مقالات آشپزی

کاربردهای گوشت قرمز در آشپزی

گوشت تقریبا پای ثابت پخت غذاست و به خصوص در سفره ایرانیان جایگاه خاصی دارد تا جایی که بیشتر غذاهای مجلسی و مناسب مهمانی با استفاده از این نوع گوشت طبخ می‌شوند. حتی برای داشتن یک رژیم غذایی سالم، مصرف گوشت قرمز به میزان کافی از اهمیت زیادی برخوردار است.

مهم‌ترین نکات

  • جایگاه و اهمیت انواع گوشت در آشپزی
  • مزایای استفاده از گوشت قرمز در آشپزی
  • نکات مهم برای طبخ گوشت قرمز در آشپزی
  • اصول نگهداری گوشت قرمز
  • لیست معروف‌ترین غذاها با گوشت
کاربردهای گوشت قرمز در آشپزی

کاربرد گوشت قرمز در آشپزی ایرانی و بین‌المللی

گوشت قرمز در آشپزی برای پخت انواع مختلفی از غذاها کاربرد دارد و غذاهای ایرانی و خارجی متنوعی را می‌توان با این گوشت طبخ کرد. تنوع گوشت قرمز بسیار زیاد است و گوشت گوسفند، گوساله، شتر و... از انواع این گوشت هستند که به صورت تکه‌ای یا چرخ‌کرده برای پخت غذاهای مختلف استفاده می‌شوند.

گوشت تقریبا پای ثابت پخت غذاست و به خصوص در سفره ایرانیان جایگاه خاصی دارد تا جایی که بیشتر غذاهای مجلسی و مناسب مهمانی با استفاده از این نوع گوشت طبخ می‌شوند. حتی برای داشتن یک رژیم غذایی سالم، مصرف گوشت قرمز به میزان کافی از اهمیت زیادی برخوردار است.

گوشت  قرمز با رزماری

جایگاه و اهمیت انواع گوشت در آشپزی

به طور کلی گوشت به عنوان منبع غنی پروتئین شناخته می‌شود و مصرف آن توسط پزشکان تغذیه توصیه می‌شود چون ارزش پروتئین‌های حیوانی برای حفظ سلامت بدن بیشتر از پروتئین‌های گیاهی است. وجود گوشت قرمز در آشپزی و رژیم غذایی به میزان 2 وعده در هفته موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و عضلات می‌شود. مصرف این ماده به خصوص برای کودکانی که در سنین رشد قرار دارند اهمیت بیشتری دارد. به علاوه گوشت قرمز منبع خوبی از آهن است که معمولا با هیچ ماده دیگری به اندازه گوشت قابل دریافت نیست.

ارزش غذایی گوشت

یکی از دلایل تاکید بر استفاده گوشت قرمز در آشپزی، ارزش بالای غذایی این نوع گوشت است. همان‌طور که گفته شد گوشت قرمز منبع غنی آهن است بنابراین برای افرادی که به کم‌خونی دچار هستند، مصرف آن بسیار مفید است. همچنین این ماده غذایی سرشار از پروتئین و ویتامین‌هایی مانند ب12 است که برای تقویت حافظه در کودکان و پیشگیری از ابتلا به آلزایمر در افراد میانسال و سالمندان اهمیت دارد. برای تامین انرژی بدن هیچ چیز به اندازه گوشت قرمز کارساز نیست اما به دلیل داشتن چربی اشباع زیاد، مصرف این ماده باید کنترل‌شده انجام شود و بیش از 2 بار در هفته نباشد.

انواع اصلی گوشت و تفاوت آن‌ها

گوشت به عنوان یکی از مواد اصلی در تهیه غذاها، دارای انواع مختلفی است. در یک طبقه‌بندی کلی انواع گوشت را به گوشت قرمز و سفید تقسیم می‌کنند.

گوشت قرمز

از حیواناتی مانند گاو، گوسفند، گوساله، شتر، بز، شترمرغ و... تهیه می‌شود. گوشت قرمز دارای پروتئین زیادی است، چربی حیوانی در آن بالاست و منبع انواع مختلف ویتامین ب است. همچنین انواع مواد معدنی مانند آهن، روی، سدیم، منیزیم و... را نیز می‌توان در این نوع گوشت پیدا کرد.

گوشت قرمز

گوشت قرمز بیشتر از پستانداران تامین می‌شود و رایج‌ترین منبع تهیه آن گوسفند، گاو و گوساله هستند. مصرف گوشت قرمز در آشپزی به دلیل فواید زیاد آن توصیه می‌شود و مطابق نظر بیشتر پزشکان تغذیه استفاده از انواع مختلف آن حداقل 2 بار در هفته الزامی است. یکی از مزایای این نوع گوشت تنوع بالای آن چه در منابع و چه در شکل استفاده از آن است. تمام انواع گوشت قرمز منبع خوب پروتئین و تامین آهن است، تنها در گوشت شتر و شترمرغ میزان چربی و کلسترول کمتر از سایر انواع گوشت قرمز است.

گوشت سفید

شامل گوشت پرندگان به غیر از شترمرغ و ماهیان است. این گوشت بیشتر از پرندگان اهلی مانند مرغ، بوقلمون، اردک، غاز، کبک و... تهیه می‌شود، همچنین منابع دریایی این نوع از گوشت هم به دلیل داشتن امگا3 زیاد بسیار مفید هستند که از انواع آن می‌توان ماهی و میگو را مثال زد. گوشت سفید چربی کمتری نسبت به گوشت قرمز دارد و هرچند نیاز بدن به پروتئین را تامین می‌کند اما در تقویت عضلات به اندازه گوشت قرمز عمل نمی‌کند.

فرآورده‌های گوشت قرمز در آشپزی

به غیر از خود گوشت‌ها، فرآورده‌های گوشت قرمز و سفید هم به شکل‌های مختلف تولید شده و در بازار به فروش می‌رسند. به عنوان مثال یکی از فرآورده‌های رایج گوشت قرمز در آشپزی، جگر گوسفند است که به صورت خوراک، کبابی یا سرخ‌شده طبخ می‌شود. سوسیس، کالباس، همبرگر و... از دیگر فرآورده‌های گوشت قرمز هستند که در انواع و درصدهای مختلف تولید می‌شوند.

مزایای استفاده از گوشت قرمز در آشپزی

برخی از انواع رایج گوشت قرمز در بخش قبل معرفی شدند و به طور جزئی در مورد فواید و دلایلی که باعث تاکید بر مصرف آن‌ها می‌شود هم صحبت شد. در این قسمت به طور کامل‌تر به بررسی مزایای استفاده از گوشت قرمز در آشپزی می‌پردازیم.

هرچند مصرف گوشت قرمز به دلیل چربی و کلسترول باید به شکل کنترل‌شده و در مقدار مناسب انجام شود اما کم‌ترین مقدار آن هم فواید زیادی در بدن دارد. حتی برای افرادی که به مشکلاتی مانند بالا بودن کلسترول خون مبتلا هستند هم مصرف مقدار کافی گوشت قرمز در برنامه غذایی توصیه می‌شود تا ایمنی بدن آن‌ها دچار مشکل نشود.

تامین پروتئین لازم بدن

یکی از فواید مهم گوشت قرمز در آشپزی پروتئین‌سازی است. تقریبا هیچ ماده‌ای به اندازه گوشت قرمز توانایی تامین پروتئین‌ لازم بدن را ندارد، حتی با مصرف گوشت سفید هم نمی‌توان مقدار پروتئین بدن را به اندازه گوشت قرمز تامین کرد.

به خصوص در کودکان که ماهیچه‌های آن‌ها در سنین رشد نیاز به تقویت دارد و بزرگسالان که برای انجام فعالیت‌های روزمره نیاز به تامین انرژی دارند مصرف گوشت قرمز اهمیت بیشتری دارد. پروتئین موجود در گوشت قرمز همچنین برای افرادی که در حال اجرای رژیم غذایی هستند نیز مفید است. این افراد با مصرف مقدار کافی گوشت قرمز مانع سوختن و شل شدن عضلات می‌شوند و تنها چربی بدن آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

گوشت چرخ کرده

مفید برای کم‌خونی

گوشت قرمز به عنوان یک منبع سرشار از آهن برای بیمارانی که به کم‌خونی مبتلا هستند بسیار مفید است. آهن در بدن موجب تشکیل هموگلبین می‌شود و این ماده نیز در انتقال اکسیژن نقش دارد که عملکرد بسیاری از اندام‌های اصلی مانند قلب و مغز به آن وابسته است. بنابراین در صورت مصرف به اندازه گوشت قرمز در آشپزی و رژیم روزانه اندام‌هایی مانند قلب و مغز بهترین عملکرد را خواهند داشت. میزان آهن موجود در گوشت قرمز به خصوص جگر بیشتر از تمام مواد غذایی است.

مناسب برای ورزشکاران

یکی از گروه‌هایی که مصرف گوشت قرمز برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد و نبود آن در رژیم غذایی مشکلات زیادی برای آن‌ها ایجاد می‌کند، ورزشکاران هستند. این گروه از افراد برای حفظ عضلات و توانایی بدن جهت انجام فعالیت‌های ورزشی بیشتر از سایر افراد نیاز به مصرف گوشت قرمز دارند. نبود گوشت قرمز به میزان کافی در وعده‌های غذایی ورزشکاران مشکلات زیادی مانند از بین رفتن عضلات را به وجود می‌آورد. همچنین پروتئین موجود در این گوشت سیستم ایمنی بدن آن‌ها را تقویت می‌کند.

تامین ویتامین

همان‌طور که گفته شد با مصرف گوشت قرمز در آشپزی به میزان کافی می‌توان بسیاری از ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تامین کرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ویتامین‌های گروه ب مانند تیامین، فولات، نیاسین و... اشاره کرد. این ویتامین‌ها نقشی مهم در حفظ سلامت قلب و عروق و جلوگیری از ابتلا به سرطان دارند.

همچنین روی و بسیاری از ویتامین‌های موثر در هورمون‌سازی منظم بدن هم با مصرف این گوشت تامین می‌شوند. به خصوص برای زنانی که قصد بارداری دارند مصرف منظم گوشت قرمز در آشپزی و وعده‌های غذایی آن‌ها مهم‌تر است. علاوه بر تقویت توان باروری، مصرف گوشت قرمز مانع بسیاری از مشکلات دوران بارداری مانند کمبود آهن و... می‌شود.

مناسب در رژیم‌های کاهش وزن

مصرف گوشت قرمز در آشپزی و پخت غذاهای رژیمی نیز حائز اهمیت است. افرادی که از یک رژیم کاهش وزن پیروی می‌کنند نیاز به مصرف منظم گوشت قرمز به شکل‌های مختلف دارند تا احساس گرسنگی نکرده و ماهیچه‌های بدن آن‌ها تحلیل نشود.

مصرف گوشت قرمز کمک می‌کند که تامین انرژی بدن تنها با سوزاندن چربی‌ها اتفاق افتاده و در نتیجه کاهش وزن سرعت بیشتری داشته باشد. مشکلاتی مانند شل شدن پوست و.. هم در بیمارانی که در رژیم خود از مقدار کافی گوشت قرمز استفاده می‌کنند، کمتر از سایر بیماران است.

نکات مهم برای طبخ گوشت قرمز در آشپزی

کاربردهای گوشت قرمز در آشپزی بسیار زیاد است و غذاهای متنوعی را می‌توان با استفاده از این نوع گوشت طبخ کرد. انواع خورشت با گوشت، انواع غذا با گوشت چرخ‌کرده، انواع غذا با گوشت‌ تکه‌ای و... که هرکدام غذاهای مختلفی را شامل می‌شوند با گوشت قرمز قابل پخت هستند.

تاکو گوشت

برای اینکه گوشت قرمز در آشپزی به بهترین شکل استفاده شده و طمع و مزه غذاهایی که با این نوع گوشت طبخ می‌شوند مناسب باشد نکات مختلفی وجود دارد که در زمان پخت و استفاده از گوشت باید به آن‌ها توجه کرد.

برش نازک گوشت برای کباب کردن

یکی از نکات مهم برای استفاده از گوشت قرمز در آشپزی که برای پخت گوشت‌های کبابی باید به آن توجه کرد، ضخامت گوشت کبابی است. معمولا سطح گوشت زودتر از داخل آن پخته می‌شود و اگر گوشتی که برای کباب کردن آماده می‌شود بیش از اندازه ضخیم باشد بخش‌های داخلی آن خام می‌ماند.

حتی بهتر است پیش از کباب کردن برش‌هایی در سطح گوشت زده شود تا داخل آن به بهترین شکل پخته شده و در اصطلاح مغز پخت شود. این‌کار علاوه بر خوشمزه کردن غذا از مسمومیت در اثر مصرف گوشت قرمز هم جلوگیری می‌کند.

نگهداری در دمای مناسب

یکی دیگر از نکاتی که به طبخ بهتر گوشت قرمز کمک می‌کند، نگهداری از آن در دمای مناسب پیش از پخت است. به عبارت دیگر بهتر است چند ساعت قبل از استفاده گوشت قرمز در آشپزی آن را از فریزر خارج کرد و در یخچال گذاشت تا یخ داخل آن به مرور آب شود. گاهی‌اوقات افراد بلافاصله قبل از مصرف گوشت را از فریزر خارج کرده و با قرار دادن در ماکروفر اقدام به باز کردن یخ آن می‌کنند، این کار باعث می‌شود که لایه‌های میانی گوشت یخ‌زده مانده و داخل آن به خوبی پخته نشود.                               

گوشت کاملا پخته بهترین شکل مصرف

گوشت قرمز به شکل‌های مختلفی قابل استفاده است، کبابی، سرخ‌شده، نیم‌پز، آبدار و... که هرکدام در انواع مختلفی از غذاها کاربرد دارند اما برای پخت غذای مدرن با گوشت معمولا از شکل نیم‌پز آن استفاده می‌شود. هرچند این شکل استفاده از گوشت قرمز در آشپزی هم مناسب بسیاری از سلیقه‌هاست اما برای حفظ سلامت بدن و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها بهتر است از مصرف بیش از اندازه آن خودداری کرد. بهترین شکل مصرف گوشت قرمز، پخت کامل آن است تا جایی که گوشت مغزپخت شود.

برش گوشت پخته

مزه‌دار کردن به موقع

آخرین نکته‌ای که در استفاده گوشت قرمز در غذا باید به آن توجه کرد مزه‌دار کردن به موقع گوشت است. بهترین زمان برای ایجاد طعم مورد نظر در گوشت، چند ساعت قبل از استفاده است و نوع غذا تفاوتی در آن ندارد.

حتی در صورت تمایل به پخت غذا با گوشت خورشتی هم بهتر است که پیش از استفاده گوشت را با پیاز مزه‌دار کرد تا در زمان پخت و استفاده از آن در خورشت بو و مزه بدی نداشته باشد.

اصول نگهداری گوشت قرمز

یکی از مسائلی مهمی که در مورد استفاده از گوشت قرمز در آشپزی مطرح می‌شود، نگهداری از آن است. گوشت جز موادی است که به طور روزانه خریداری نمی‌شود بنابراین نگهداری صحیح از آن برای حفظ طعم و کیفیت و جلوگیری از مسمومیت آن اهمیت زیادی دارد.

روش‌های زیادی برای بسته‌بندی و نگهداری از گوشت قرمز وجود دارد که افراد باتوجه به توانایی و امکانات خود می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. هرچند شناخته شده‌ترین روش نگهداری از این ماده غذایی فریز کردن آن است اما روش‌های دیگری هم برای این‌کار وجود دارد که در شراط نبود فریزر به طور موقتی مناسب هستند.

گوشت قرمز

خشکه گوشت

خشکه کردن گوشت یکی از روش‌های نسبتا قدیمی نگهداری از گوشت قرمز است که این‌روزها فقط در بعضی از روستاها و عشایر استفاده می‌شود. در این روش گوشت تا 6 ماه ماندگاری دارد و در هربار استفاده مزه‌ آن به تازگی و خوشمزگی بار اول است.

برای خشکه کردن گوشت باید بلافاصله بعد از ذبح گوسفند اقدام کرد. گوشت تازه باید به قطعات بسیار نازک برش داده شده و چربی آن برداشته شود. سپس در کل سطح آن نمک پاشیده می‌شود و با استفاده از یک چوب یا طناب آن را در معرض هوای آزاد قرار می‌دهند. فاصله داشتن گوشت‌ها روی طناب و نازک بودن آن‌ها دو فاکتور مهم در زمان خشک شدن گوشت است.

قورمه کردن

قورمه کردن یکی دیگر از روش‌های نگهداری گوشت و روشی سنتی است که این‌روزها هم استفاده می‌شود و طول عمر گوشت را تا 1 سال افزایش می‌دهد. در این روش گوشت تکه شده با مقداری روغن و آب پخته می‌شود تا آب گوشت از آن خارج شود. بعد از اینکه گوشت به طور کامل از آب آن جدا شد با پیاز سرخ شده و مانند خشکه کردن نمک‌پاشی می‌شود.

بهترین ظرف نگهداری قورمه ظروف سفالی پوشانده شده با پوست گوسفند و در جای خنک و ترجیحا تاریک و خشک است اما اگر در معرض تابش خورشید قرار نگیرد حتی امکان بردن و استفاده از آن در سفر هم وجود دارد. استفاده از شکل قورمه گوشت قرمز در آشپزی ایرانی به خصوص برای پخت انواع خورشت با گوشت بسیار رایج است.

نمک سود کردن گوشت

نمک‌سود کردن یکی دیگر از روش‌های نگهداری و تا حد زیادی مشابه خشکه کردن است با این تفاوت که علاوه بر قسمت‌های بدون چربی و استخوان در سایر بخش‌ها مانند دنده، ران و و... هم قابل انجام است. این روش هم نیاز به قطعات نازک از گوشت دارد که بین آن‌ها نمک پاشیده شده و در محلی دور از آفتاب نگهداری می‌شوند. طول عمر گوشت‌های نمک‌سود شده تا 2 سال است. 

فریز کردن

رایج‌ترین شکل نگهداری از گوشت قرمز در آشپزی، فریز کردن آن است. در این روش گوشت را در قطعات مورد نیاز بسته‌بندی می‌کنند و سپس در فریزر قرار می‌دهند. مزیت این روش امکان استفاده برای انواع مختلف گوشت است، گوشت چرخ‌کرده، گوشت تکه‌ای و... با این روش قابل نگهداری هستند اما باید دقت کرد که زمان نگهداری آن در فریزر محدودتر از سایر روش‌ها است. مدت زمان نگهداری از گوشت قرمز در یخچال و فریزر مطابق جدول زیر است:

نوع گوشتمحل نگهداریطول عمر
گوشت قرمز تازه با بسته‌بندی معمولیداخل یخچال3 روز
گوشت قرمز تازه با بسته‌بندی بدون هواداخل یخچال5 روز
گوشت قرمز تازه با هر نوع بسته‌بندیداخل فریزر9 ماه
گوشت چرخ‌کرده تازه با هر نوع بسته‌بندیداخل یخچال2 روز
گوشت چرخ‌کرده تازه با هر نوع بسته‌بندیداخل فریزر3 ماه

در مورد نگهداری از گوشت قرمز داخل فریزر باید به بسته‌بندی آن دقت کرد. هربار خارج کردن گوشت از فریزر کیفیت و طول عمر آن را کاهش می‌دهد بنابراین بهتر است بسته‌های گوشت مطابق با نیاز و مقدار مصرف آماده شوند تا در هربار استفاده گوشت قرمز در آشپزی تنها مقدار مورد نیاز از فریزر خارج شود.

خشک کردن با دستگاه

باتوجه به مزایای روش خشک کردن در طعم و ماندگاری گوشت این روش نگهداری این‌روزها به صورت پیشرفته هم انجام می‌شود. در شکل پیشرفته خشک کردن گوشت از دستگاه استفاده می‌کنند. مزیت خشک کردن گوشت با دستگاه سرعت خشک شدن، حجم بیشتر گوشت قابل خشک شدن و بهداشتی بودن آن است.


لیست معروف‌ترین غذاها با گوشت قرمز

همان‌طور که گفته شد گوشت قرمز در آشپزی برای پخت انواع مختلفی از غذاها قابل استفاده است. تقریبا متنوع‌ترین انواع غذاهای گوشتی را می‌توان با گوشت قرمز تهیه کرد و در صورت رعایت اصول طبخ خوشمزه‌ترین غذاها هم با این نوع گوشت است. برخی از غذاهای قابل پخت با گوشت قرمز در ادامه معرفی شده‌اند:

  • انواع خورشت با گوشت
  • انواع غذا با گوشت چرخ‌کرده و برنج
  • غذای رژیمی با گوشت چرخ‌کرده
  • انواع کباب و...

انواع غذا با گوشت تکه‌ای

یکی از شکل‌های مصرف گوشت قرمز در آشپزی، گوشت تکه‌ای است. این گوشت از فیله بدون استخوان گوشت گوسفند یا گوساله تهیه می‌شود و برای پخت غذا استفاده می‌شود. پخت انواع غذا با گوشت تکه‌ای در کشور ما هم بسیار رایج است و اکثر غذاهای خوشمزه ایرانی با این نوع از گوشت قرمز طبخ می‌شوند.

انواع خورشت با گوشت

متنوع‌ترین شکل مصرف گوشت قرمز در آشپزی ایرانی به صورت تکه‌ای برای پخت انواع خورشت با گوشت است. خورشت قورمه‌سبزی، قیمه، یخنی گوشت، کرفس و... از انواع خورشت با گوشت قرمز هستند. برای پخت غذا با گوشت خورشتی ابتدا باید گوشت را در قطعات مورد نظر تکه تکه کرد. سپس آن را با پیاز تفت داد تا بافت آن نرم‌تر شود و سرعت پخت آن در خورشت بیشتر شود. قورمه‌سبزی و قیمه با گوشت خورشتی گوسفندی مزه بهتری دارند اما امکان پخت آن‌ها با گوشت گوساله هم وجود دارد.

لوبیا پلو

لوبیا پلو یکی دیگر از غذاهای ایرانی است که به عنوان خوشمز‌ه‌ترین غذا با گوشت خورشتی نیز شناخته می‌شوند. برای پخت این غذا ابتدا باید گوشت را مزه‌دار کرد و با پیاز، ادویه و سایر چاشنی‌ها تفت داد، سپس در زمان پخت برنج مواد گوشتی که با لوبیا ترکیب شده را لابه‌لای برنج داد.

چلو گوشت

از معروف‌ترین انواع غذا با گوشت تکه‌ای می‌توان به چلو گوشت اشاره کرد. این غذا با گوشت خورشتی که در کنار برنج استفاده می‌شود، به شکل‌های مختلف قابل طبخ است و به غیر از گوشت، پیاز، ادویه و در بعضی دستورها رب هیچ ماده دیگری در آن استفاده نمی‌شود.

آبگوشت

سنتی‌ترین غذای ایرانی از انواع غذا با گوشت تکه‌ای آبگوشت است. آبگوشت همچنین رایج‌ترین شکل استفاده از گوشت قرمز در آشپزی ایرانی است که معروف‌ترین نوع آن ترکیب گوشت قرمز، لوبیا، نخود، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی و آب زیاد است. رمز و راز یک آبگوشت خوشمزه علاوه بر گوشت با کیفیت در پخت آرام آن است تا عصاره گوشت به خوبی در آب آن پخش شده و طعمی بی‌نظیر پیدا کند.

گوشت تکه ای

شیشلیک

گوشت شیشلیک یکی دیگر از غذاهای معروف ایرانی با گوشت تکه‌ای است. البته در این روش گوشت قرمز به اندازه خورشت تکه نشده و از تکه‌های کوچک گوشت دنده با استخوان استفاده می‌شود. گوشت شیشلیک باید از شب قبل مزه‌دار شود تا در زمان کباب شدن مزه خوبی داشته باشد. تکه‌های گوشت شیشلیک را می‌توان در کنار چربی گوشت و سبزیجات به سیخ کشید تا طعم بهتری پیدا کند.

استیک

علاوه بر غذاهای سنتی، غذاهای مدرن زیادی هم با گوشت تکه‌ای پخته می‌شوند. استیک معروف‌ترین غذای مدرن با گوشت است. این غذای بین‌المللی و خوشمزه با فیله تکه شده از گوشت گوساله تهیه می‌شود. به عنوان یک غذای مدرن با گوشت مصرف استیک با سس قارچ و... در ایران هم طرفداران زیادی دارد. همان‌طور که در نکات پخت گوشت قرمز در آشپزی گفته شد، بعضی افراد این گوشت را به صورت نیم‌پز و آبدار مصرف می‌کنند که این شکل مصرف در پخت استیک رواج بیشتری دارد.

گوشت کبابی

انواع غذا با گوشت چرخ‌کرده

نوع دیگر مصرف گوشت قرمز در آشپزی، مصرف آن به شکل چرخ‌کرده است. انواع غذا با گوشت چرخ‌کرده هم تنوع زیادی دارد و غذاهای سنتی و بین‌المللی زیادی با این نوع از گوشت پخته می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ طرز تهیه 10 غذا با گوشت چرخ کرده را مطالعه کنید.

کتلت

کتلت یک غذای خوشمزه با گوشت چرخ‌کرده است که به سادگی تهیه می‌شود. ترکیب اصلی این غذای ساده با گوشت چرخ‌کرده سیب‌زمینی، پیاز، ادویه و تخم‌مرغ است که با میزان مناسب گوشت چرخ‌کرده ترکیب شده و سپس در روغن سرخ می‌شود.

ماکارونی

ماکارونی یکی دیگر از انواع غذا با گوشت چرخ‌کرده است که در تمام دنیا محبوب و پرطرفدار است. این غذا که به شکل‌های مختلف تهیه می‌شود حتی می‌تواند به عنوان یک غذای رژیمی با گوشت چرخ‌کرده هم استفاده شود و تنها باید ترکیبات آن را تغییر داد. سس گوشت چرخ‌کرده برای پخت ماکارونی با پیاز، سیر، سبزیجات معطر مانند ریحان، رب، پنیر پیتزا، فلفل دلمه‌ای، قارچ و... قابل تهیه است. برای پخت ماکارونی به عنوان یک غذای رژیمی با گوشت چرخ‌کرده تنها کافی است که مواد پرچرب مانند پنیرپیتزا را از ترکیب سس گوشت حذف کرد.

همبرگر

همبرگر را می‌توان به عنوان پرطرفدارترین غذای خوشمزه با گوشت چرخ‌کرده در کل دنیا معرفی کرد. برگر با ترکیب گوشت قرمز چرخ‌کرده، پیاز، تخم‌مرغ، سیر، آرد سوخاری و ادویه تهیه می‌شود. این غذای ساده با گوشت چرخ‌کرده را می‌توان با گوجه فرنگی، خیارشور، کاهو و سس مخصوص به غذایی خوشمزه تبدیل کرد. و برگرها همچنین به عنوان یک غذای مدرن با گوشت هم محسوب می‌شود.

برگر گوشت

کباب

کباب یکی از غذاهای محبوب در ایران است که هم می‌تواند از انواع غذا با گوشت چرخ‌کرده و برنج باشد و هم به عنوان یک غذای رژیمی با گوشت چرخ‌کرده استفاده شود. این غذای خوشمزه با گوشت‌ چرخ‌کرده تنها با گوشت قرمز، پیاز، آرد و ادویه تهیه می‌شود. سپس مایع گوشتی را می‌توان روی آتش کبابی کرد و به عنوان یکی غذای رژیمی با گوشت چرخ‌کرده استفاده کرد یا با ترکیب کردن آرد، کره و سس مخصوص آن را همراه با برنج مصرف کرد. کباب کوبیده، لقمه، کباب تابه‌ای و... از انواع غذا با گوشت چرخ‌کرده در دسته کباب‌ها هستند.

کباب

گوشت لاپلویی

گوشت لاپلویی یکی دیگر از انواع غذای ساده با گوشت چرخ‌کرده است. برای پخت این غذا کافی است که گوشت را با ادویه، پیاز و سایر مواد مورد نظر تفت داد و سپس بعد از ریختن یک لایه برنج در قابلمه، یک لایه گوشت در میان آن ریخت و با لایه دیگری از برنج پوشاند. این غذا هم به عنوان یک غذای خوشمزه با گوشت چرخ‌کرده طرفداران زیادی در ایران دارد.

