نان و شیرینی

طرز تهیه کیک رژیمی

انواع کیک رژیمی و ویژگی‌های آن‌ها کیک‌های رژیمی دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به شرایط و سلیقه می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. توجه داشته باشید که هر نوع کیک رژیمی دارای مزه خاص خود است و از این رو، خوشمزه بودن یا نبودن آن یک موضوع سلیقه‌ای است. برای مزه‌دار کردن یک کیک […]

مواد اولیه مورد نیاز

  • تخم مرغ 5 عدد
  • شیر 1 پیمانه
  • روغن مایع 1/4 پیمانه
  • شیره انگور 1 پیمانه
  • بکینگ پودر 1 قاشق غذاخوری
  • دارچین 2 قاشق غذاخوری
  • آرد 150 گرم
  • وانیل نوک قاشق چایخوری
  • خلال بادام 3 قاشق غذاخوری
طرز تهیه کیک رژیمی

انواع کیک رژیمی و ویژگی‌های آن‌ها

کیک‌های رژیمی دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به شرایط و سلیقه می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. توجه داشته باشید که هر نوع کیک رژیمی دارای مزه خاص خود است و از این رو، خوشمزه بودن یا نبودن آن یک موضوع سلیقه‌ای است.

برای مزه‌دار کردن یک کیک رژیمی بدون شکر، باید از شکرهای طبیعی استفاده کرد. به عنوان مثال، شما می‌توانید به سراغ تهیه یک کیک رژیمی با شیره انگور یا خرما بروید که قند طبیعی دارد و باعث چاقی نمی‌شود. این در حالی است که برخی ممکن است به دنبال تهیه یک کیک رژیمی بدون آرد باشند؛ چرا که آرد نیز باعث چاقی می‌شود. برای تهیه یک کیک رژیمی خوشمزه باید تمام روش‌ها را امتحان کنید تا بتوانید قند طبیعی مناسب را برای کیک خود پیدا کنید. همچنین ممکن است برخی بخواهید کیک رژیمی خود را با کمی روغن درست کنند تا مزه خود را از دست ندهد و به ظرف کیک نچسبد.

دستور پخت کیک رژیمی

1 | طرز تهیه کیک شیره انگور

کیک شیره انگور یکی از کیک‌های سنتی و خوشمزه ایرانی است که در بیشتر مواقع در عصرانه سرو می‌شود. اگر قصد تهیه کیک با شیره انگور را دارید، باید 2 عدد تخم مرغ، 1 پیمانه شیر، 4/1 پیمانه روغن مایع، 1 پیمانه شیره انگور، 1 قاشق غذاخوری بکینگ پودر، 2 قاشق غذاخوری دارچین، 150 گرم آرد، نوک قاشق چایخوری وانیل و 3 قاشق غذاخوری خلال بادام را آماده کنید.

آماده‌سازی برخی مواد جهت پختن کیک با شیره انگور

اگر قصد تهیه کیک بدون روغن و شکر و تنها با شیره انگور را دارید، ابتدا باید مواد لازم را 30 دقیقه تا یک ساعت بیرون از یخچال بگذارید تا دمای آن‌ها با دمای محیط یکسان شود. در عین حال که مواد اولیه در حال آماده شدن هستند، فر را هم با دمای 180 درجه سانتی‌گراد روشن کنید.

آماده‌سازی قالب و مخلوط کردن مواد اولیه

طرز تهیه کیک رژیمی به این صورت است که پس از اینکه مواد اولیه برای تهیه کیک رژیمی آماده شد، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا قالب را با روغن جدا کننده کیک یا کاغذ روغنی بپوشانید. سپس باید آرد را با بکینگ پودر ترکیب کرد. برای ترکیب بهتر نیست بهتر است دو تا سه مرتب آرد و پودر را الک کنید.

بعد از ترکیب آرد و بکینگ پودر، نوبت به این می‌رسد که تخم مرغ‌ها را به همراه وانیل داخل یک کاسه مناسب بریزید و با همزن برقی آن را برای 3 تا 5 دقیقه به خوبی مخلوط کنید. پس از این کار، باید بافت تخم مرغ کشدار و رنگ آن کرم شود.

پس از ترکیب تخم مرغ با وانیل، باید شیره انگور را به کاسه اضافه کرده و تا زمانی مواد را مخلوط کنید که بافت آن یکسان شود. در ادامه، باید شیر و روغن را به کاسه اضافه کنید و در پایان برای 30 ثانیه تا یک دقیقه، دوباره مواد را مخلوط کنید.

برای داشتن یک کیک رژیمی خوشمزه، باید به ترکیب آرد و بکینگ پودر کمی دارچین اضافه کرد. در ادامه، باید ترکیب به دست آمده را در دو تا سه مرحله به داخل کاسه مواد اولیه اضافه کرده و مخلوط کرد تا بافت فرم یکسان به خود بگیرد.

قرار دادن کیک در فر

بعد از آماده کردن مواد، نوبت به پختن کیک می‌رسد. برای ریختن مواد کیک درون قالب، باید چند باید محکم روی سطح کار بکوبید تا هوای حبس شده در داخل مایع از بین رود. در ادامه، باید قالب را در طبقه وسط فر قرار دهید و بگذارید تا کیک کاملا بپزد.

پس از مدت 45 دقیقه، پخته شدن کیک را با خلال دندان یا سیخ چوبی تست کنید و در صورت که آن کامل پخته شده بود، فر را خاموش کنید. در انتها و پس از اینکه کیک خنک شد، با کمک چاقو، آن را از قالب خارج کرده و میل کنید.

کیک شکلاتی رژیمی

2 | طرز تهیه کیک رژیمی شکلاتی

کیک شکلاتی یک کیک رژیمی بدون روغن است که می‌توانید آن را میل کنید. برای تهیه این کیک بدون روغن و شکر، نیاز به 15 گرم یا یک قاشق سوپ‌خوری گردوی خرد شده، 25 گرم یا دو قاشق سوپ‌خوری خرمای بدون پوست و هسته و به صورت له شده، یک عدد تخم مرغ کامل، نصف قاشف چای‌خوری وانیل، دو قاشق سوپ‌خوری سرخالی پودر قند، 20 گرم یا سه قاشق سوپ‌خوری آرد سبوس‌دار، یک قاشق سوپ‌خوری پودر کاکائو و 2 قاشق سوپ‌خوری شیر کم‌چرب دارید.

آماده‌سازی مواد لازم جهت تهیه کیک رژیمی شکلاتی

طرز تهیه کیک رژیمی شکلاتی به این صورت است که حتما باید از فر استفاده کنید. به این صورت که برای گرم شدن، آن را روی دمای 180 درجه قرار دهید و بگذارید تا چند دقیقه بماند. سپس باید، قالب کیک مورد نظر خود را کمی چرب کرده و یک کاغذ روغنی را به اندازه ته قالب کوچک خود بریده و در آن بگذارید.

پس از آماده‌سازی قالب کیک، باید خرما و گردوی خرد شده را مخلوط کنید، بر روی کاغذ روغنی قرار دهید و به صورت یکنواخت روی سطح کاغذ پخش کنید. در ادامه باید تخم مرغ را بکشنید و سفیده و زرده را جدا کنید. زرده تخم مرغ باید با وانیل و پودر قند در یک کاسه مخلوط شود که برای این کار بهتر است از همزن برقی استفاده کنید. در انتها، مایع شما باید حالت کرمی و غلیظی را به خود گرفته باشد. برای غلیظ‌تر شدن مایع می‌توانید آن در حین هم زدن درون ظرف آب داغ قرار دهید.

بعد از اینکه مایع پخت کیک آماده شد، پودر کاکائو را الک کرده و به مایع اضافه کنید. سپس دوباره باید مایع مخلوط شود. پس از مخلوط شدن، باید شیر به ترکیب اضافه شود. سپس سفیده تخم مرغ را با همزن برقی در یک ظرف دیگر به خوبی هم بزنید تا فرم سفتی به خود بگیرد. در انتها باید سفیده را به مخلوط اصلی اضافه کرد.

پختن کیک شکلاتی

پس از اینکه مایع پخت کیک آماده شد، باید آن را درون قالب ریخته و در داخل فر قرار داد. توجه داشته باشید که برای پختن کیک، معمولا دمای 40 الی 45 کافی است. نشانه پختن درست کیک هم پف کردن و مغزپخت شدن است که با کمک یک خلال دندان می‌توانید متوجه این موضوع شوید.

در صورتی که کیک آماده شده بود، آن را از فر خارج کنید و بگذارید تا کمی خنک شود. بعد از خنک شدن کیک، می‌توانید با دقت آن را از قالب جدا کنید و سرو کنید. توجه داشته باشید که این کیک به صورت کامل تنها 126 کیلوکالری دارد.

3 | آرسس کوک؛ مرجع شما برای آشپزی اصولی

کیک‌های رژیمی می‌توانند از جهات مختلف از جمله تناسب اندام بسیار مناسب باشند. انواع کیک‌هایی رژیمی مطابق با سلیقه شما وجود دارند؛ به عنوان مثال، یک کیک بدون آرد و شکر می‌تواند مناسب افرادی باشد که بسیار به تناسب اندام خود مقید هستند. ما در آرسس کوک انواع دستور پخت را برای وعده‌های غذایی مختلف ارائه می‌دهیم و می‌توانید با مراجعه به دسته بندی نان و شیرنی آرسس کوک، دستور پخت انواع کیک و شیرینی را یاد بگیرید.

دوره آنلاین آموزش قنادی

در دوره آنلاین آموزش قنادی شما طرز پخت کیک‌ها را می‌آموزید. کیک خامه‌ای، کیک اسفنجی، علاوه بر این آیتم‌های متنوع قنادی، انواع دسر و شیرینی را یاد می‌گیرید تا برای عزیزان خود بپزید. در این دوره بهترین اساتید آشپزی و قنادی برای شما بیش از 400 دقیقه ویدیوی آموزشی را با بهترین کیفیت فراهم کرده‌اند.

کلاس آنلاین قنادی

به محض خرید دوره، دسترسی شما به ویدیوهای آموزش دوره ملل از طریق حساب کاربری شما در سایت باز می‌شود. شما می‌توانید از طریق موبایل، لپ‌تاپ، تلویزیون و هر دستگاهی که متصل به اینترنت باشد شروع به یادگیری کنید.

مشاهده

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید