مقالات آشپزی

همه چیز درباره خمیر یوفکا

خمیر یوفکا یکی از بهترین و خاص ترین خمیرهای کشور ترکیه است. خمیر یوفکا را برای اولین بار در غذاهای ترکی پیدا کردیم و ترک‌ها از این خمیر در غذاها و در شیرینی‌ها می‌کردند. یوفکا امروزه در انواع دسر و پیش غذا های ترکی مانند: بورک، پیراشکی، سمبوسه، باقلوا ترکی، شیرینی ناپلئونی و… استفاده می‌شود. […]

مهم‌ترین نکات

 • خمیر یوفکا چیست؟
 • تاریخچه غذای یوفکا، نان یوفکا از کجا می‌آید؟
 • تفاوت خمیر یوفکا با فیلو چیست؟ آیا یوفکا همان فیلو است؟
 • انواع خمیر یوفکا
 • طرز تهیه خمیر یوفکا
همه چیز درباره خمیر یوفکا

خمیر یوفکا یکی از بهترین و خاص ترین خمیرهای کشور ترکیه است. خمیر یوفکا را برای اولین بار در غذاهای ترکی پیدا کردیم و ترک‌ها از این خمیر در غذاها و در شیرینی‌ها می‌کردند. یوفکا امروزه در انواع دسر و پیش غذا های ترکی مانند: بورک، پیراشکی، سمبوسه، باقلوا ترکی، شیرینی ناپلئونی و... استفاده می‌شود.

خمیر یوفکا چیست؟

خمیر یوفکا یکی از بهترین و پرکاربرد ترین خمیرهای قنادی و شیرینی پزی و همچنین رستوران‌های بین الملل است. در رایج ترین شیرینی‌های امروزی از یوفکا استفاده می‌شود از جمله: ناپلئونی و باقلوا است و در غذاهایی مثل سمبوسه هم می‌توان از آن استفاده کرد.

خمیر یوفکا بسیار نازک است. یوفکا به صورت مثلثی و یا مستطیلی بستگی به نوع دسر یا غذا تهیه و استفاده می‌شود.

تاریخچه غذای یوفکا؛ نان یوفکا از کجا می آید؟

به نقل از چارلز پری مورخ غذا، این دستور غذا در آسیای مرکزی با عشایر آسیای مرکزی و آناتولی آغاز شد. اگرچه این نانی است که معمولاً با ترک ها مرتبط است، اما می‌تواند توسط اتریشی‌ها و ساکنان جنوب شرقی اروپا نیز تهیه شود.(اگرچه شاید با نام دیگری)

یوفکا یک نان مسطح بدون خمیرمایه از غذاهای ترکی است. آن‌ها یک نان تخت بسیار نازک هستند که تقریباً شبیه به ورقه های شیرینی هستند و برای لایه برداری در برخی دسرها استفاده می‌شوند. یوفکا بسیار شبیه لواش است و فقط از مواد اولیه مانند آرد، نمک، روغن و آب استفاده می‌کند.

تفاوت یا فرق خمیر یوفکا با فیلو چیست؟ آیا یوفکا همان فیلو است؟

یوفکا (یا بیشتر به عنوان شیرینی فیلو شناخته می شود) لایه های نازک خمیری است که با دست کشیده شده و در غذاهای مدیترانه ای رایج است و منشا آن غذاهای عثمانی است. فیلو نام یونانی به معنای برگ است. شیرینی فیلو در انواع غذاهای شیرینی پزی، در سراسر غذاهای دنیا استفاده می‌شود.

پس متوجه می‌شویم تفاوتی در بین این 2 خمیر نیست و تقریبا هم نام هستند.

اما بسیاری افراد می‌گویند که یوفکا یک نان تخت معمولی از ترکیه است. این خمیر از تورتیلاهای مکزیکی نازک‌تر است اما بدنه آن از خمیر فیلو بیشتر است. آن را نوعی مشتق از آن می‌دانند.

انواع خمیر یوفکا

تقریبا تمام انواع باقلوا، بورک و گوزلمه از یوفکا تهیه می‌شود. یوفکا برای باقلواها معمولاً از آردهای گندم نرم تهیه می‌شود که آنها را نازک و ترد می کند، اما یوفکا برای انواع بورک و گوزلمه معمولاً از گندم نان تهیه می‌شود.

لایه های خمیر یوفکا

طرز تهیه خمیریوفکا

مواد لازم

 • 1 فنجان آب ولرم،
 • 1/2 قاشق چایخوری نمک،
 • 1/2 قاشق چایخوری شکر،
 • 2.5-3 فنجان آرد.

مرحله اول؛ تهیه خمیر یوفکا

 1. آب، شکر و نمک را در یک کاسه عمیق مخلوط کنید.
 2. آرد را کم کم اضافه کرده و ورز می دهیم تا خمیر کمی سفت ولی به راحتی شکل بگیرد که به دست نچسبد.
 3. بعد از اینکه خمیر جمع شد روی پیشخوان گذاشته و 10 دقیقه ورز دهید.

مرحله دوم؛ آرد را آماده کنید... چون خمیریوفکا درحال آماده شدن است!

 • آن را دوباره داخل کاسه برگردانید و با فیلم چسبناک بپوشانید و 10 دقیقه استراحت دهید.
 • خمیر را به 6 قسمت مساوی تقسیم کنید
 • روی گلوله های خمیر را بپوشانید و 10 دقیقه دیگر استراحت دهید.
 • یکی از گلوله ها را روی پیشخوان آردپاشی شده بردارید و روی آن آرد بپاشید و با دست فشار دهید و به اندازه یک بشقاب کوچک گرد کنید.
 • با فشار دادن اکلوا (وردنه ترکی) بیشتر به طرفین آن را با حرکات رفت و برگشت به عرض بشقاب سرو بغلتانید.
 • سپس خمیر را روی اکلاوا (oklava) بپیچید،

مرحله سوم؛ الان باید مانند نانوا خمیر را گرد کنید

 1. وسط خمیر را به عنوان مرکز گرفته و کف دست راست خود را در وسط بین وسط و لبه راست و کف دست چپ را در وسط بین وسط و لبه چپ قرار دهید و با حرکات عقب و جلو آن را گرد کنید.
 2. بعد از اینکه هر بار خمیر را پهن کردید، وردنه را در گوشه پایین سمت چپ خمیر قرار دهید، آن را روی اکلوا بپیچید و جلوی خود بیاورید و با حرکات عقب و جلو آن را بچرخانید.
 3. برای جلوگیری از چسبندگی آن را مرتباً آردپاشی کنید و زمانی که خمیر دور وردنه پیچیده شده است، آن را فشار داده یا فشار ندهید.
 4. اگر قرار است خمیر را بلافاصله بعد از رسیدن به عرض و ضخامت مورد نظرتان استفاده کنید، آن را کنار بگذارید و روی آن را بپوشانید تا بقیه را حلقه کنید و کنار بگذارید.
 5. پس از چرخاندن بقیه، می توانید بلافاصله از آن‌ها استفاده کنید.
 6. اگر می خواهید آن را به صورت یخ زده نگهداری کنید، یک کاغذ روغنی را چهار تا کنید و آن را از چین برش دهید.

مرحله چهارم؛ مرحله پایانی

 1. یکی از قطعات را در مرکز یکی از یوفکاها قرار دهید،
 2. سمت چپ و راست خمیر را روی کاغذ تا بزنید،
 3. وسط کاغذ روغنی دیگری بگذارید و دو طرف بالا و پایین را روی کاغذ تا کنید.
 4. خمیر تا شده را در یک کیسه زیپ لاک بزرگ قرار دهید و قفل کنید،
 5. بقیه گلوله های خمیر را هم به همین ترتیب حلقه کرده و تا کنید و داخل کیسه بگذارید.
 6. کیسه را محکم ببندید و در فریزر قرار دهید،
 7. می توانید آنها را تا سه ماه به این صورت منجمد نگه دارید.

شرایط نگهداری خمیر یوفکا

خمیریوفکا خمیر حساسی است و باید در فریزر در دمای منفی 18 درجه سانتی‌گراد نگهداری شود تا خمیر بافت خود را از دست ندهد.

خمیر یوفکای سفید

طرز تهیه شیرینی زبان با خمیر یوفکا

مواد لازم تهیه شیرینی زبان با خمیر یوفکا

 • خمیر یوفکا
 • زرده تخم‌ مرغ ۱عدد
 • گلاب دو قاشق غذاخوری
 • پودر هل نصف قاشق چای ‌خوری
 • عسل ۳ قاشق غذاخوری
 • زعفران
 • پودر فند

در اولین مرحله باید خمیر یوفکا را از فریزر بیرون بیاورید و اجازه بدهید که یخ آن آب شود و بعد در زمانی که خمیر خنک است باید کار را شروع کنید. اگر خمیر گرم شود متاسفانه بافت خود را از دست می‌دهد.

می‌توانید برای اینکه خیالتان راحت شود از اینکه خمیر به هیچ عنوان گرم نمی‌شود از صفحه‌های استیل خنک استفاده کنید و یا یک صفحه استیل را روی یخ قرار دهید که دمای خمیر خنک بماند.

مرحله اول؛ زرده تخم مرغ و و پودر قند را آماده کنید

قبل از اینکه خمیر از یخ بودن به خنک بودن تبدیل شود زرده را با سفیده جدا کرده و زرده تخم مرغ را در یک استیل با پودر قند هم بزنید.

مرحله دوم؛ ساخت روی شیرینی زبان (شهد رویی زبان)

در یک ظرف عسل و گلاب را ترکیب کنید تا یک دست بشوند و می توانید به جای گلاب از آب هم استفاده کنید، در ادامه پودر هل  را به مخلوط عسل و گلاب اضافه کنید و در آخر مواد را از صافی رد کنید تا کامل یک دست شود.

مرحله سوم؛ حواستان به خمیر یوفکا هست..؟

خمیر که باز شدد روی میز کارتان آرد بپاشید و به کمک وردنه خمیر یوفکا را به قطر نیم سانتی متری باز کنید،

نکته بسیار مهم*: ممکن است یادتان برود که چقدر قطر یک شیرینی زبان مهم است، اگر زیادی نازک شود شیرینی میسوزد و اگر زیاد درشت شود اصلا ترد نمی‌شود به همین منظور به دما خمیر و به اندازه نان یوفکا توجه کنید.

قالب مخصوص شیرینی زبان را تهیه کنید و به هر اندازه که دلتان می‌خواهد شیرینی زبان درست کنید.

مرحله پایانی؛ یک شیرینی زبان ترد و خوشمزه

شیرینی‌ها را روی سینی فر همراه با کاغذ روغنی بچینید و نوک چاقو را به آرد آغشته کنید و روی شیرینی را برش دهید تا شیرینی زبان مثل قنادی‌های فروشگاه‌ها شود.

با کمک برس مخصوص شیرینی مخلوط شهد رویی زبان که در محله دوم ساختیم را بر روی شیرینی بمالید و بعد باقی شهد را نگهدارید.

به مدت 5 دقیقه فر با دمای 240 درجه قرار دهید تا کامل فر گرم گرم شود و بعد روی 170 درجه سانتی گراد بگذارید، این کار به این خاطر است که زمانی که سینی شیرینی را داخل فر قرار می‌دهید گرمایی که خارج می شود روی شیرینی آنچنان تاثیر نگذارد.

شیرینی ها را 15 دقیقه داخل فر بگذارید. مرحله پخت شیرینی که کامل شد مخلوط عسل و گلاب را مجدد روی شیرینی اضافه کنید و می‌توانید از پودر پسته و یا هر نوع آجیل دیگری برای تزئین روی شیرینی اضافه کنید.

نان یوفکا و سمبوسه

یکی از خوشمزه ترین غذا های فست فودی در ایران سمبوسه است حالا فرقی ندارد سمبوسه پیتزایی باشد یا عربی، سمبوسه به عنوان غذا یا پیش غذا بی‌نظیر و پر طرفدار است.

خمیریوفکا یا نان یوفکا می تواند یک گزینه عالی برای درست کردن سمبوسه باشد.

نتیجه

در مقاله خمیر یوفکا در سایت آرسس شف به برسی موارد جامع و کاملی از جمله خمیر یوفکا یا نان یوفکا پرداختیم که متوجه شدیم این نان از ترکیه در زمان عثمانی کشف شده است و همچنین همه به عنوان یک خمیر ترکی می شناسند، همچنین در رابطه با شیرینی زبان با خمیر یوفکا و یا طرز تهیه خمیریوفکا و نگهداری آن پرداختیم.

لطفا در قسمت کامنت‌های این بخش با سوالات و تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع:

turkishstylecooking

دوره آنلاین آموزش قنادی

ممکن است شما علاقه بسیار زیادی به قنادی داشته باشید و دلتان بخواهد با خمیریوفکا و یا نان‌یوفکا، باقلواهای خوشمزه و عالی درست کنید، پیشنهاد ما ثبت نام در دوره آنلاین قنادی آرسس شف است. در این دوره شما بیش از 400دقیقه ویدیوی آموزشی می‌بینید که به طرز تهیه 20 نوع نان و شیرینی از زوایای مختلف می‌پردازد. برای همین به خوبی می‌توانید مراحل طرز تهیه را دنبال کنید.

ثبت نام در دوره قنادی

اگر برای شما جذاب است که هم قنادی را یاد بگیرید هم زمان زیادی صرف نکنید و برنامه آموزشی دست خودتان باشد، دوره قنادی را بررسی کنید.

مشاهده دوره

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید