مقالات آشپزی

نکات درباره پخت نان

پخت نان و کار با خمیر تجربه جذابی است که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده اند.از این نکات درباره پخت نان استفاده کنید و یاد بگیرید که چگونه نان بهتر و با کیفیت و لطیفی تهیه کنید. نکات مهم درباره پخت نان با مواد تازه و ارگانیک شروع کنید آرد ارگانیک تازه ای […]

نکات درباره پخت نان

پخت نان و کار با خمیر تجربه جذابی است که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده اند.از این نکات درباره پخت نان استفاده کنید و یاد بگیرید که چگونه نان بهتر و با کیفیت و لطیفی تهیه کنید.

نکات مهم درباره پخت نان

با مواد تازه و ارگانیک شروع کنید

آرد ارگانیک تازه ای که خودتان آن را پودر می کنید شامل گلوتن حیاتی گندم ، جوانه و سبوس است. این بهترین آرد برای نان شماست. سرشار از آنزیم ها و پروتئین است که باعث می شود نان شما به خوبی رشد کند.

نان را در 70 درجه گرم کنید

بهترین و خوش طعم ترین نان در دمای خنکتر به آرامی بالا می رود. در تابستان در آب و هوای گرم ، ممکن است لازم باشد نان خود را در محلی خنک تر قرار دهید . افزایش دما را طوری تنظیم کنید که بتوانید این دمای مطلوب را حفظ کنید.

مخمر خود را آزمایش کنید

مخمر ماندگاری دارد. نگه داشتن مخمر شما در یخچال می تواند ماندگاری آنش را افزایش دهد. اما سرانجام ، نشاط خود را از دست می دهد. همیشه قبل از افزودن آن به نان خود ، مخمر خود را آزمایش کنید.

برای آزمایش مخمر، مخلوط مخمر ، آب گرم و شکر یا عسل را در یک برش اندازه گیری 2 فنجان مخلوط کنید. اجازه دهید به مدت 10 دقیقه بماند. مخمر فعال حباب خواهد شد. اگر مخمر شما حباب نمی کند ، آن را دور ریخته و دوباره با مخمر تازه امتحان کنید.

نسبت به آنچه فکر می کنید نیاز دارید از آرد کمتری استفاده کنید

وقتی برای اولین بار آرد را می زنید ، خمیر نان باید خیلی چسبنده باشد. آرد در اولین افزایش، باعث چسبندگی زیادی می شود. در اولین خمیر وسوسه نشوید که خمیر را صاف و الاستیک کنید ، همانطور که بسیاری از دستور العمل ها می گویند. نان شما سنگین می شود در عوض ، تا یک سوم آردی که در دستور العمل عنوان شده را نگهدارید. سپس در یک زمان آن را در یک مشت کوچک ورز دهید. و به محض این که بتوانید خمیر را بدون آنکه به دستان یا میز کار بچسبد ، اضافه کردن آرد را متوقف کنید. مقدار واقعی آرد موردنیاز شما بستگی به رطوبت نسبی آشپزخانه و نوع آرد دارد.

با دستان مرطوب ورز دهید

در هنگام ورز دادن خمیر ، دستان خود را مرطوب کنید. این کار باعث می شود خمیر به دستان شما نچسبد وهیچ گونه سنگینی به خمیر اضافه نکنید.

نمک را فراموش نکنید

نان بدون نمک بی مزه است وهم به خوبی شکل نمی گیرد. نمک  عملکرد مخمر را بهبود می بخشد و بافت نان را تغییر می دهد. حدود 1 قاشق غذاخوری اضافه کنید. نمک زیاد می تواند مانع عملکرد مخمر شود ، بنابراین بیش از حد آن را مصرف نکنید.

در حین پخت بخارپز کنید

می توانید هنگام پخت ، بخار را در فر خود ایجاد کنید . یک تابه سنگین ، روی قفسه پایین اجاق خود قرار دهید. درست قبل از اینکه نان های خود را درون فر قرار دهید تا پخته شود ، آب جوش را درون ماهی تابه بریزید. نان های خود را اضافه کرده و درب فر را ببندید.

روش دیگر ایجاد بخار ، اسپری کردن دیوارهای اجاق گاز با آب ، جلوگیری از نور اجاق گاز ، در آغاز دوره پخت است. با اجاق گاز خود آزمایش کنید و ببینید کدام روش برای شما بهتر است. هرگز آب سرد را روی یک لامپ گرم داغ اسپری نکنید.

فر خود را از قبل گرم کنید

عجله نکنید که نان خود را درون فر قرار دهید. اجاق گاز را قبل از گذاشتن خمیر ،حداقل 20 دقیقه گرم کنید. برخی از نانوایی های صنایع دستی اجاق را برای یک ساعت کامل گرم می کنند. برای تهیه پوسته قهوه ای و کاراملیزه شده نان را با درجه حرارت 425F بپزید. شما نمی توانید در این مرحله عجله کنید. بهترین نکته برای تهیه نان این است که اجاق را قبل از پخت گرم کنید تا وقتی نان های خود را داخل آن قرار دهید گرما از دست نرود.

در پخت نان عجله نکنید

حداقل 4 ساعت زمان دهید تا یک نان جذاب و عالی تهیه کنید. خمیر به زمان تخمیر و پخت نیاز دارد. عجله نکنید زمان واقعی کار کمتر از 20 دقیقه است. از اوایل روز شروع کنید و ناامید نشوید وز مان کافی برای پخت بگذارید.

بعد از آشنایی با نکات پخت نان، نکته آخر این که پخت نان هنری است که شما با تجربه یاد می گیرید. مقدار زیادی نان بپزید و احساس خمیر و رفتار مخمر را یاد بگیرید. نان خانگی ارزش تلاش برای یادگیری را دارد. سالم تر و خوشمزه تر ازنان فروشگاه ها است.

بیشتر بخوانید: کلاس آشپزی

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید