نان و شیرینی

طرز تهیه کیک یزدی حاج خلیفه

یکی از متخصصان اصیل رشته شیرینی پزی، در سال 1295 هجری شمسی با راه اندازی کارگاه کوچکی در بازار قنبر یزد، بنیان گزار موسسه‌ای به نام بنگاه شیرینی سازان حاج خلیفه رهبر و شرکا شد. این موسسه شهرت فراوانی در سراسر دنیا پیدا کرده و یکی از معروف ترین محصولات حاج خلیفه رهبر، کیک یزدی […]

مواد اولیه مورد نیاز

 • آرد سه صفر 300 گرم
 • شکر 200 گرم
 • ماست 150 گرم
 • بیکینگ پودر 1 قاشق غذاخوری
 • پودر هل 2 قاشق غذاخوری
 • پودر پسته برای تزئین
 • گلاب 3 قاشق غذاخوری
 • تخم مرغ 3 عدد
 • کره 80 گرم
 • روغن مایع 100 گرم
 • عسل 1 قاشق غذاخوری
 • وانیل یک چهارم قاشق چای‌خوری
 • نمک یک چهارم قاشق چای‌خوری
طرز تهیه کیک یزدی حاج خلیفه

یکی از متخصصان اصیل رشته شیرینی پزی، در سال 1295 هجری شمسی با راه اندازی کارگاه کوچکی در بازار قنبر یزد، بنیان گزار موسسه‌ای به نام بنگاه شیرینی سازان حاج خلیفه رهبر و شرکا شد. این موسسه شهرت فراوانی در سراسر دنیا پیدا کرده و یکی از معروف ترین محصولات حاج خلیفه رهبر، کیک یزدی است که محبوبیت فراوانی بین ایرانی‌ها دارد. در ادامه مطلب وبلاگ آرسس شف با طرز تهیه کیک یزدی حاج خلیفه همراه باشید تا با دستور پخت اصیل این شیرینی یزدی آشنا شوید.

در ادامه به برسی موارد زیر می‌پردازیم:

 • مواد لازم برای تهیه کیک یزدی
 • طرز تهیه کیک یزدی حاج خلیفه
 • پخت کیک یزدی با فر
 • پخت کیک یزدی با توستر
 • پخت کیک یزدی بدون فر
 • تزیین کیک یزدی
 • نحوه نگهداری از کیک یزدی

مواد لازم برای تهیه کیک یزدی حاج خلیفه

آرد سفید شیرینی پزی300 گرم
شکر200 گرم
ماست150 گرم
بیکینگ پودریک قاشق غذاخوری
پودر هلدو قاشق غذاخوری
پودر پستهمقدار کم برای تزیین
گلاب3 قاشق غذا خوری
تخم مرغ3 عدد
کره80 گرم
روغن مایع100 گرم
عسلیک قاشق غذا خوری
وانیل1/4 قاشق چای خوری
نمک1/4 قاشق چای خوری

طرز تهیه کیک یزدی حاج خلیفه

مرحله اول | ترکیب مواد خشک

ابتدا در ظرف‌های مناسب زرده و سفیده ی تخم مرغ را از هم جدا کنید. شکر و کره را به زرده ی تخم مرغ اضافه کنید و به قدری آن را هم بزنید تا بافت نرم و لطیفی ایجاد شود. سپس عسل را به همراه گلاب، ماست، پودر هل، بکینگ پودر، نمک و وانیل به ظرف اضافه کنید، مواد را با همزن دستی یا برقی مخلوط کنید تا یک‌دست شود. پس از آن سفیده تخم مرغ را هم بزنید تا مانند خامه سفید و سفت شود، بعد از آنکه بافت سفیدی پیدا کرد آن را به بقیه مواد اضافه کنید و به آرامی هم بزنید تا سفیده بافت خود را نگه دارد. سفیده تخم مرغ هم زده موجب پفکی‌تر شدن کیک می‌شود.

مرحله دوم | ترکیب مواد خیس

آرد را در ظرفی جدا سه مرتبه اَلَک کنید. سپس نصف روغن مایع را به مواد اضافه کنید و بعد از اینکه آن را با مواد مخلوط کردید کم کم آرد را اضافه کنید و هم زمان هم بزنید تا مواد یک‌دستی به وجود آید. پس از مخلوط آرد با مواد، مابقی روغن را اضافه کنید و مواد را با همزن هم بزنید تا مایه‌ی کیک آماده شود. مایه‌ی کیک را درون قیف یکبار مصرف بریزید. اگر قیف نداشتید می‌توانید با قاشق، مایه کیک را به قالب اضافه کنید.

مرحله سوم | آماده سازی قالب و فر

کاغذ کیک یزدی را در قالب‌های کیک بگذارید. شما می‌توانید از قالب‌های کاپ کیک یا قالب‌های تکی مخصوص کیک یزدی برای مایه ی کیکتان استفاده کنید. مایه کیک را به قالب اضافه کنید. اگر علاقه مند به گردو یا کشمش هستید می‌توانید هنگام اضافه کردن مایه کیک به قالب کمی مواد را به ته قالب بریزید و روی آن خورده‌های گردو و یا کشمش اضافه کنید و بعد ادامه‌ی مایه کیک را به قالب بریزید.

پخت کیک یزدی با فر

ابتدا فر را روشن کنید و آن را با حرارت 200 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. به مدت 5 دقیقه فرصت دهید تا فر داغ شود. قالب‌ها را در سینی فر بچینید و آن را داخل فر قرار دهید و اجازه دهید تا به مدت 20 الی 30 دقیقه بپزد. پس از گذشت 30 دقیقه سینی فر را بیرون آورید و بگذارید تا کیک یزدی ها سرد شوند.

پخت کیک یزدی با توستر

برای پخت کیک یزدی با توستر ابتدا باید از 15 دقیقه قبل، المنت پایین و بالا را روشن کنید تا توستر به خوبی گرم شود. پس از آن قالب را در سینی توستر بچینید و آن را در طبقه ی وسط توستر قرار دهید. المنت بالای توستر را خاموش کنید و به مدت 10 دقیقه درجه توستر را روی 200 درجه سانتیگراد تنظیم کنید و بعد از آن درجه را روی 160 بگذارید تا کیک پف کند و به خوبی بافت پفکی پیدا کند. زمان پخت کیک یزدی در توستر 35 دقیقه می‌باشد. پس از گذشت 35 دقیقه سینی کیک را از توستر بیرون آورید و بگذارید کیک سرد شود.

پخت کیک یزدی بدون فر

ابتدا گاز را با حرارت کم روشن کنید و روی آن شعله پخش کن را قرار دهید. پس از آن یک قابلمه بزرگ و مناسب را انتخاب کنید، توجه داشته باشید اندازه قابلمه باید به قدری باشد که قالب کیک درون آن جا شود. ته قابلمه را سه پایه یا سطحی فلزی به ارتفاع 3 الی 4 سانت قرار دهید تا قالب را روی آن جایگذاری کنید. مقداری آب به قابلمه اضافه کنید، آب در حدی بریزید که تا زیر سه پایه و یا سطحی که تعیین کردید باشد.

قابلمه را روی شعله پخش کن قرار دهید و زمانی که آب داخل قابلمه جوش آمد قالب کیک را درون قابلمه بگذارید و درب قابلمه رو ببندید. درب قابلمه حتما باید کیپ باشد در غیر این صورت شما می‌توانید از دمی استفاده کنید. پس از گذشت 15 دقیقه حرارت زیر قابلمه را خاموش کنید و به مدت 10 دقیقه بعد از خاموش کردن حرارت درب قابلمه را به هیچ عنوان بر ندارید زیرا پف کیک می‌خوابد و پس از سپری شدن 10 دقیقه کیک یزدی شما آماده است.

تزیین کیک یزدی حاج خلیفه

پس از خنک شدن کیک یزدی شما می‌توانید با استفاده از پودر پسته، پودر نارگیل، کنجد سفید و خلال بادام روی کیک را تزئین کنید. کیک یزدی حاج خلیفه‌ی شما آماده است و می‌توانید از طعم آن لذت ببرید.

نحوه نگهداری از کیک یزدی

شرایط نگه داری از کیک یزدی مشابه نان است و نمی‌تواند زمان زیادی را بیرون از یخچال بماند. همچنین اگر در محیط مرطوب و گرم نگه‌داری شود سریعا کپک می‌زند. اگر کیک یزدی بیرون از یخچال باشد باید حداکثر تا 3 روز مصرف شود در غیر این صورت سفت و بیات می‌شود. برای نگهداری کیک یزدی درون یخچال حتما آن را داخل نایلون گذاشته و هوای داخل پلاستیک را کاملا خالی کنید و گره بزنید و گر نه خشک می‌شود و حتما آن را درون ظرف در بسته ای قرار دهید تا بوی یخچال را جذب نکند.

کیک یزدی یکی از بومی ترین شیرینی‌های ایرانی‌ها است که معمولا در اکثر مراسم های مذهبی، جشن ها و مهمانی ها استفاده شده است. شیرینی یزدی نسبت به برخی شیرینی‌ها کالری کمتری دارد. هر عدد شیرینی یزدی معادل با 200 کالری دارد. این شیرینی لذیذ را در منزل خودتان درست کنید و از طعم آن کنار یک فنجان چایی لذت ببرید. امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید.

اگر شما به یادگیری شیرینی‌ها و کیک‌های بیشتری علاقمندید، پیشنهاد می‌کنیم در دوره آنلاین آموزش قنادی آرسس شف ثبت نام کنید. شما برای آشنایی بیشتر با انواع دسرها و غذاهای ایرانی می‌توانید مقاله معرفی جامع غذاهای ایرانی را بخوانید، در آن مقاله داستان‌هایی درباره کیک یزدی و دیگر دسرهای اصیل ایرانی نقل شده است.

آموزش کامل قنادی

در دوره آنلاین آموزش قنادی شما طرز پخت کیک‌ها را می‌آموزید. کیک خامه‌ای، کیک اسفنجی، کیک با طعم توت فرنگی! علاوه بر این آیتم‌های متنوع قنادی مثل دونات، انواع دسر و شیرینی را یاد می‌گیرید تا برای عزیزان خود بپزید. حتی به این فکر کنید که یک قنادی اینستاگرامی راه بیاندازید. در این دوره بهترین اساتید آشپزی و قنادی برای شما بیش از 400 دقیقه ویدیوی آموزشی را با بهترین کیفیت فراهم کرده‌اند.

دوره آنلاین قنادی

به محض خرید دوره، دسترسی شما به ویدیوهای آموزش دوره ملل از طریق حساب کاربری شما در سایت باز می‌شود. شما می‌توانید از طریق موبایل، لپ‌تاپ، تلویزیون و هر دستگاهی که متصل به اینترنت باشد شروع به یادگیری کنید.

ثبت نام

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید