مقالات آشپزی

خواص میگو

میگو یکی از خوشمزه ترین غذاهای غذای دریایی است. خواص میگو بسیار زیاد است. ممکن است کسانی که شما که مخالف هستند از مزایای سلامتی این موجود کوچک دریایی اطلاعاتی نداشته باشند. میگو یکی از محبوب ترین غذاهای دریایی در جهان است. میگو سرشار از پروتئین و مواد معدنی با کیفیت بالا و چربی کم […]

خواص میگو

میگو یکی از خوشمزه ترین غذاهای غذای دریایی است. خواص میگو بسیار زیاد است. ممکن است کسانی که شما که مخالف هستند از مزایای سلامتی این موجود کوچک دریایی اطلاعاتی نداشته باشند.

میگو یکی از محبوب ترین غذاهای دریایی در جهان است. میگو سرشار از پروتئین و مواد معدنی با کیفیت بالا و چربی کم است.

خواص مهم میگو

میگو دارای اسیدهای چرب امگا فراوان است، از جمله اسید ایکوزاپنتائنوئیک (EPA) و اسید دکوزهگزاوائیک (DHA). این اسیدهای چرب برای مغز و رشد بینایی نوزادان مفید هستند. از این رو، میگو در رژیم غذایی برای خانم های باردار ، مادرانی که شیر می دهند و همچنین زنان در سن باروری دارای اهمیت هستند.

خوب برای سلامت قلب

میگو از پروتئین ، چربی کم و کلسترول بالا ساخته شده است. صدها گرم میگو خام دارای 152 میلی گرم کلسترول است که معادل 51٪ نیاز روزانه است. این می تواند به معنی دردسر باشد!

با این حال ، تحقیقات ادعا می کنند که رژیم های غذایی سرشار از میگو ، همیشه تعادل کلسترول پلاسما را مختل نمی کنند. این می تواند به این دلیل باشد که باعث افزایش محتوای HDL (کلسترول خوب) و مقدار زیاد LDL (کلسترول بد) نمی شود.

برخلاف تصور ما ، مصرف مقادیر تنظیم شده غذاهای غنی از HDL خوب است و به قلب و سیستم گردش خون شما آسیب نمی رساند.

بنابراین ، اگر میزان مصرف کلسترول خود را به کمتر از 200 میلی گرم در روز محدود کنید ، میگو مطمئنا می تواند در لیست غذاهای سالم قلب قرار گیرد.

خواص میگو از بیماری های استخوانی جلوگیری می کند

استروژن از سلامت استخوان در همه زنان محافظت می کند. با این حال ، میزان استروژن در زنان یائسه (50 سال یا بالاتر) کاهش می یابد ، بنابراین بر تراکم استخوان آنها تأثیر می گذارد. برای جلوگیری از ریزش استخوان ، مصرف کافی کلسیم و ویتامین D ضروری است.

مصرف غذاهایی مانند اسفناج ، شیر و غذاهای دریایی می تواند از بروز بیماری های استخوانی جلوگیری کند. میگو بهترین منبع کلسیم در بین سایر گزینه های غذاهای دریایی است. هر 100 گرم میگو خام حدود 52 میلی گرم کلسیم ، 37 میلی گرم منیزیم و 152 IU ویتامین D دارد.

همه این ها برای حفظ سلامت استخوان ها بسیار حیاتی است و می تواند از پوکی استخوان ، استئوآرتریت و سایر اختلالات استخوانی ناتوان محافظت کند.

خواص میگو از چشمان شما محافظت می کند

غذاهای سرشار از کاروتنوئیدها مانند لوتئین ، مزوژاکسانتین ، β کاروتن ، ویتامین های C و E به همراه اسیدهای چرب امگا از چشمان شما محافظت می کنند. این ترکیبات دارای اثرات تعدیل کننده آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی ، محافظت کننده عصبی و عروقی هستند.

در 100 گرم میگو خام ، 540 میلی گرم اسیدهای چرب امگا 3 ، 54 میکروگرم رتینول ، 1.1 میلی گرم ویتامین E و 2 میلی گرم ویتامین C پیدا خواهید کرد که آن را به یکی از ایده آل ترین غذاها برای سلامتی چشمی تبدیل می کند.

خواص میگو مشکلات دیابت و کلیه را مدیریت می کند

مصرف میگو همچنین می تواند از بروز مشکلات کلیوی ناشی از دیابت (بیماری مزمن کلیه یا سایر نفروپاتی ها) جلوگیری کند .

خواص میگو غنی از ترکیبات محافظت کننده

بخش چربی میگو سرشار از کاروتنوئیدها و اسیدهای چرب اشباع نشده اشباع شده (PUFAs) است. تحقیقات گسترده خواص شیمیایی پیشگیری کننده آن ها را اثبات می کند زیرا این ترکیبات دارای خاصیت قوی آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی ، ضد پرفشاری و ضد دفاعی هستند.

از کبد شما محافظت می کند

آستاگزانتین در جلوگیری از پراکسیداسیون لیپیدها و کاهش تجمع لیپیدها در کبد از 100 برابر تا 500 برابر بیشتر از ویتامین E است.

در مدل های موش همچنین گزارش شده است که آستاگزانتین می تواند ژن های درگیر در لیپوژنز و جذب لیپیدها را بدون تأثیرگذاری بر ژن های مرتبط با اکسیداسیون اسیدهای چرب در کبد تنظیم کند.

از آنجا که موجودات دریایی مانند میگو و خرچنگ دارای آستاگزانتین هستند ، مصرف آن ها به نسبت مناسب می تواند کبد شما را از سیروز ، بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) و سایر اختلالات ناشی از استرس محافظت کند.

بیشتر بخوانید: آموزش آشپزی عمومی

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید