نان و شیرینی

طرز تهیه خمیر پیتزا

می‌توانیم تاپینگ پیتزا را هر چیزی که می‌خواهیم انتخاب کنیم، از ساده‌ترین پیتزای مارگاریتا یا پیتزای پنیر لذت می‌بریم، اما نمی‌توانیم پیتزای خوب را بدون خمیر پیتزای خوب تصور کنیم؛ خمیر پیتزا مهم‌ترین بخش پیتزا است. می‌توانیم با یاد گیری اصولی خمیر پیتزا، یک پیتزای حرفه‌ای تهیه کنیم. تاریخچه پیدایش پیتزا به کشور ایتالیا بر […]

مواد اولیه مورد نیاز

  • آرد نان فانتزی 3 پیمانه
  • خمیر مایه فوری 1 قاشق چای‌خوری
  • نمک 1 قاشق غذاخوری
  • فلفل نصف قاشق چای‌خوری
  • روغن مایع 6 قاشق غذاخوری
  • شکر 1 قاشق چای‌خوری
  • آب 1 و نیم پیمانه
طرز تهیه خمیر پیتزا

می‌توانیم تاپینگ پیتزا را هر چیزی که می‌خواهیم انتخاب کنیم، از ساده‌ترین پیتزای مارگاریتا یا پیتزای پنیر لذت می‌بریم، اما نمی‌توانیم پیتزای خوب را بدون خمیر پیتزای خوب تصور کنیم؛ خمیر پیتزا مهم‌ترین بخش پیتزا است. می‌توانیم با یاد گیری اصولی خمیر پیتزا، یک پیتزای حرفه‌ای تهیه کنیم.

خمیر پیتزای ناپولیتن

تاریخچه پیدایش پیتزا به کشور ایتالیا بر می‌گردد. خمیر پیتزا ایتالیایی یک خمیر بسیار نازک است. با این وجود پس از ورود پیتزا به آمریکا آن‌ها طبق سلیقه خود آن را ضخیم‌تر درست کردند. طرز تهیه‌های مختلف برای پیتزا تعجب بر انگیز نیست، هر کدام با مواد گوناگونی درست می‌شوند، اما خمیر پیتزا، مهم‌ترین عامل در خوشمزه‌ شدن پیتزا است که اصل طعم و حس پیتزا را شکل می‌دهد. خمیر پیتزا معمولا به شکل یک نان گرد پخته می‌شود، می‌خواهیم روشی سریع و خانگی را برای تهیه‌ خمیر پیتزا به شما آموزش دهیم. در مقاله خمیر پیتزا آرسس شف با ما همراه باشید.

اگر شما می‌خواهید آموزش پخت پیتزاهای ایتالیایی و آمریکایی را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید پیشنهاد می‌کنیم در دوره آنلاین آموزش فست فود آرسس شف ثبت نام کنید.

مواد لازم برای تهیه خمیر پیتزا

آرد نان فانتزی3 پیمانه
خمیر مایه فوری1 قاشق چای‌خوری
نمک1 قاشق غذاخوری
فلفلنصف قاشق چای‌خوری
روغن مایع6 قاشق غذا خوری
شکر1 قاشق چای خوری
آب جوشیده شده هم دمای محیط1 پیمانه
آبنصف پیمانه
خمیر پیتزا

طرز تهیه خمیر پیتزا

گام 1

برای تهیه خمیر پیتزا ابتدا باید خمیر مایه را در لیوان آب بریزید و به مدت 5 دقیقه آن را کنار بگذارید تا خمیر مایه به عمل بیاید. در کاسه‌ای مناسب آرد را دو مرتبه اَلَک کنید و سپس نمک، فلفل سفید و شکر را همراه با خمیر مایه به آرد اضافه کنید و در ادامه، آب جوشیده شده را آرام آرام داخل مواد بریزید و همراه با اضافه کردن آب آن را با همزن هم بزنید تا خمیر نرم و لطیفی به وجود آید.

گام 2

یک سینی یا یک سطح صاف مناسب را برای ورز دادن خمیر انتخاب کنید. سطح کار را آرد پاشی کنید و خمیر را به سطح انتقال داده و به مدت 15 دقیقه خمیر پیتزا را به خوبی ورز دهید. در صورتی که بافت خمیر سفت یا خشک بود می‌توانید با اضافه کردن مقدار کمی آب بافت خمیر را نرم کنید. خمیر بدست آمده در پایان باید کمی‌ چسبناک باشد و نباید خشک یا سفت باشد.

یک ظرف مناسب را چرب کنید و برای نچسبیدن خمیر به دستتان می‌توانید دست خود را با روغن مایع چرب کنید و خمیر را به شکل چونه ی بزرگ داخل ظرف قرار دهید و روی آن را با سلفون بپوشانید. خمیر را در دمای محیط قرار دهید تا به مدت 1 ساعت استراحت کند و حجم آن دو برابر شود.

درست کردن خمیر پیتزا

گام 3

پس از گذشت یک ساعت که خمیر حجم پیدا کرد، سطح کار را مجددا آرد پاشی کنید و خمیر را به آن انتقال دهید. خمیر را به مدت ده دقیقه ورز دهید تا هوای داخل آن کاملا خارج شود. سپس خمیر پیتزا را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید و چهار قسمت را به شکل چونه های گرد بر روی سطح آرد پاشیده شده قرار دهید و یک پارچه تمیز روی آن‌ها بکشید. خمیر پیتزا خانگی شما آماده پختن است.

ورز دادن خمیر پیتزا

گام 4

پس از گذشت 15 دقیقه خمیر ها را با وردنه باز کنید. داخل قالب ها را چرب کنید و خمیر ها را در قالب پهن کنید. برای اینکه نان پیتزا پف نکند، با چنگال روی سطح خمیر را سوراخ کنید و در ادامه سس یا تاپینگ مورد علاقه خود را روی خمیر قرار دهید.

خمیر پیتزا

این خمیر نیازی به پخت جداگانه در فر را ندارد اما قبل از آنکه آن را در فر قرار دهید دمای فر باید بالاترین حرارت ممکن باشد تا فر به خوبی گرم شده باشد و هنگامی که پیتزا را داخل فر قرار دادید فقط شعله پایین فر روشن باشد و دمای فر را روی 200 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. یک ظرف آب همراه با پیتزا داخل فر قرار دهید تا خمیر پیتزا خشک نشود.

پیشنهاد می‌کنیم طرز تهیه پیتزا خانگی حرفه‌ای را هم مطالعه کنید.

به یادگیری حرفه‌ای فست فود علاقه دارید؟

فست فود سال‌ها است با زندگی و تفریحات ما گره خورده است. پس چرا خودمان فست فودها را با بهترین کیفیت رستورانی و مطابق دستور پخت جهانی درست نکنیم؟ در این دوره آنلاین شما طرز پخت فست فود‌ها را می‌آموزید. پیتزای آمریکایی، پیتزای ایتالیایی، همبرگر، سوخاری‌ها و … را به حرفه‌ای ترین شکل در خانه بیاموزید و در خانه بپزید!

دوره آنلاین فست فود

در این دوره آموزشگاه آرسس بهترین اساتید آشپزی را با طراحی سیلابسی کامل در قالب بیش از 400 دقیقه ویدیوی آموزشی فست فود را با بهترین کیفیت فراهم کرده‌ است.

ثبت نام

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید