آشپزی و سبک زندگی

معرفی انواع میوه، نقش میوه‌ها بر سلامت بدن، و کالری میوه‌های پرمصرف

دومین ردیف هرم غذایی؛ تامین‌کننده بیشتر نیازهای بدن. اصولی‌ترین رژیم غذایی، رژیمی است که بر پایه هرم غذایی تنظیم شود. طبق این هرم، انواع میوه که در ردیف دوم قرار دارند، جز مهم‌ترین خوراکی‌ها برای بدن هستند. در ادامه مطلب طبقه بندی انواع میوه، نقش میوه‌ها بر سلامت بدن، کالری میوه‌های پرمصف و... گفته می‌شود.

مهم‌ترین نکات

  • طبقه بندی انواع میوه
  • میوه‌های پرمصرف و پرخاصیت
  • نقش میوه‌ها برای سلامت بدن
  • کالری میوه‌های پرمصرف
  • کاربرد انواع میوه
معرفی انواع میوه، نقش میوه‌ها بر سلامت بدن، و کالری میوه‌های پرمصرف

تامین انرژی بدن در طول شبانه‌روز با مصرف غذاهای مختلف انجام می‌شود و برای اینکه این انرژی به شکلی سالم تامین شود، مصرف غذا باید طبق یک رژیم غذایی اصولی انجام شود. اصولی‌ترین رژیم غذایی، رژیمی است که بر پایه هرم غذایی تنظیم شود. در هرم غذایی از کف یا قاعده هرم تا راس آن به ترتیب به موادغذایی و خوراکی‌هایی اختصاص دارد که بدن نیاز بیشتری به آن‌ها دارد. طبق این هرم، انواع میوه که در ردیف دوم قرار دارند، جز مهم‌ترین خوراکی‌ها برای بدن هستند. تامین انرژی بدن، حفظ سلامت و عملکرد صحیح اندام‌ها، پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها و... از فواید مصرف این گروه از موادغذایی است. در ادامه مطلب در سایت آرسس شف با طبقه بندی انواع میوه، میوه های استوایی (میوه کاکتوس، میوه اژدها، میوه پاپایا و...)، کالری میوه ها و... آشنا می‌شویم.

کالری میوه میوه های پرمصرف

طبقه‌بندی انواع میوه

همان‌طور که گفته شد، دومین ردیف از هرم غذایی به میوه‌ها اختصاص دارد. میوه‌ها از کاربردی‌ترین انواع خوراکی‌ها هستند. این خوراکی‌ها را می‌توان به عنوان تنقلاتی سالم استفاده کرد یا در پخت غذاهای مختلف مورد استفاده قرار داد. بعضی از انواع میوه‌ها کاربرد دارویی دارند. این خوراکی‌های خوشمزه انواع زیادی هم دارند. تنوع میوه‌ها به حدی زیاد است که بعضی از انواع آن‌ها هنوز شناخته نشده‌اند. برای آشنایی بهتر با میوه‌ها از طبقه‌بندی آن‌ها استفاده می‌کنند. طبقه‌بندی انواع میوه ها به شناخت بهتر خواص و کاربردهای آن‌ها کمک می‌کند. رایج‌ترین طبقه‌بندی میوه‌ها را در ادامه آورده‌ایم.

میوه‌هایی که در مناطق معتدل رشد می‌کنند

مناطق معتدل، مناطقی هستند که دمای هوا نه بیش از حد زیاد و گرم و نه بیش از اندازه سرد است. این موضوع باعث می‌شود که در بعضی ماه‌ها هوا در این مناطق خنک‌تر باشد. بعضی از انواع میوه‌ها با چنین شرایط آب و هوایی رشد می‌کنند. در واقع در کنار هوای گرم نیاز به یک دوره هوای نسبتا سرد یا خنک هم دارند.

از انواع میوه‌ها می‌توان به سیب، گلابی، آلو، گیلاس و... اشاره کرد. با توجه به اینکه بیشتر مناطق جهان از این آب و هوا برخوردار هستند، این میوه‌ها تقریبا در همه کشورها قابل کشت می‌باشند. طبقه‌بندی دقیق‌تر میوه‌های مناطق معتدل را می‌توان به صورت زیر هم مشخص کرد:

  • میوه‌های دانه‌دار: سیب، گلابی و...
  • میوه‌های هسته‌دار: گیلاس، آلو، آلبالو و....
  • میوه‌های مرکب: توت و...
  • میوه‌های حبه‌ای: انگور، زغال اخته و...

میوه‌های مناطق نیمه‌گرمسیری و گرمسیری

دسته بعدی میوه‌ها متعلق به مناطق گرمسیری یا نیمه‌گرمسیری هستند. همان‌طور که از نام این نواحی مشخص است در این مناطق آب و هوای گرم غالب است و دما هوا در بیشتر ماه‌های سال بالاست. میوه‌هایی که در این مناطق یافت می‌شوند، هیچ مقاومتی نسبت به سرما ندارند یا احتمال خرابی و نارس ماندن آن‌ها در آب و هوای سرد بیشتر از میوه‌های مناطق معتدل است. انجیر، انار، شاه‌توت، انگور و.... از جمله میوه‌هایی هستند که در مناطق نیمه‌گرمسیری و گرمسیری رشد می‌کنند.

میوه های استوایی
انواع میوه

میوه‌ های استوایی

آخرین طبقه‌بندی میوه‌ها مربوط به میوه‌های استوایی است. میوه های استوایی تا حدودی شرایط میوه‌های مناطق گرمسیری را دارند. ویژگی منطقه استوا گرمای هوا، رطوبت ناشی از باران‌های موسمی و زیاد و خاک بسیار حاصلخیز است. همین موضوع باعث می‌شود که اغلب میوه‌های این منطقه درشت، آبدار و مقاومت کمی نسبت به سرما داشته باشند.

میوه‌های استوایی معمولا دارای ظاهری خاص و متفاوت هستند، همچنین مزه آن‌ها حتی با انواع مشابه در سایر مناطق متفاوت‌تر است. میوه‌ های استوایی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم اسامی متفاوتی نسبت به سایر میوه‌ها هم دارند. به عنوان مثال دراگون فروت یا میوه اژدها، میوه پاپایا، میوه کیوانو و... از انواع اسامی میوه‌های استوایی هستند.

میوه ‌های استوایی؛ عجیب‌ترین و خاص‌ترین نوع میوه‌ها

میوه‌های استوایی، میوه‌هایی با ظاهر عجیب اما طعمی لذیذ و خوشمزه هستند. این میوه‌ها تنها در کشورهایی که در مناطق استوایی قرار دارند قابل کشت هستند و جز میوه‌های صادراتی به بیشتر کشورهای دنیا محسوب می‌شوند بنابراین از آن‌ها با عنوان میوه‌های لاکچری هم یاد می‌‌شود. این میوه‌ها چند سالی است که به کشور ما هم وارد می‌شوند و علی‌رغم قیمت بالا جز میوه‌های پرطرفدار هستند. به دلیل قیمت بالای این میوه‌ها بهتر است قبل از خرید با انواع آن‌ها آشنا باشید تا طبق سلیقه و ذائقه خود آن‌ها را خریداری کنید.

میوه کاکتوس

یکی از انواع میوه های استوایی میوه کاکتوس است که با نام گلابی شاخدار هم شناخته می‌شود. این میوه ظاهری شبیه به گلابی اما با رنگ بنفش دارد و روی پوست آن خارهای سفید رنگی وجود دارد. دست زدن به این میوه مانند دست زدن به برگ‌های کاکتوس کار ساده‌ای نیست و برای کندن و برداشتن آن معمولا از انبرهای مخصوص استفاده می‌شود. این میوه تنها در بعضی گونه‌های کاکتوس رشد می‌کند که معروف‌ترین آن انجیر هندی است.

میوه کاکتوس
میوه های استوایی

میوه کاکتوس طعمی شبیه به هندوانه دارد و برای خوردن آن باید پوست آن به طور کامل کنده شود. این میوه منبع غنی بسیاری از ویتامین‌ها مانند ویتامین سی، ب و مواد معدنی مختلف مانند پتاسیم، منیزیم، کلسیم و فیبر است. این میوه هم به شکل خام و هم به شکل پخته قابل استفاده می‌باشد.

میوه اژدها

میوه اژدها یا میوه دراگون از دیگر انواع میوه های استوایی است. نام این میوه به دلیل ظاهر خاص آن است. پوست این میوه شیارهایی دارد که به شعله‌های آتشی که از دهان اژدها خارج می‌شوند شباهت دارد، همین موضوع باعث می‌شود که به آن دراگون فروت گفته شود. میوه اژدها یا دراگون فروت پوستی قرمز و طعمی ترش و شیرین دارد. این میوه که از خانواده کاکتوس‌هاست گوشتی سفید یا قرمز با دانه‌های ریز سیاه دارد.

برای توضیح بهتر طعم میوه دراگون چیزی بین سیب، گلابی، موز و کیوی را تصور کنید. گونه‌ای از این میوه که دارای گوشت قرمز است طعم متفاوت‌تری دارد اما مصرف مغز سفید این میوه رایج‌تر است. میوه اژدها به صورت خام بسیار خوش‌طعم است اما در انواع دسرها و نوشیدنی‌ها هم از آن استفاده می‌شود.

میوه پاپایا

از دیگر انواع میوه های استوایی می‌توان پاپایا را نام برد. این میوه از خانواده آووکادو است و از نظر شکل ظاهری بسیار شبیه به آن اما با رنگ پوست و گوشت متفاوت است. پاپایای خوشمزه، در حالت نارس سبز و بسیار شبیه به آووکادو است اما در حالت رسیده رنگ آن به مرور زرد و نارنجی می‌شود.

این میوه گوشتی نارنجی رنگ هم دارد و دارای بافتی نرم و شیرین است. داخل پاپایا دانه‌های ریز سیاهی وجود دارد که هنگام مصرف باید آن‌ها را از گوشت میوه جدا کرد. میوه رسیده پاپایا طعمی شیرین دارد اما میوه نارس آن ترش و تلخ است. پاپایا بیشتر در سالاد میوه و اسموتی استفاده می‌شود؛ اما در بعضی مناطق به صورت خام و تازه هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میوه پاپایا
میوه های استوایی

موز قرمز

هر چند بیشتر ما موز را با رنگ زرد می‌شناسیم اما در مناطق استوایی یک نوع دیگر از این میوه هم کشت می‌شود که رنگی قرمز و متفاوت با موزهای معمولی دارد. موز قرمز علاوه بر رنگ متفاوتی طعمی خاص و خواص بسیار زیادی هم دارد. طعم موز قرمز نسبت به موز زرد شیرین‌تر است و کمی مزه سیب هم دارد. این موز فواید زیادی هم دارد. موز قرمز را به دلیل فیبر زیاد برای کاهش وزن و لاغری استفاده می‌کنند، همچنین به دلیل داشتن ویتامین سی از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کرده و مانع حمله قلبی و سرطان می‌شود. موز قرمز برای تقویت سیستم ایمنی بدن هم بسیار مفید است. این موز از انواع میوه های استوایی است که رایج‌ترین شکل مصرف آن به صورت خام و تازه است و کمتر به صورت پخته و ترکیبی استفاده می‌شود.

میوه کیوانو

در ادامه لیست انواع میوه های استوایی، به کیوانو می‌رسیم. کیوانو از نظر طعم و ظاهر ترکیبی از چند میوه مختلف است. این میوه مانند خربزه کشیده و زرد رنگ است و بافت داخلی آن مانند خیار، ژله‌ای با دانه‌های ردیفی است. طعم کیوانو شبیه خیار شیرین و کمی نزدیک به موز است. انواع میوه کیوانو در رنگ‌های سبز و زرد یا نارنجی روشن یافت می‌شوند. رنگ سبز این میوه سمی است و مصرف آن برای انسان بسیار خطرناک است اما رنگ زرد آن بسیار خوشمزه است و مصرف آن هیچ مشکلی ندارد. کیوانو سرشار از ویتامین آ، ب، منیزیم، پتاسیم و آهن است، همچنین به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان برای جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها مفید می‌باشد.

میوه های استوایی
انواع میوه

پشن فروت

از دیگر انواع میوه که در منطقه استوا کشت می‌شود، میوه پشن‌فروت است. این میوه جز میوه‌های استوایی وارداتی در کشور ما هم می‌باشد و طعمی لذیذ دارد. نام دیگر پشن‌فروت گرانادیلا است و ارزش غذایی نسبتا زیادی هم دارد. در این میوه انواع مواد مغذی، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و.. یافت می‌شود و در بیشتر بیماری‌ها مصرف آن ممنوعیتی ندارد. پشن‌فروت همچنین در صنایع آرایشی بهداشتی هم بسیار کاربردی است. این میوه دارای کاروتن است و برای تهیه کرم‌های آرایشی انتخاب بسیار مناسبی است. این میوه ارغوانی‌رنگ، طعمی شبیه به کیوی اما شیرین‌تر دارد و برای مصرف آن باید مغز آن را با قاشق خالی کرد.

لیچی یا سرخالو

لیچی یکی دیگر از میوه‌های خوش‌عطر و طعم استوایی است که به دلیل رنگ سرخی که دارد به آن سرخالو هم گفته می‌شود. اندازه‌ آن کوچک است، شکل ظاهری آن شبیه به فندق یا توت‌فرنگی است و روی پوسته قرمز آن خارهای ریز سفید رنگ وجود دارند. برای خوردن این میوه باید پوست آن را به طور کامل جدا کرد و به گوشت سفید میوه رسید. لیچی طعمی شیرین دارد و بسیار خوش‌عطر است به همین دلیل در تهیه انواع دسرها کاربردی است. لیچی علاوه بر مناطق استوایی در بعضی مناطق دیگر مانند جنوب چین، هندوستان و... هم کشت می‌شود.

کالری میوه
میوه اژدها
میوه دراگون

ایمبه

از دیگر انواع میوه استوایی، میوه‌ای است که نام آن اغلب با یکی دیگر از انواع میوه ها اشتباه گرفته می‌شود. شاید با شنیدن نام این میوه از انواع میوه های استوایی به یاد انبه بیفتید؛ اما ایمبه چه از نظر ظاهری و چه از نظر طعم کاملا متفاوت با انبه است. ایمبه که به آن مانگوستین آفریقایی هم گفته می‌شود میوه‌ای است با شکل ظاهری گرد، دارای پوستی نازک و یک هسته بزرگ در وسط میوه است.

طعم ایمبه شبیه پرتقال است و مانند پرتقال جز میوه‌های آبدار محسوب می‌شود، به همین دلیل بیشترین کاربرد آن در تهیه نوشیدنی‌های مختلف است. این میوه جز مرکبات است و به دلیل ظاهر خاص آن به عنوان میوه‌ای زینتی هم استفاده می‌شود.

سیب ستاره‌ای

از دیگر انواع میوه که تنها در مناطق استوایی قابل کشت است و از آنجا به سایر کشورها ارسال می‌شود، سیب ستاره‌ای است. این میوه هم شکل و اندازه سیب‌های معمولی است و گاهی مانند گلابی بیضی‌شکل است اما هسته آن برخلاف سیب معمولی کاملا شبیه به ستاره است. این میوه رنگ‌های مختلفی مانند سفید، قهوه‌ای، زرد و بنفش تیره دارد.

گوشت سیب ستاره‌ای شیرین و خوشمزه است و بافت آن نسبت به سیب معمولی متراکم‌تر است. بهترین حالت مصرف سیب ستاره‌ای خالی کردن گوشت آن با قاشق است اما می‌توان آن را با چاقو هم برش داد و مانند سیب معمولی پوست گرفت.

چایوت

چایوت یکی از انواع میوه‌های استوایی است که به دلیل شکل ظاهری آن کمتر کسی تصور می‌کند مزه‌ای فوق‌العاده به عنوان یک میوه داشته باشد. ظاهر چایوت به شدت شبیه به کدو تنبل نارس است. این میوه کشیده، سبز رنگ و از گیاهان بومی مکزیک است. بیشتر افراد چایوت را به دلیل مزه بسیار خوب در سالاد میوه استفاده می‌کنند اما به شکل خام هم قابل مصرف می‌باشد. جالب است بدانید برخلاف دیگر میوه‌ها نیازی نیست که برای رسیدن به گوشت چایوت، به خصوص زمان پخت و پز پوست آن را جدا کنید. پوسته نازک این میوه به راحتی از گوشت سفید داخل آن جدا می‌شود.

میوه های استوایی
کالری میوه

استار فروت

حتی افرادی که تا به‌حال میوه‌های استوایی را امتحان نکرده‌اند هم اسم این میوه را شنیده و تصاویر آن را در اینترنت مشاهده کرده‌اند. برش‌های این میوه دقیقا شبیه ستاره است، نیازی نیست که برای تماشای ستاره‌های این میوه چیزی را تصور کنید با جدا کردن پوست آن و برش دادن هر تکه از این میوه به ستاره‌ای زیبا و زرد رنگ تبدیل می‌شود.

استار فروت جز میوه‌های آبدار است بنابراین به غیر از مصرف به صورت خام در تهیه انواع نوشیدنی هم کاربردی است. طعم استار فروت ترش و شیرین است و مورد پسند هر سلیقه‌ای می‌باشد. بهترین حالت مصرف این میوه به صورت رسیده و تازه است اما نوع نارس آن را در آشپزی هم می‌توان استفاده کرد.

میوه‌های پرمصرف و پرخاصیت

هرچند میوه‌های استوایی بسیار خوش‌طعم و پرخاصیت هستند اما به دلیل قیمت بالا و وارداتی بودن هرجایی پیدا نمی‌شوند و همه افراد امکان خرید آن را ندارند. به همین دلیل در ادامه معرفی انواع میوه، چند مورد از میوه‌هایی که تقریبا همه جا پیدا می‌شوند و جز میوه‌های پرمصرف هستند را معرفی خواهیم کرد. این میوه ها هم مانند میوه های استوایی خوش‌طعم و با خواص فراوان هستند و به دلیل دسترسی راحت‌تر، قیمت مناسب‌تری هم دارند. بیشتر میوه‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم در کشور ایران هم کشت می‌شوند و حتی بعضی از آن‌ها از ایران به دیگر کشورها صادر می‌شوند.

میوه استوایی
میوه کاکتوس
کالری میوه

میوه به

به از میوه‌های پرخاصیتی است که در کشور ما هم کشت می‌شود و طرفداران زیادی دارد. این میوه که ظاهری شبیه به سیب و گلابی و مزه‌ای مانند سیب اما گس و کمی ترش دارد، مخصوص فصل پاییز است و با توجه به فصل برداشت آن از بیماری‌های این فصل جلوگیری می‌کند.

میوه به خاصیت آنتی‌اکسیدانی بالایی دارد و به دلیل فیبر زیاد مصرف آن در رژیم‌های لاغری توصیه می‌شود. البته مصرف میوه به، به صورت خام چندان رایج نیست. بیشتر افراد این میوه را در غذا به صورت خورشت به یا به صورت مربا مصرف می‌کنند که طعم بسیار لذیذتری دارد.

سیب

از دیگر انواع میوه که در دسترس است و تقریبا در تمام فصل‌ها یافت می‌شود، سیب است. این میوه که رنگ‌ها و گونه‌های مختلفی دارد، شیرین‌مزه و در بعضی گونه‌ها ترش است. مصرف این میوه را از گذشته‌های دور توصیه می‌کردند، در طب سنتی اعتقاد بر این بود که با مصرف روزانه یک عدد سیب می‌توان از بیشتر بیماری‌ها جلوگیری کرد.

این میوه ضد سرطان، ضد کلسترول و به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. همچنین سیب را به منظور کنترل اشتها در رژیم‌های لاغری هم تجویز می‌کنند. این میوه به دلیل داشتن فیبر کافی تاثیر زیادی در سیر نگه داشتن و کاهش اشتها دارد.

میوه انار

در ادامه معرفی انواع میوه به یکی از خاص‌ترین میوه‌ها می‌رسیم. با شروع فصل پاییز یکی از میوه‌های خوش‌رنگ و خو‌ش‌طعمی که در میوه‌فروشی‌ها دیده می‌شود، انار است. این میوه که با ظاهر خود به شاه میوه‌ها هم معروف است چه از نظر طعم و مزه و چه از نظر خواص فوق‌العاده و بی‌نظیر است. انار بومی ایران است و همه ساله از کشور ما به بسیاری از کشورها صادر می‌شود به همین دلیل از نظر اقتصادی هم سود زیادی برای ما دارد. این میوه از زمان‌های قدیم پای ثابت شب‌های یلدا بوده است و یکی از گزینه‌هایی است که برای تزیین میوه شب یلدا می‌توان به راحتی از آن استفاده کرد. انار ضد التهاب است و به دلیل خواص و مواد مغذی مختلفی که دارد در پیشگیری از انواع مختلف سرطان کاربردی می‌باشد.

گیلاس

از دیگر انواع میوه که به دلیل طعم خوب، طرفداران زیادی دارد گیلاس است. این میوه کوچک و خوشمزه، مخصوص فصل تابستان است و طعمی ترش و شیرین دارد. گیلاس همچنین به دلیل داشتن کالری بسیار پایین گزینه خوبی برای میان‌وعده‌ها در رژیم غذایی است. این میوه قرمز و خوش‌طعم مصارف زیادی هم دارد، مثلا مربای گیلاس یا کمپوت آن که بسیار لذیذ هستند. با استفاده از گیلاس همچنین انواع غذاها، کیک و شیرینی، شربت و... هم تولید می‌شود.

خرمالو

یکی دیگر از میوه‌های پاییزی خوش‌عطر و طعم خرمالو است. این میوه شیرین فواید زیادی برای سلامتی دارد و حاوی انواع مواد معدنی و مغذی مفید مانند ویتامین‌ها، پتاسیم، کلیسم، فیبر و... می‌باشد. خوردن این نارنجی‌های خوشرنگ کمی سخت است و بیشتر افراد با آن مشکل دارند. برای خوردن خرمالو باید پوست آن را از گوشت داخلی جدا کرد و فقط قسمت داخلی میوه را خورد. البته افرادی هم هستند که گس بودن پوست خرمالو را دوست دارند و تمام بخش‌های آن را استفاده می‌کنند. بافت داخلی خرمالو ژله‌ای است و همین موضوع هضم آن را ساده می‌کند.

پرتقال

مرکبات از انواع میوه‌ ها هستند که بیشتر در مناطق نیمه‌گرمسیری کشت می‌شوند. این گونه از میوه‌ها جز مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین انواع میوه هم می‌باشند که محبوب‌ترین آن‌ها پرتقال است. بیشتر افراد پرتقال را به عنوان منبع غنی ویتامین سی می‌شناسند. این میوه برای بسیاری از بیماری‌ها، مخصوصا بیماری‌های عفونی نظیر سرماخوردگی مفید می‌باشد اما در درمان و پیشگیری از دیگر بیماری‌ها مانند سرطان هم موثر است.

پرتقال‌های رسیده طعمی بسیار شیرین دارند اما بعضی از انواع آن ملس و کمی ترش هم هستند که این موضوع محبوبیت پرتقال را افزایش می‌دهد. پرتقال میوه‌ای آبدار است بنابراین برای تهیه انواع آبمیوه‌های خالص و ترکیبی از آن استفاده می‌شود. این میوه همچنین در تصفیه خون هم موثر است بنابراین توصیه می‌شود که از سنین پایین مورد استفاده قرار گیرد.

هندوانه

با رسیدن به روزهای گرم تابستان، بازار فروش هندوانه در میوه‌فروشی‌ها به شدت داغ می‌شود. این میوه لذیذ و آبدار عطش و گرمای بدن در هوای گرم را از بین می‌برد و بخش زیادی از کم‌آبی بدن، که به دلیل تعریق بیشتر در تابستان رخ می‌دهد را جبران می‌کند. این توپ گرد لذیذ و خوش‌طعم خواص زیادی هم دارد.

هنداونه دارای آنتی‌اکسیدان است و از بیماری‌هایی مانند سکته مغزی جلوگیری می‌کند. همچنین به دلیل آبدار بودن برای افرادی که در فصل تابستان دچار ضعف ناشی از کم‌آبی بدن می‌شوند هم مفید می‌باشد. این میوه به دلیل ظاهر خاص خود همچنین برای تزیین میوه شب یلدا هم گزینه خوبی است. پوست سفت هندوانه برای حکاکی مناسب است و انواع طرح‌های گل و... را می‌توان روی آن پیاده کرد.

توت‌فرنگی

چه کسی توت‌فرنگی دوست ندارد؟ به جز افرادی که به این میوه‌ خوشمزه حساسیت دارند تقریبا همه افراد در هر سن و سالی به این میوه علاقه دارند. توت‌فرنگی یکی از انواع میوه است که می‌توان به شکل‌های مختلف از آن استفاده کرد. با استفاده از این میوه خوش‌رنگ و خوش‌طعم می‌توان انواع مربا، شیرینی، کیک، بستنی، آبمیوه و... را تهیه کرد. این میوه حاوی پتاسیم، منیزیم، ویتامین کا، سی و... است به همین دلیل برای حفظ سلامتی، به خصوص زیبایی پوست بسیار مناسب می‌باشد.

انگور

در ادامه معرفی انواع میوه ها، به انگور می‌رسیم. این میوه یکی از پرمصرف‌ترین میوه‌ها در کل دنیا است که به شکل کشمش، مویز، سرکه، روغن هسته انگور، آب انگور و... از آن استفاده می‌شود. انگور گونه‌های مختلفی دارد و تمام انواع آن برای مصارف مختلفی که گفته شد، کاربردی می‌باشند.

نقش میوه‌ها برای سلامت بدن

انواع میوه ها آنقدر زیاد هستند که اگر بخواهیم تک به تک آن‌ها را معرفی کنیم و در مورد خواص، فواید و کاربردهای آن‌ها صحبت کنیم، مطالعه این مطلب روزها طول می‌کشد بنابراین در ادامه به طور کلی به توضیح خواص میوه‌ها و مزایای مصرف آن‌ها نسبت به سایر گروه‌های غذایی نیز صحبت خواهیم کرد.

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف

مهم‌ترین خاصیت انواع میوه برای بدن کمک به حفظ سلامتی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هاست. کمتر میوه‌ای وجود دارد که حاوی مواد مغذی و معدنی مفید برای بدن نباشد. بیشتر میوه‌ها حداقل چند نوع ویتامین دارند که با مصرف آن‌ها، نیاز بدن به آن ویتامین تامین می‌شود. هضم تمام انواع میوه برای بدن ساده‌تر از دیگر گروه‌های غذایی است بنابراین مهم‌ترین خاصیت میوه‌ها برای سلامتی بدن، کمک به عملکرد مناسب معده و جلوگیری از بیماری‌های این اندام است.

انواع میوه
کالری میوه

قابل استفاده در هر شرایطی

همه افراد در هر شرایطی قادر به مصرف میوه هستند و این مهم‌ترین فایده میوه‌هاست. به عنوان مثال بیماران دیابتی می‌توانند بسته به شرایط خود از میوه‌هایی که قند کمتری دارند استفاده کنند یا برای بیماران قلبی گروه خاصی از میوه‌ها مناسب‌تر است اما به هرحال ممنوعیتی برای مصرف این گروه از مواد غذایی وجود ندارد.

کمک به کنترل وزن

از دیگر مزایای مصرف انواع میوه برای بدن کمک به کنترل وزن، به خصوص برای افرادی است که به دنبال کاهش وزن و لاغری می‌باشند. با مصرف میوه در میان‌وعده، به خصوص میوه‌هایی که فیبر بالایی دارند فرد مدت زمان بیشتری احساس سیری داشته و میل کمتری به مصرف غذا خواهد داشت. همچنین به دلیل هضم ساده‌تر میوه‌ها، سوخت و ساز بدن با مصرف آن‌ها سریع‌تر و بهتر خواهد بود و همه این موارد در نهایت به کنترل وزن کمک می‌کنند.

تامین فوری انرژی

همان‌طور که گفته شد هضم میوه‌ها در بدن راحت‌تر است بنابراین به عنوان یک منبع تامین انرژی فوری انتخاب مناسبی هستند. جذب و مصرف قند موجود در میوه برای بدن انسان ساده‌تر است، بنابراین زمانی که به هیچ منبع تامین انرژی دیگری دسترسی ندارید میوه بهترین گزینه برای شماست. این گروه از مواد غذایی نسبت به سایر گروه‌ها در دسترس‌تر و مصرف آن‌ها هم ساده‌تر است. برخلاف دیگر مواد غذایی که مصرف آن‌ها نیاز به آماده‌سازی و.... دارد، میوه‌ها را می‌توان به صورت خام و بدون هیچ فرآیند خاصی استفاده کرد.

انواع میوه میوه های استوایی

جایگزین تنقلات ناسالم

از دیگر فواید میوه‌ها می‌توان به امکان جایگزین کردن آن‌ها با تنقلات ناسالم اشاره کرد. این فایده میوه‌ها این‌روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته و باعث تولید تنقلات سالم مانند چیپس میوه، میوه خشک، لواشک‌های طبیعی و... از میوه‌ها شده است. جایگزین کردن میوه و فرآورده‌های آن به خصوص برای کودکانی که به مصرف تنقلات علاقه دارند، بسیار مناسب است.

کالری میوه‌های پرمصرف

یکی از مزایای خوب میوه‌ها که قبلا به آن اشاره کردیم، پایین بودن کالری میوه ها نسبت به ارزش غذایی آن‌ها است. البته میوه‌هایی هم هستند که کالری بالایی دارند اما به دلیل ارزش غذایی و فوایدی که برای بدن دارند حتی مصرف این گروه از میوه‌ها هم، نسبت به مصرف بسیاری از موادغذایی به صرفه‌تر است. کالری انواع میوه‌های استوایی و میوه‌های پرمصرف در جدول زیر آورده شده است.

انواع میوهمقدار میوهکالری میوه
پاپایا500 گرم215 کالری
هندوانه280 گرم ( یک قاچ)85 کالری
انار282 گرم (1 کاسه انار)234 کالری
سیب182 گرم (1 عدد متوسط)95 کالری
توت‌فرنگی152 گرم (1 کاسه کوچک)49 کالری
میوه دراگون227 گرم (1 فنجان)136 کالری
موز قرمز1 عدد کوچک88 کالری

کاربرد انواع میوه

در نهایت، بعد از معرفی انواع میوه به بررسی کاربردهای آن‌ها می‌رسیم. برخلاف تصور بیشتر مردم، کاربرد میوه‌ها تنها در صنایع غذایی نیست. با صادر کردن میوه‌هایی که خاص یک منطقه هستند، امکان کسب درآمد از طریق آن‌ها وجود دارد. همچنین امکان استفاده از انواع میوه و عصاره آن برای ساخت داروها، لوازم آرایشی و بهداشتی، رنگ‌ها و.... هم وجود دارد. مزیت استفاده از این ماده اولیه در صنایع مختلف در دسترس بودن آن و هزینه کم برای تامین آن است. همچنین با کاشت درختان میوه، برای برداشت آن‌ها و استفاده در صنایع امکان گسترش فضای سبز هم وجود دارد. در ادامه برخی از کاربردهای رایج انواع میوه را معرفی می‌کنیم.

پخت کیک و شیرینی‌

کاربردی‌ترین مصرف میوه‌ها پخت کیک و شیرینی‌جات است. انواع کیک، کلوچه، شیرینی، مربا، ژله و... از این خوراکی‌های خوشمزه قابل تهیه می‌باشد.

تهیه تنقلات

تهیه تنقلات مختلف از میوه‌ها، دیگر کاربرد این گروه از موادغذایی است. تنقلاتی مانند میوه خشک یا برگه میوه، چیپس میوه، لواشک، ترشک، پاستیل میوه و... را می‌توان تهیه کرد و به جای تنقلات ناسالم مانند شکلات، چیپس، پفک و... مورد استفاده قرار داد.

پخت غذاهای مختلف

انواع میوه را می‌توان برای پخت غذاهای مختلف هم استفاده کرد. هویج‌پلو، آلبالو پلو، خورشت‌های مختلف مانند خورشت سیب، به، انار دون و... از انواع غذاهایی هستند که با استفاده از میوه‌ها قابل تهیه می‌باشند. اگر تا به حال استفاده از میوه را برای پخت غذا امتحان نکرده‌اید حتما این کار را انجام دهید، طعم خاص میوه‌ها در غذا تجربه‌ای متفاوت و لذیذ خواهد بود.

ساخت لوازم آرایشی

میوه‌ها برای ساخت لوازم آرایشی بهداشتی هم کاربردی هستند. به عنوان مثال از میوه‌هایی مانند خیار، آووکادو، میوه کنار، توت‌فرنگی و... انواع ماسک‌های روشن‌کننده و جوان‌کننده پوست تولید می‌شود یا از میوه‌هایی مانند نارگیل، انار، گریپ‌فروت و... شامپوهایی برای انواع مدل‌های مو ساخته می‌شود.

کاربرد انواع میوه

آشنایی با انواع میوه به طور کامل دلیل تنوع زیاد آن‌ها امکان‌پذیر نیست اما در این مطلب تلاش کردیم که بیشتر انواع رایج میوه‌ها که دردسترس‌تر هستند و مصرف آن‌ها رایج‌تر است را معرفی کنیم. این میوه‌ها هم به صورت خام و هم به عنوان مواد اولیه در بسیاری از غذاها و... قابل استفاده می‌باشند. شما می‌توانید در وبلاگ آرسس کوک به صورت رایگان دستور پخت انواع مختلف پیش غذا، وعده اصلی، دسر و سالاد، نوشیدنی و... را مشاهده کنید.

عنوان سئو: انواع میوه | آشنایی با میوه‌های مختلف از میوه‌های معمولی تا عجیب‌ترین آن‌ها

توضیحات متن: میوه‌ها سالم‌ترین گروه خوراکی‌ها هستند که نیاز بدن به بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی را تامین می‌کنند. این مطلب را بخوانید تا با انواع میوه آشنا شوید.

انواع میوه | آشنایی با میوه‌های مختلف از میوه‌های معمولی تا عجیب‌ترین آن‌ها

مطالب مرتبط را بخوانید

میوه‌های استوایی، خواص انبه، خواص موز، خواص خرمالو، خواص بلوبری، خواص و کاربردهای میوه به، معرفی انواع توت و خواص و ویژگی‌های آن‌ها، طرز تهیه دسر میوه‌ای.

دوره‌های آنلاین آشپزی

برای بررسی بیشتر دوره‌های آنلاین آشپزی آموزشگاه آرسس شف شامل آشپزی ملل، فست فود، آشپزی تخصصی، غذای سنتی و... می‌توانید وارد صفحه زیر شوید.

مشاهده دوره‌ها

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس‌شف تولید شده است. تیم تحریریه آرسس شف تلاش می‌کند محتوای آشپزی حرفه‌ای را برای فارسی زبانان منتشر کند.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید