آشپزی

غذا با سوسیس چی بپزیم؛ انواع غذاهای رستورانی با سوسیس

سوسیس یکی از خوش‌مزه‌ترین و پرطرفدارترین پروتئین‌های جهان است. تنوع غذا با سوسیس بسیار زیاد است که در اینجا به تعداد کمی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. در ادامه با ماهیت سوسیس، انواع غذا و فینگر فود با سوسیس و طرز تهیه سوسیس خانگی را می‌بینیم. با ما همراه باشید.

مهم‌ترین نکات

 • ماهیت سوسیس
 • انواع سوسیس
 • انواع غذا با سوسیس(پیتزا، سوسیس بندری و...)
 • انواع فینگر فود با سوسیس
 • سوسیس خانگی
غذا با سوسیس چی بپزیم؛ انواع غذاهای رستورانی با سوسیس

سوسیس یکی از خوشمزه‌ترین پروتئین‌های دنیا است. سوسیس فرآورده‌‌ای است که از گوشت چرخ‌کرده مرغ یا گوشت قرمز تهیه می‌شود. این ماده خوش‌عطر و طعم طرفداران زیادی دارد و با استفاده از آن انواع غذاهای خانگی، رستورانی، فست‌فودها و... قابل تهیه است. زمان طبخ غذا با سوسیس به دلیل فرآیند تهیه آن بسیار کوتاه است و این موضوع از دیگر نکاتی است که سوسیس را به غذایی خوشمزه و پرطرفدار برای همه سنین و همه سلیقه‌ها تبدیل کرده است. این خوراکی خوش‌طعم در کشور ما هم طرفداران زیادی دارد و در پخت انواع غذا با شکل‌های مختلف به کار می‌رود. در ادامه مطلب در سایت آرسس شف با انواع سوسیس، ماهیت سوسیس، انواع غذا با سوسیس( طرز تهیه سوسیس بندری، پیتزا سوسیس و...)، فینگر فود با سوسیس و طرز تهیه سوسیس خانگی آشنا می‌شویم.

غذا با سوسیس و سیب زمینی
فینگر فود با سوسیس

ماهیت سوسیس چیست؟

سوسیس یکی از مواد غذایی است که از گوشت تهیه شد‌ه و جز پروتئین‌ها محسوب می‌شود. این ماده با ترکیب گوشت سفید یا قرمز، سبزیجات و ادویه‌های مخصوص آماد‌ه می‌شود و طعم بسیار خوبی دارد. برای تهیه سوسیس بر اساس نوع آن، گوشتی که می‌تواند گوشت خوک، گاو، گوساله و مرغ باشد با ادویه‌هایی مانند فلفل، نمک، سیر و... ترکیب شد‌ه و در صورت نیاز به آن سبزیجات یا پنیر پیتزا استفاده می‌شود. سپس ترکیب آماد‌ه شد‌ه که به خوبی با هم مخلوط شد‌ه را در روکشی مخصوص قرار داده و با دستگاه تهیه این ماده، برش می‌زنند. در گذشته روکش یا پوسته سوسیس روده حیواناتی مانند گاو یا گوسفند بود، این‌روزها اما از پوشش‌های سلولزی و... برای روکش کردن سوسیس‌ها استفاده می‌کنند که طعم و ظاهر بهتر دارند.

محتویات سوسیس‌ها

قبل از معرفی انواع غذا با سوسیس بد نیست که با محتویات این ماده آشنا شوید. علت اصلی‌ طعم خوب سوسیس‌ها محتویاتی است که در آن‌ها به کار می‌رود. البته محتویات سوسیس در انواع غذاهایی که با این ماده پخته می‌شوند هم موثر است. ماده اصلی تشکیل‌دهنده سوسیس گوشت است که ممکن است از گوشت مرغ یا گوشت گوسفند، گاو و... باشد. براساس طرز تهیه سوسیس، در تهیه این ماده همچنین از روغن هم استفاده می‌شود که معمولا همان روغنی است که از گوشت گرفته می‌شود. ادویه‌جات طعم‌دهنده اصلی سوسیس هستند، همچنین برای انسجام و پخت بهتر این ماده از آرد گندم، نان خشک، نشاسته و... هم استفاده می‌شود.

انواع سوسیس 
طرز تهیه سوسیس بندری

انواع سوسیس‌ها

سوسیس‌ها براساس نوع گوشتی که برای تهیه آن‌ها به کار می‌رود، نحوه استفاده از گوشت و... به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارت است از:

 • سوسیس پخته: در این نوع از سوسیس‌ها ابتدا گوشت تازه را می‌پزند و سپس برای درست کردن سوسیس مورد استفاده قرار می‌دهند. مزیت این مدل سوسیس سالم‌تر بودن آن به دلیل استفاده مستقیم از گوشت پخته است. اما مشکل بزرگ آن، طول عمر کوتاه این نوع سوسیس و انقضای آن در مدت زمان کوتاه حتی در یخچال است.
 • سوسیس خشک: این مدل از دیگر انواع سوسیس هاست که ابتدا پخته و سپس دودی و خشک می‌شود. فرآیند دودی کردن سوسیس کمک می‌کند که ماندگاری آن افزایش پیدا کرده و تا مدت طولانی‌تری سالم بماند
 • سوسیس تازه: در این نوع از سوسیس‌ها گوشت نمک نزده استفاده می‌شود. این مدل قبل از استفاده حتما باید پخته شود و نگهداری آن هم باید در یخچال یا فریزر انجام شود
 • سوسیس خام: این سوسیس برخلاف تمام مدل‌های قبلی با گوشت خام تهیه می‌شود و مدت زمان نگهداری آن طولانی‌تر است

غذا با سوسیس چی بپزیم؟

حالا که با این ماده اولیه خوش‌طعم و لذیذ آشنا شدید، به معرفی انواع غذا با سوسیس می‌پردازیم. سوسیس یکی از موادی است که در تمام دنیا یافت می‌شود به همین دلیل با استفاده از آن امکان پخت انواع غذاهای ایرانی و خارجی وجود دارد. بیشتر به چی علاقه دارید؟ غذای فست فودی خانگی با سوسیس یا فست‌ فودهای رستورانی؟ در ادامه به معرفی انواع مختلف غذاهایی می‌پردازیم که می‌توانید با این ماده درست کنید.

پیتزا با سوسیس (پیتزا پپرونی)

معروف‌ترین غذا با سوسیس که همه ما یکبار هم که شد‌ه آن را امتحان کردیم، پیتزا پپرونی (پیتزا سوسیس) است. این غذای خوشمزه ایتالیایی روی خمیری مخصوص و گرد، با سبزیجاتی مانند فلفل دلمه، قارچ، ادویه‌های مخصوص مانند آویشن، گوشت چرخ‌کرد‌ه و از همه مهم‌تر سس و پنیرپیتزا آماده می‌شود. پیتزاها انواع مختلفی دارند و در بیشتر آن‌ها از سوسیس استفاده می‌شود.

طرز تهیه پیتزا سوسیس
پیتزا پپرونی

طرز تهیه پیتزا پپرونی

برای تهیه یک پیتزای خوشمزه با سوسیس ابتدا باید سوسیس‌ها از نوع مورد علاقه را حلقه حلقه کرد. سپس باید خمیر و پایه پیتزا را آماد‌ه کرد. خمیر پیتزا به صورت آماد‌ه در بازار موجود است. بعد از تهیه خمیر باید یک لایه سس قرمز روی آن ریخت و سپس مواد اولیه مانند سوسیس، فلفل دلمه، قارچ و... را به ترتیب و با سلیقه روی خمیر چید. سپس یک لایه پنیر روی آن میاید، پیتزا برای قرار دادن در فر و طبخ آماده است.

سوسیس بندری

یکی از انواع پرطرفدار غذا با سوسیس، به خصوص در ایران سوسیس بندری است. این غذای خوشمزه جنوبی با ترکیب سوسیس، سس  مخصوص، سیب‌زمینی، پیاز و ادویه تهیه می‌شود و حتی جز غذاهای رستورانی هم هست. بسیاری از اغذیه‌‌فروشی‌ها سوسیس بندری را در منوی شام یا ناهار خود سرو می‌کنند.

طرز تهیه سوسیس بندری

سوسیس بندری یک ترکیب جذاب از سوسیس، پیاز، سیب زمینی و رب است که طرفداران زیادی دارد. طرز تهیه سوسیس بندری بسیار ساده است. برای تهیه این غذا ابتدا باید پیاز را نگینی یا رند‌ه ریز کرد و با روغن تفت داد و سپس سیب‌زمینی نگینی را به آن اضافه کرد. در تهیه سوسیس بندری مهم‌ترین مسئله طبخ یک اندازه مواد است بنابراین سیب‌زمینی را به اندازه‌ای تفت دهید که نرم شود اما بافت خود را حفظ کند. سپس باید سوسیس حلقه را به ترکیب اضافه کرد و در آخر سس گوجه‌فرنگی مخصوص و ادویه را به آن اضافه کرد.

سالاد سوسیس و سیب‌زمینی

یکی دیگر از غذاهای خوشمزه‌ رستورانی که می‌توان با سوسیس تهیه کرد، سالاد سیب‌زمینی و سوسیس است. برای تهیه این سالاد که علاوه بر غذای رستوران از انواع غذای فست فودی خانگی با سوسیس نیز هست از سیب‌زمینی آب‌پز، سوسیس تفت داد‌‌ه شد‌ه، خیارشور و سس مخصوص استفاده می‌شود. این غذا با سوسیس از انواع غذاهای سرد است که امکان استفاده از آن به عنوان پیش‌غذا هم وجود دارد.

فینگر فود با سوسیس
سوسیس بندری

انواع فینگر فود با سوسیس

انواع فینگر فود با سوسیس هم جز غذاهای کاربردی، خوشمزه و خانگی یا رستورانی هستند که طرز تهیه آن‌ها هم بسیار ساده است. بعضی از انواع فینگر فود با سوسیس عبارتند از:

 • اردور سوسیس و سیب‌زمینی
 • کورن‌داگ با سوسیس قطعه‌قطعه
 • رول سوسیس
 • کوکو سوسیس
 • مینی‌پیتزا و...

در مقاله فینگر فود ساده می‌توانید طرز تهیه 14 نوع فینگر فود ساده را با سوسیس، گوشت، مرغ، سبزیجات و... ببینید.

سوسیس خانگی یا سوسیس بازاری؟

آماد‌ه کردن بعضی غذاها در خانه به دلیل اطمینان از محتویات آن به‌صرفه‌تر و سالم‌تر از انواع بازاری آن است و سوسیس یکی از این غذاها است. طرز تهیه سوسیس خانگی اصلا سخت نیست و اگر مواد اولیه آن را به درستی آماد‌ه کنید، قطعا از نوع بازاری آن خوشمزه‌تر خواهد شد.

طرز تهیه سوسیس خانگی

برای تهیه سوسیس خانگی نیاز به گوشت مرغ یا ران گوساله، سیر، آرد ذرت، آرد سفید، آب پنیر، تخم‌مرغ، سس کچاپ، یخ خرد شده، روغن مایع و ادویه‌های مخصوص است. ترکیب ادویه‌های سوسیس مهم‌ترین مسئله در آماده‌سازی سوسیسی خوش‌طعم هستند و شامل پاپریکا، نمک، پودر پیاز، پودر سیر، زنجبیل، دارچین، آویشن، نمک، فلفل، جوز هندی، پودر میخک، پودر تخم گشنیز، فلفل قرمز و پودر هل هستند.

برای تهیه سوسیس خانگی باید مواد را چند مرحله با هم ترکیب و چرخ کرد. در مرحله آخر سوسیس را با یخ خورده شده میکس و برای استراحت در کاور مخصوص قرار داد که از بیشتر فروشگاه‌ها قابل خرید است.

طرز تهیه سوسیس خانگی

سوسیس یکی از خوشمزه‌ترین خوراکی‌هایی است که در سطح جهان طرفدار دارد. با این ماده خوش‌عطر و لذیذ می‌توان انواع مختلفی از غذاها را تهیه کرد که برخی از آن‌ها را به شما معرفی کردیم. شما می‌توانید در وبلاگ آرسس کوک به صورت رایگان دستور پخت انواع مختلف پیش غذا، وعده اصلی، دسر و سالاد، نوشیدنی و... را مشاهده کنید.

مطالب مرتبط را بخوانید:

طرز تهیه 14 فینگر فود ساده، طرز تهیه سیمیت سوجوک(صبحانه ترکیه‌ای با سوسیس)، طرز تهیه 12 غذای سریع و ساده، 15 ایده غذای جدید، طرز تهیه انواع سمبوسه، معرفی 21 غذا با سیب زمینی، 7 غذای جدید و جذاب با گل کلم، 8 غذای متفاوت با کدو سبز، معرفی 25 غذای ایرانی و خارجی با بادمجان، طرز تهیه خمیر پیتزا،

دوره‌ آموزش آشپزی ملل

اگر شما هم علاقه‌‌مند به شرکت در دوره‌های آشپزی هستید ما دو پیشنهاد برای شما داریم:

1. دوره آنلاین آشپزی ملل: این پکیج شامل آموزش 50 آیتم غذایی از 10 کشور جهان است که در 800 دقیقه ویدیو همراه با جزوه کامل رسپی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این دوره شامل سرفصل‌های بسیار جذابی از کشورهای فرانسه، ایتالیا، آمریکا، هند، ترکیه، کشورهای عربی، غذاهای مدیترانه‌ای، مکزیکی و روسی است. با گذراندن این دوره شما مدرک معتبر بین المللی و قابل ترجمه هم دریافت می‌کنید.

2. دوره حضوری ملل: که یک ورکشاپ 8 جلسه‌ای در محیطی حرفه‌ای و صمیمی است. آموزش در این ورکشاپ از سطح مبتدی تا پیشرفته است. با گذراندن این دوره شما مدرک بین‌المللی TCA ترکیه و میراث فرهنگی ایران را کسب می‌کنید. این دوره شامل غذاهای ترکی، آسیای شرقی، مدیترانه ای، فرانسوی، ایتالیایی، عربی، آمریکایی و مکزیکی است.

دوره‌های آنلاین آشپزی

برای بررسی بیشتر دوره‌های آنلاین آشپزی آموزشگاه آرسس شف شامل آشپزی ملل، فست فود، آشپزی تخصصی، غذای سنتی و... می‌توانید وارد صفحه زیر شوید.

مشاهده دوره‌ها

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس‌شف تولید شده است. تیم تحریریه آرسس شف تلاش می‌کند محتوای آشپزی حرفه‌ای را برای فارسی زبانان منتشر کند.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید