وعده اصلی

طرز تهیه پیتزا خانگی حرفه ای + دستور پخت خمیر و پنیر پیتزا

ممکن است برای شما این سوال پیش آمده باشد که طرز تهیه پیتزا خانگی حرفه ای چگونه است؟

مواد اولیه مورد نیاز

 • آرد نان فانتزی 3 پیمانه
 • خمیر مایع فوری 1 قاشق غذا خوری
 • نمک 1 قاشق چای خوری
 • روغن مایع 2 قاشق غذا خوری
 • شکر 1 قاشق غذا خوری
 • شیر محلی 1 لیتر
 • نمک 3 قاشق غذا خوری
 • سرکه سفید 1 پیمانه
 • گوشت چرخ کرده یا مرغ 300 گرم
 • قارچ 250 گرم
 • فلفل دلمه ای 1 عدد
 • پنیر پیتزا خانگی به میزان مورد علاقه
 • نمک به میزان مورد علاقه
 • فلفل به میزان مورد علاقه
 • آویشن به میزان مورد علاقه
 • سس کچاپ به میزان مورد علاقه
طرز تهیه پیتزا خانگی حرفه ای + دستور پخت خمیر و پنیر پیتزا

 پیتزا یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین فست فود‌ها در جهان است که در هر گروه سنی طرفداران زیادی دارد. پیتزا در انواع مختلف و با طعم‌ها و مواد متفاوتی پخته می‌شود، پیتزا یک نوع غذا است که مواد آن بر روی یک تکه خمیر یا خمیر پیتزا نیمه آماده پخته می‌شود. ممکن است برای شما این سوال پیش آمده باشد که طرز تهیه پیتزا خانگی حرفه ای چگونه است؟ یا طرز تهیه خمیر پیتزای خانگی، پخت پیتزا خانگی در توستر، طرز تهیه پنیر پیتزا خانگی و طرز تهیه پیتزا خانگی بدون فر چطور است؟ با ما در  آرسس شف همراه باشید تا طرز تهیه پیتزای خانگی را بیاموزید.

کار کردن با خمیر پیتزا

مواد لازم برای خمیر پیتزا خانگی

این مقدار از مواد برای تهیه خمیر پیتزا خانگی برای 4 نفر مناسب است:

آرد نان فانتزی3 پیمانه
خمیر مایع فوری1 قاشق غذا خوری
نمک1 قاشق چای خوری
روغن مایع2 قاشق غذا خوری
شکر1 قاشق غذا خوری
آب جوشیده شده ی ولرم1 پیمانه

مواد لازم برای پنیر پیتزا خانگی

مواد لازم برای 400 گرم پنیر پیتزا خانگی به این ترتیب است:

شیر محلی4 لیتر
نمک3 قاشق غذا خوری
سرکه سفید1 پیمانه

مواد لازم برای تاپینگ و سس پیتزا خانگی

تاپینگ یعنی چیدنی‌های روی خمیر و پنیر پیتزا

گوشت چرخ کرده یا مرغ300 گرم
قارچ250 گرم
فلفل دلمه ای1 عدد
پنیر پیتزا خانگیبه میزان مورد علاقه
نمکبه میزان مورد علاقه
فلفلبه میزان مورد علاقه
آویشنبه میزان مورد علاقه
سس کچاببه میزان مورد علاقه

شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود از سوسیس و ژامبون به جای گوشت و مرغ استفاده کنید. برای پخت پیتزا خانگی سالم، توصیه ما استفاده از دستور پخت موجود است.

طرز تهیه خمیر پیتزا خانگی

خمیر پیتزا

مرحله اول تهیه خمیر پیتزا خانگی

ابتدا در ظرفی جادار دو سوم میزان آب جوشیده را به همراه خمیر مایع و شکر اضافه کنید و آن را هم بزنید تا کاملا یک دست شود.

پس از یک دست شدن مواد، روغن مایع با نمک را اضافه کنید و آن را هم بزنید. پس از هم زدن آرد را روی مواد اَلَک کنید، این کار موجب لطیف شدن و یکدست شدن خمیر می‌شود. مواد را خوب مخلوط کنید تا به درستی ترکیب شود و بافت خمیری شکل به وجود آید.

کار کردن با خمیر پیتزا

مرحله دوم تهیه خمیر پیتزا

در صورتی که خمیر به دست آمده خشک یا سفت بود، مقدار کنترل شده آب به آن اضافه کنید و آن را وَرز دهید تا خمیر نرم و لطیفی بدست آید. چسبندگی خمیر امری عادی است و خمیر نباید خشک یا سفت باشد.

هنگامی که خمیر چسبندگی داشت، ابتدا سطح کار را کمی آرد بپاشید، سپس خمیر را به سطح کار انتقال دهید و به مدت زمان 15 دقیقه آن را به خوبی با دست ورز دهید تا سطح صیقلی و یک دستی ایجاد شود.

ظرفی جادار و مناسبی انتخاب کنید و دور تا دور ظرف را با روغن مایع چرب کنید و خمیر را در ظرف انتقال دهید، مقدار کمی آرد روی سطح خمیر بپاشید و روی ظرف را با سلفون بپوشانید. خمیر را در دمای محیط 1 ساعت استراحت دهید.

مرحله سوم تهیه خمیر پیتزا

پس از اینکه خمیر حجم دار شد، آن را به تخته کاری که از قبل روی آن آرد پاشیده شده انتقال دهید و به مدت 15 دقیقه مجددا آن را ورز دهید تا هوای اضافه در خمیر کاملا از بین برود.

آماده سازی خمیر پیتزا

پس از اینکه هوای اضافه خمیر گرفته شد، آن را به چهار قسمت تقسیم کنید و خمیر ها را چونه کنید و روی آن را پارچه تمیز بکشید تا مدت 15 دقیقه استراحت کند.

طرز تهیه پنیر پیتزا خانگی

مرحله اول | گرم کردن شیر

برای تهیه پنیر پیتزا خانگی و کش دار، ابتدا شیر را داخل یک ظرف مناسب روی حرارت ملایم قرار دهید تا دمای شیر به 40 تا 45 درجه سانتیگراد برسد. اگر دماسنج برای اندازه گیری دمای شیر ندارید می توانید با انگشت خود دمای شیر را تشخیص دهید، انگشت خود را درون شیر قرار داده و اگر گرمای آن انگشت شما را نسوزاند، به این معنی است که دمای شیر حدودا 40 تا 45 درجه است.

مرحله دوم | اضافه کردن سرکه

زمانی که شیر به دمای مورد نظر رسید، حرارت زیر ظرف شیر را خاموش کنید. سرکه را به شیر اضافه کنید و به مدت پنج دقیقه آن را به خوبی هم بزنید تا بافت شیر تغییر کند و شیر ببرد یا به اصطلاح دلمه ببندد. پس از اینکه شیر بریده بریده شد درب ظرف را بگذارید و به شیر اجازه دهید تا به مدت 30 دقیقه استراحت کند و به خوبی رویه ببندد.

بعد از گذشت 30 دقیقه رویه های شیر را با صافی از ظرف خارج کنید و با دست ورز دهید تا تمام آب اضافی از آن خارج شود. آب اضافی پنیر را در ظرفی جدا بریزید.

مرحله سوم | اضافه کردن نمک

به آب پنیر 3 قاشق غذا خوری نمک اضافه کنید و آن را هم بزنید تا نمک کاملا حل شود. پس از حل شدن نمک در آب پنیر آن را روی حرارت متوسط قرار دهید تا به درجه‌ی 60 تا 65 برسد. برای اندازه گیری دما با دست لازم است انگشت خود را داخل شیر قرار دهید و زمانی که نتوانید کمتر از 2 ثانیه انگشت خود را داخل شیر نگه دارید یعنی به دمای مورد نیاز رسیده است. پنیر را درون آب اضافه قرار دهید و بعد از یک دقیقه مجدد آن را از آب خارج کنید. این روند را مجددا تا سه مرتبه تکرار کنید.

کلاس آشپزی پیتزا

مرحله چهارم | خارج کردن آب پنیر

پس از خارج کردن از آب پنیر، پنیر را ورز دهید تا کش دار شود. یک کاسه حاوی یخ و آب تهیه کنید، سپس پنیر ورز داده شده را درون ظرف یخ قرار داده و به آن شکل دهید تا به حالت ثابت برسد.

زمانی که پنیر ما شکل گرفت آماده برای مصرف است.

پیتزا با سس و خمیر

برای استفاده راحت تر از پنیر پیتزا، آن را رنده کنید و در پلاستیک فریزر قرار دهید و تا مدت یک ماه در فریزر نگه داری کنید.

نوبت به انتخاب تاپینگ مناسب و پخت خود پیتزا رسید.

انتخاب تاپینگ مناسب

سه نوع مختلفی که از پیتزای خانگی می توانید درست کنید، با استفاده از مرغ، گوشت و یا سوسیس است که برای شما توضیح می‌دهیم.

با گوشت

ابتدا شما باید پیاز ها را به صورت نگینی خورد کنید و آن را در ظرفی مناسب روی حرارت با روغن تفت دهید تا طلایی رنگ شود. پس از طلایی رنگ شدن پیاز شما می‌توانید گوشت چرخ کرده یا گوشت استیکی را به آن اضافه کنید و بعد از پخته شدن، آن را برای مواد پیتزا استفاده کنید.

پیتزا استیک

با مرغ

شما می‌توانید مرغ را با پیاز و مقدار کمی نمک آب پز کنید و سپس مرغ ریش ریش کنید. برای پخت پیتزای مرغ خانگی معمولا از سینه یا فیله مرغ استفاده می‌شود.

با سوسیس یا ژامبون

شما می‌توانید سوسیس حلقه شده یا نگینی شده، و ژامبون را به صورت خام روی خمیر پیتزا بچینید.

دستور پخت پیتزا خانگی

مرحله اول پخت پیتزا خانگی | آماده سازی خمیر

ابتدا ظرف مناسب برای فر یا توستر را چرب کنید و سپس خمیر ها را در ظرف ها پهن کنید و روی خمیر را با چنگال سوراخ کنید تا خمیرتان پف نکند.

روی خمیر را با سس کچاب  آغشته کنید و با پشت قاشق یا لیسک آن را روی خمیر پهن کنید و برای اینکه طعم مطلوبی بگیرد مقدار کمی پودر آویشن بریزید.

ریختن سس روی خمیر پیتزا

مرحله دوم پخت پیتزا خانگی | ریختن مواد پیتزا روی خمیر

مرغ یا گوشت چرخ کرده آماده شده خود را روی خمیر ها پخش کنید و روی آن قارچ و فلفل دلمه ای خورد شده را اضافه کنید. روی آن پنیر پیتزا را به مقداری که علاقه دارید بریزید و پخش کنید.

مرحله سوم پخت پیتزا خانگی حرفه ای | پخت پیتزا در فر یا توستر

قبل از اینکه بخواهید پیتزا خود را در فر یا توستر قرار دهید پنج دقیقه آن را روشن کنید تا فضای داخل آن گرم شود. هنگامی‌که خواستید پیتزا را در فر قرار دهید ابتدا شعله پایینی را روشن کنید و نیم ساعت مانده به آماده شدن پیتزا شعله بالایی آن را روشن کنید که روی پیتزا پخته و خوش طعم شود.

برای اینکه پنیر پیتزا بیشتر کش بیاید، می‌توانید قبل از آماده شدن روی آن را آب اسپری کنید.

برای مشاهده دستور پخت کامل ویدیویی پخت انواع پیتزای آمریکایی و ایتالیایی حرفه ای می‌توانید دوره آنلاین آموزش فست فود آرسس شف را تهیه کنید.

دوره آنلاین آموزش فست فود

اگر به پخت حرفه ای پیتزا علاقه مند شدید، پیشنهاد می کنیم حتما دوره آنلاین آموزش فست فود آرسس شف را بررسی کنید. در این دوره آیتم‌های پیتزای ایتالیایی، پیتزای آمریکایی، برگرها، ساندویچ‌ها، سس‌ها، پیش‌ غذاها و سالادهای فست فود در بیش از 200 دقیقه ویدیوی با کیفیت آموزش داده می‌شود.

ثبت نام در دوره آنلاین فست فود

جهت بررسی اطلاعات بیشتر دوره آنلاین آموزش فست فود آرسس شف روی لینک زیر کلیک کنید و پس از بررسی‌ها برای ثبت نام کردن در این دوره با کیفیت تصمیم بگیرید.

ثبت نام

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید