دسر و سالاد

طرز تهیه کیک سیب و دارچین

یک قدم تا بهترین کیک سیب و دارچین فاصله دارید یکی از خوشمزه‌ترین انواع کیک و شیرینی، کیک سیب و دارچین یا پای سیب است. این کیک در بسیاری از کشورهای دنیا برای دسر یا عصرانه سرو می‌شود. دارچین به این کیک طعم بسیار متفاوتی داده و ترکیب عطر آن با سیب، می‌تواند دل طرفداران […]

مواد اولیه مورد نیاز

 • دارچین 3 ق م
 • عصاره یا پودر وانیل نصف ق چ
 • شیر نصف پیمانه
 • سیب بزرگ و تازه 3 عدد
 • شکر 1 پیمانه
 • روغن نصف پیمانه
 • آرد سه صفر 2 پیمانه
 • تخم مرغ 3 عدد
 • گردو خرد شده نصف پیمانه
 • بکینگ پودر 1 ق م
طرز تهیه کیک سیب و دارچین

یک قدم تا بهترین کیک سیب و دارچین فاصله دارید

یکی از خوشمزه‌ترین انواع کیک و شیرینی، کیک سیب و دارچین یا پای سیب است. این کیک در بسیاری از کشورهای دنیا برای دسر یا عصرانه سرو می‌شود. دارچین به این کیک طعم بسیار متفاوتی داده و ترکیب عطر آن با سیب، می‌تواند دل طرفداران کیک را برباید. پای سیب تازه یکی از انواع کیک‌هایی است که برای منوی کافی شاپ مناسب است. تهیه این کیک خوشمزه آسان است و با رعایت نکات پخت و انجام مراحل پخت آن با ترتیب درست، می‌توانید یک کیک سیب و دارچین خوشمزه بپزید. در ادامه با طرز تهیه انواع کیک سیب و دارچین معمولی، دو رنگ و دستور پخت بدون فر آشنا می‌شویم.

طرز تهیه کیک سیب و دارچین؛ به عطر دا‌رچین و سیب فکر کنید.

شما برای تهیه این کیک به مواد اولیه خاصی نیاز ندارید و به سرعت می‌توانید این کیک را در منزل هم بپزید. همچنین زمان پخت این کیک بسیار کوتاه است و در کمتر از یک ساعت می‌توان این کیک خوشمزه و خوش‌عطر را در خانه تهیه کرد. در ادامه طرز تهیه کیک سیب و دارچین یا پای سیب را مرور می‌کنیم.

کیک سیب و دارچین

مواد لازم برای پخت یک کیک سیب و دار‌چین خوشمزه

پای سیب یا کیک سیب و دارچین، یکی از محبوب‌ترین انواع کیک و شیرینی است که به روش‌های مختلف درست می‌شود. رسپی‌های زیادی برای پخت این کیک وجود دارد اما تمام آن‌ها در بسیاری از موارد به یکدیگر شباهت دارند. برای پخت کیک خوش‌عطر سیب و دارچین شما به موادی مانند آرد، تخم‌مرغ، دارچین و شیر احتیاج دارید.

بیشتر مواد این کیک، در هر خانه‌ای موجود است و شما نیازی به خرید رفتن نخواهید داشت. باید اشاره داشت که برای نتیجه بهتر باید مقدار دقیق مواد اولیه، به‌خصوص میزان موادی مانند آرد و تخم‌مرغ رعایت شود؛ چرا که تغییر در مواد اولیه مانند تخم‌مرغ، می‌تواند باعث نرمی یا سفتی کیک شما بشود. مواد لازم برای پخت یک کیک خوشمزه و اسفنجی سیب و دارچین عبارت است از:

 • دو تا سه قاشق مرباخوری دارچین
 • نصف قاشق چای‌خوری پودر یا عصاره وانیل
 • نصف پیمانه شیر
 • سه عدد سیب بزرگ و تازه
 • یک پیمانه شکر
 • نصف پیمانه روغن مایع یا جامد
 • دو پیمانه آرد نول یا آرد شیرینی‌پزی
 • سه عدد تخم‌مرغ هم دمای محیط
 • نصف پیمانه گردو خرد‌شده (درصورت نیاز)
 • یک قاشق مرباخوری بکینگ پودر
پای سیب

مراحل پخت یک پای سیب خوش‌عطر و دارچینی

بعد از اندازه‌گیری مواد مورد نیاز برای تهیه یک پای سیب خوش‌عطر، باید به سراغ ترکیب آن‌ها برویم. در ابتدا باید مواد اولیه را در دمای محیط قرار دهیم تا دمای آن‌ها یکسان شود. در ادامه مراحل پخت این کیک خوشمزه را مرور می‌کنیم:

 • مرحله اول: درابتدا باید سیب‌های لازم برای پخت کیک سیب و دارچین را پوست بگیریم. برای پخت این کیک دو عدد از سیب‌ها را پوست گرفته و رنده کنید. سیب دیگر را نیز به‌صورت ورقه‌ای و نازک خرد می‌کنیم
 • مرحله دوم: بعد از خرد یا رنده کردن سیب‌ها، به آن‌ها دو قاشق غذاخوری شکر و مقداری دارچین می‌زنیم تا به خوبی مزه‌دار شوند
 • قسمت سوم: در مرحله سوم یک کاسه عمیق را انتخاب کرده و آرد، پودر دارچین و بکینگ پودر را در داخل آن به خوبی با هم ترکیب می‌کنیم
 • مرحله چهارم: تخم‌مرغ‌هایی که هم دمای محیط شده‌اند را با شکر و وانیل به داخل کاسه ریخته و با همزن برقی به مدت هفت الی هشت دقیقه هم می‌زنیم تا بافت آن سفید شده و غلیظ شود
 • مرحله پنجم: در قسمت پنجم طرز تهیه کیک سیب و دارچین، شیر و روغن مایع را نیز به مواد اضافه کرده و برای یک دقیقه دیگر آن را مخلوط می‌کنیم. در آخر سیب‌های رنده‌شده را به مواد اضافه کرده و به آرامی با قاشق هم می‌زنیم
 • قسمت ششم: بعد از ترکیب خوب مواد، آرد را به مواد اضافه کرده و به آرامی آن را با مایه کیک ترکیب می‌کنیم. بعد از ترکیب مواد، مایه کیک را به داخل قالب نچسب کیک می‌ریزیم
 • مرحله هفتم: سیب‌هایی را که به‌صورت ورقه‌ای بریده بودیم را روی کیک با تزئین دلخواه می‌چینیم
 • مرحله آخر: قالب را در فر از پیش گرم‌شده با حرارت 180 درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهیم. بین 35 تا 45 دقیقه برای پخت پای سیب زمان لازم است

طرز تهیه کیک سیب و دارچین زبرا؛ متفاوت و خوش‌طعم

یکی دیگر از انواع کیک سیب و دارچین که اخیرا بسیار محبوب شده است، کیک زبرا سیب و دارچین است. طرز تهیه کیک دو رنگ یا زبرا تفاوت زیادی با پای سیب معمولی ندارد. برای پخت کیک زبرا باید مراحل بیشتری نسبت ب پخت کیک سیب و دارچین طی کرد. در ادامه طرز تهیه کیک سیب و دارچین دو رنگ را مرور می‌کنیم.

مواد لازم برای پخت کیک سیب و دار‌چین دو رنگ و جذاب

مواد لازم برای پخت کیک سیب و دارچین دورنگ تنها در پودر کاکائو تفاوت دارد. برای پخت این کیک شما به یک الی دو قاشق پودر کاکائو نیز نیاز دارید. این پودر برای تغییر رنگ کیک سیب و دارچین به آن اضافه می‌شود. از انواع پودر کاکائو شیرین یا تلخ بسته به سلیقه خود، می‌توانید استفاده کنید اما پیشنهاد می‌شود از پودر کاکائو بدون شکر استفاده کنید؛ چرا که کیفیت آن بالاتر است.

مراحل پخت پای سیب دو رنگ؛ شکلات و دارچین را ترکیب کنید

مراحل پخت کیک زبرا سیب و دارچین تقریبا با مراحل پخت پای سیب معمولی یکسان است. برای پخت این کیک، بعد از آماده‌شدن مایه خمیر کیک، باید آن‌ را نصف کرده و به نصف آن پودر کاکائو اضافه کنیم. سپس به ترتیب و به آرامی، یک ملاقه مایه شکلاتی و یک ملاقه مایه ساده در قالب می‌ریزیم.

برای این که رنگ و طرح دو رنگ کیک به خوبی حفظ شود، باید ریختن مایه به داخل قالب بدون عجله و بادقت صورت گیرد. در نهایت کیک را داخل فر می‌گذاریم و بعد از 35 الی 45 دقیقه کیک آماده سرو است. توجه داشته باشید که اگر کیک بعد از پخت به آسانی از قالب جدا نمی‌شد، باید چند دقیقه صبر کنید تا کیک خنک شده و سپس به راحتی آن را از قالب جدا کنید.


طرز تهیه کیک سیب و دارچین بدون فر در منزل

طرز تهیه کیک سیب و دارچین بدون فر در منزل بسیار آسان است. مراحل و مواد اولیه پخت پای سیب در فر، تفاوتی با مراحل و مواد اولیه پخت پای سیب بدون فر ندارد. برای پخت پای سیب بدون کیک باید به‌جای قالب، مایه آن را داخل یک تابه بزرگ ریخته و روی حرارت کم و شعله‌پخش‌کن قرار دهید. پخت کیک سیب و دارچین درون تابه بین 30 الی 40 دقیقه طول می‌کشد. برای نتیجه بهتر، می‌توانید از دم‌کنی برای درب تابه استفاده کنید. همچنین قبل از ریختن مایه به داخل تابه، باید داخل آن را به خوبی چرب کنید تا بعد از پخت، کیک به تابه نچسبد و به راحتی از آن جدا شود.

پای سیب

نکات مهم در طرز تهیه پای سیب دارچینی

رعایت برخی نکات می‌تواند باعث شود که کیفیت و طعم کیک شما بهتر شود. برای مثال در هنگام ترکیب مواد کیک می‌توانید آرد و تمام مواد خشک را سه بار الک کنید تا بافت کیک شما لطیف‌تر شود. همچنین تخم‌مرغ را نباید بیشتر از زمان گفته شده هم بزنید؛ چرا که ممکن است بافت کیک شما سفت یا نرم شود.

بهترین آموزش‌های آشپزی در آرسس کوک

یکی از بهترین مراجع آموزش آشپزی و شیرین‌پزی، آرسس کوک است. در صفحه نان و شیرینی آرسس کوک، آموزش طرز تهیه انواع نان و شیرینی قرار دارد. شما می‌توانید در صفحه نان و شیرینی سایت آرسس کوک، به بهترین رسپی‌های کیک، نان و شیرینی به صورت رایگان دسترسی دارید.

آموزش آنلاین قنادی

در دوره آنلاین آموزش قنادی شما طرز پخت کیک‌ها را می‌آموزید. حتی به این فکر کنید که یک کافه مخصوص خودتان یا یک پیج سفارش گیری قنادی اینستاگرامی راه بیاندازید. در این دوره بهترین اساتید آشپزی و قنادی برای شما بیش از 400 دقیقه ویدیوی آموزشی را با بهترین کیفیت فراهم کرده‌اند.

شرایط دوره قنادی

به محض ثبت نام در دوره، دسترسی شما به ویدیوهای آموزش دوره ملل از طریق حساب کاربری شما در سایت باز می‌شود. شما می‌توانید از طریق موبایل، لپ‌تاپ، تلویزیون و هر دستگاهی که متصل به اینترنت باشد شروع به یادگیری کنید.

ثبت نام

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید