزی

چگونه آشپز حرفه ای شویم ؟

آشپز حرفه ای که به عنوان سرآشپز در رستوران ها و آشپزخانه های بزرگ کارمی کند، وظیفه کنترل کردن تمامی امور مربوط به آشپزخانه و مدیریت و نظارت بر امور رستوران که توسط آشپزهای دیگر انجام می شود ، دارد . عوامل مختلفی در موفقیت آشپز حرفه ای دخالت دارد اما مهم ترین آن ها […]

چگونه آشپز حرفه ای شویم ؟
آشپز حرفه ای که به عنوان سرآشپز در رستوران ها و آشپزخانه های بزرگ کارمی کند، وظیفه کنترل کردن تمامی امور مربوط به آشپزخانه و مدیریت و نظارت بر امور رستوران که توسط آشپزهای دیگر انجام می شود ، دارد . عوامل مختلفی در موفقیت آشپز حرفه ای دخالت دارد اما مهم ترین آن ها علاقه زیاد به غذا و پخت انواع غذاهای مختلف و هم چنین داشتن سرعت عمل و دقت فراوان در کار از عوامل مهم موفقیت آشپز حرفه ای می باشد . آشپز حرفه ای

ویژگی های آشپز حرفه ای

ساعات کاری آشپز حرفه ای بسیار طولانی است و معمولا از صب تا نیمه های شب ادامه دارد . حجم کاری آن ها در آخر هفته ها به دلیل تعطیلی و مراجعه بیش تر افراد بیش تر خواهد بود . آشپز حرفه ای معمولا برای رعایت نکات بهداشتی از لباس و کلاه سفید استفاده می کند . در آشپزخانه های بزرگ به دلیل حجم کاری زیاد معمولا برای پخت انواع غذاها هر آشپز مسئول پخت یک نوع غذا مانند پخت کباب ، پلوهای مختلف و سوپ و دسر... می باشد .

وظایف آشپز حرفه ای

شناخت و انتخاب مناسب مواد اولیه برای پخت غذا که باید با توجه به آموزش های داده شده ، از مواد اولیه تازه و به صورت روزانه استفاده کنند . آشنایی کامل با استانداردهای موجود برای پخت انواع غذاهای مختلف ملی و بین المللی که باید بدون تغییرات به دستور اصلی آن پخت غذا انجام شود . رعایت کردن بهداشت در حین کار توسط سرآشپز و در نظر گرفتن نکات ایمنی در پخت غذا از عوامل مهم کار در آشپزخانه می باشد .خلاقیت در سرو غذا داشته باشد و از مواد تازه برای دورچین و تزئین زیبای بشقاب استفاده کند . سرعت عمل در کار برای پخت به موقع غذا و سرو آن در کوتاه ترین زمان از قابلیت های عالی آشپز حرفه ای در رستوران و آشپزخانه های بزرگ می باشد .

مهارت های لازم آشپز حرفه ای

آشپزهای حرفه ای برای موفقیت بیش تر در کار خود باید مهارت هایی را داشته باشند از جمله مهم ترین این مهارت ها می توان به سرعت عمل بالای آن ها که در کوتاه ترین زمان غذا را با کیفیت بالا بپزد و آشنایی و شناخت کافی از مواد اولیه برای تهیه غذا داشته باشد. علاقه زیاد به کار و رعایت استانداردهای لازم برای پخت انواع غذاها و رعایت بهداشت فردی و محیط در حین کار با مواد داشته باشد .صبر و تحمل زیاد در مواقع شلوغ بودن ساعات کاری رستوران را داشته باشد و مهارت لازم برای انجام کار تیمی و مدیریت و کنترل سایر امور آشپزخانه را داشته باشد .خلاقیت و دقت بالا در زمان پخت انواع غذاهای لذیذ و خوشمزه طبق دستورالعمل های موجود و با رعایت بهداشت انجام شود. آشپز حرفه ای با توجه به مهارت و قدرت خود می تواند درسازماندهی و برنامه ریزی آشپزخانه رستوران نقش مهی را  داشته باشد و الگویی برای سایر کارمندان و آشپزهای رستوران باشد .آشپزی هنری است که می توان آن را با گذراندن دوره های آشپزی آموخت و با تمرین و تلاش فراوان این حرفه را در خود بهبود بخشید . آشپزها در ابتدای کار خود به عنوان کارآموز کار خود را شروع می کنند و در کنار آشپزهای حرفه ای مسئولیت هایی را برعهده می گیرند .با گذشت زمان و کسب تجربه بیش تر می تواند مسئولیت های بیش تری از آشپزخانه را بر عهه بگیرند و در مراحل بعدی به ترتیب دستیار آشپز و سرآشپز آشپزخانه رستوران شوند . سرآشپز مسئولیت مهمی در آشپزخانه دارد او مسئول کنترل و مدیریت کلی آشپزخانه و تهیه منو اصلی رستوران و نظارت برکار سایر افرادی که در آشپزخانه مشغول به کار هستند ، می باشند .میزان درآمد آشپزهای حرفه ای با توجه به موقعیت و محل رستورانی که در آن مشغول به کار هستند متفاوت می باشد اما به طور معمول آشپزهای مبتدی و نیمه حرفه ای حقوق چندانی را دریافت نمی کنند در صورتی که در رستوران و فست فودهای خوب استخدام شوند، می توانند موقعیت خوبی را داشته باشند . آرسس شف با برگزاری دوره های آموزشی آشپزی ، فینگرفود ، غذاهای ایرانی و بین المللی ،آموزش آشپزی عمومی مفید زیر نظر استادهای باتجربه  توانسته است رضایت افرادی که در کلاس آشپزی شرکت کرده اند را جلب کند .

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

2 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

مازیار دهقانی رنجبر

۱۲ بهمن ۱۳۹۸ , 11:35

میخواهم یک سرآشپز حرفه ای و موفق شوم....

پشتیبانی آرسس شف

آرسس شف

۲۷ فروردین ۱۴۰۱ , 10:36

سلام وقت بخیر.میتونید دوره تکمیلی شف شو رو شرکت کنید و یک شف موفق باشید. ما در خدمتتون هستیم.