لیست غذاهای بدون گوشت

همان‌طور که گفته شد برای حفظ سلامت بدن بهتر است مصرف گوشت قرمز در آشپزی به 2 بار در هفته محدود شود، به همین دلیل آشنایی با لیست غذاهای بدون گوشت چه به صورت غذاهای گیاهی بدون گوشت و چه سایر غذاها برای روزهایی که گوشت مصرف نمی‌شود نیز مفید است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله 9 غذای بدون گوشت ایرانی را مطالعه کنید.

انواع کوکو

از انواع غذای ساده بدون گوشت می‌توان به کوکو اشاره کرد که تنوع بسیار زیادی دارد. کوکو سبزی، کوکو اسفناج، کوکو سیب‌زمینی، کوکو قارچ، کوکو بادمجان، کوکو باقلا و... از لیست غذاهای گیاهی بدون گوشت هستند که در وعده ناهار یا شام می‌توان آن‌ها را طبخ کرد.

غذاهای شمالی بدون گوشت

در کشور ما، تنوع غذاهای شمالی بدون گوشت هم بسیار زیاد است و آشنایی با آن‌ها برای وعده‌هایی که گوشت مصرف نمی‌شود، کاربردی است. از انواع غذاهای شمالی بدون گوشت می‌توان به میرزاقاسمی، کشک بادمجان، باقلاقاتق، ترش تره و... اشاره کرد.

فلافل

فلافل به عنوان یک غذای ساده بدون گوشت طرفداران زیادی دارد. این غذا که بیشتر در جنوب کشور پخته می‌شود با نخود، پیاز، ادویه‌های مخصوص آماده شده و مانند کتلت سرخ می‌شود. اگر قصد تهیه یک لیست غذا بدون گوشت از خوشمزه‌ترین غذاها را داشته باشیم قطعا فلافل یکی از اولین رتبه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

انواع املت

انواع املت را هم می‌توان در لیست غذاهای بدون گوشت و مرغ حساب کرد. همچنین به عنوان غذاهای گیاهی بدون گوشت املت جز خوشمزه‌ترین‌هاست و مصرف آن به دلیل وجود تخم‌مرغ بیشتر ویتامین‌های بدن و پروتئین را هم تامین می‌کند.

انواع سوپ

سوپ هم به عنوان یک غذای ساده بدون گوشت طرفداران زیادی دارد و می‌توان آن را به شکل‌های مختلف تهیه کرد.

گوشت قرمز؛ از اصلی‌ترین مواد در سبد غذایی خانوار

استفاده از گوشت قرمز در آشپزی به عنوان منبع تامین بسیاری از ویتامین‌های مورد نیاز بدن اهمیت زیادی دارد و مصرف این گوشت به خصوص برای کودکان بسیار مهم است. برای پخت این گوشت به بهترین شکل آشنایی با انواع غذاهای مختلف تهیه شده از آن و نکات طبخ مرتبط اهمیت زیادی دارد که در این مطلب از آرسس شف به اغلب این نکات اشاره شد.

انواع دوره آموزشی تخصصی گوشت قرمز

آرسس شف به عنوان مجهزترین آموشگاه آشپزی در ایران دوره‌های حضوری و آنلاین مختلفی را برگزار می‌کند که در هر کدام آموزش کار با گوشت قرمز به شکل متفاوتی تدریس می‌شود. ورکشاپ تخصصی کباب، ورکشاپ تخصصی استیک، دوره بوچری و دوره شف شو از اصلی ترین و مهم‌ترین دوره‌های آموزش آشپزی حضوری برای یادگیری نحوه پخت انواع غذا با گوشت قرمز هستند.

کلاس‌های آنلاین آشپزی

علاوه بر کلاس‌های حضوری آشپزی، در دوره‌های آنلاین آموزش آشپزی ملل، فست فود، تخصصی و ایرانی هم آموزش دستور پخت انواع گوشت قرمز در دسترس شما خواهد بود.

دوره‌های آنلاین

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید