آشپزی

سبزی قورمه سبزی چیست

روش پخت قورمه سبزی در شهر‌های مختلف، متفاوت است. این تفاوت در ترکیب سبزی‌ های آن است. سبزی‌های اصلی به کار رفته در قور‌مه سبزی ترکیبی از تره، گشنیز، جعفری، شنبلیه و اسفناج است که این ترکیب در شهر‌های مختلف با توجه به سلیقه و دستور پخت متفاوت ممکن است تغییر کند.

مهم‌ترین نکات

 • سبزی قورمه سبزی چیست؟ و خواص سبزی قورمه سبزی
 • انواع سبزی قرمه سبزی در شهر‌های مختلف
 • روش آماده کردن سبزی قورمه سبزی
 • یک کیلو سبزی قورمه سرخ شده برای چند نفر است؟
 • نکات کلیدی و مهم در تهیه سبزی قور‌مه سبزی
سبزی قورمه سبزی چیست

قور‌مه سبزی یکی از غذاهای اصیل، تاریخی و پرطرفدار ایرانی است. طرز تهیه قورمه سبزی در شهر‌های مختلف، متفاوت است. این تفاوت در ترکیب سبزی‌ های قور‌مه سبزی است. مهم‌‌ترین بخش در این غذا ترکیبات سبزی آن است و تمام عطر و طعم این غذا مربوط به سبزی است. سبزی‌های اصلی به کار رفته در قور‌مه سبزی ترکیبی از تره، گشنیز، جعفری، شنبلیه و اسفناج است که این ترکیب در شهر‌های مختلف با توجه به سلیقه و دستور پخت متفاوت ممکن است تغییر کند و سبزی‌هایی به آن اضافه یا کم شود. در ادامه مطلب در سایت آرسس شف در مورد سبزی قورمه سبزی چیست؟ خواص سبزی قورمه سبزی، سبزی قورمه سبزی شمالی و جنوبی، روش آماده کردن سبزی قور‌مه سبزی، سبزی قورمه سبزی برای 4 نفر و... می‌‌خوانیم.

سبزی های قورمه سبزی
سبزی قورمه سبزی چیست

سبزی قورمه سبزی چیست؟ خواص سبزی قورمه سبزی

در جواب به سوال سبزی قور‌مه سبزی چیست؟ ترکیب ثابت سبزی در قور‌مه سبزی شامل سبزی تره، جعفری، گشنیز، شنبلیه و اسفناج است، استفاده از سبزی‌های تازه در قور‌مه سبزی عطر وطعم خورش را لذت بخش تر می‌‌کند و همچنین ارزش غذایی بالاتری دارد. در ادامه به بررسی فواید و مضرات این سبزی‌های موجود در قور‌مه سبزی می‌‌پردازیم.

سبزی گشنیز

سبزی گشنیز یکی از سبزی‌های خوشبو است که ظاهر آن شباهت زیادی به سبزی جعفری دارد اما یکی از تفاوت‌های سبزی گشنیز با جعفری، برگ‌های گشنیز کمی کوچک تر و لطیف‌‌تر از برگ‌های جعفری است. طبع سبزی گشنیز سرد و خشک است. این سبزی خواص و فواید زیادی دارد. یکی از فایده آن خاصیت ضد ویروس و میکروب کش قوی است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌‌کند و همچنین به بهبود التهاب معده، حدت صفرا و عملکرد دستگاه گوارش  کمک می‌‌کند. سبزی گشنیز کلسترول خون را کاهش می‌‌دهد و در درمان کم خونی و استحکام استخوان‌ها موثر است. از مضرات استفاده بی‌رویه سبزی گشنیز در زنان ناباروری، تنگی نفس است.

سبزی تره

سبزی تره یکی از سبزی‌های قور‌‌مه سبزی است و طبع گرم وخشک دارد. در بعضی از کشور‌ها سبزی تره را با پیازچه اشتباه می‌‌گیرند زیرا طعم ومزه سبزی تره و پیازچه شباهت زیادی دارد ولی طعم تره کمی ملایم‌‌تر از پیازچه است و کاربرد فراوانی در تهیه غذا‌ها دارد. از فواید سبزی تره، خوشبو کننده دهان، بهبود بواسیر، تقویت نیروی جنسی، قاعده آوری و رفع انسداد است.

سبزی جعفری

سبزی جعفری یکی از سبزی‌های قور‌‌مه سبزی است. جعفری یکی از سبزی‌های محبوب و پرطرفدار است و طبع گرم وخشک دارد. سبزی جعفری ویتامین‌های فراوانی دارد و سرشاز از آنتی اکسیدانی به نام لوتئین  است که می‌‌تواند استرس اکسیداتیو را از بین ببرد. از  دیگر فواید سبزی جعفری تقویت کبد، پاک کننده مثانه، تقویت معده، از بین بردن انسداد طحال، بر طرف کردن رطوبت مغز و ادرار اوری است.    

سبزی شنبلیه

شنبلیه یکی از سبزی‌های قور‌مه سبزی است و طبع گرم و خشک دارد. گیاه شنبلیه مملو از مواد معدنی، ویتامین، اهن و کلسیم است. از خواص سبزی شنبلیه برای بدن تقویت ریه، دفع بلغم، افزایش قوای جنسی، بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌‌توان اشاره کرد.

سبزی اسفناج

اسفناج یکی از سبزی‌های قرمه سبزی است و طبع سرد و تر دارد. اسفناج سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، سدیم و پتاسیم و ویتامین  است، غذا‌هایی که در آن از اسفناج استفاده می‌‌شود سرشار از اهن است. از خواص اسفناج می‌‌توان به درمان کم خونی، دیابت، کاهش وزن، ازبین بردن تشنگی و التهاب اشاره کرد. از مضرات استفاده بی رویه سبزی اسفناج سردرد و ایجاد مزاج سرد است.

خواص سبزی قورمه سبزی

انواع سبزی قرمه سبزی در شهر‌های مختلف

سبزی قورمه سبزی تهران

در تهران برای پخت قرمه سبزی  معمولا از سبزی تره، سبزی شنبلیه و سبزی جعفری استفاده می‌‌شود

برای درست کردن یک کیلو گرم قور‌مه سبزی

 • صدگرم سبزی شنبلیه
 • چهارصد و پنجاه گرم سبزی تره
 • چهارصد گرم سبزی جعفری

نیاز داریم تا بتوانیم یک قور‌‌مه سبزی خوش عطر و طعم را درست کنیم.

سبزی قرمه سبزی شمالی

در شهرهای شمالی کشور مانند گیلان، رشت برای درست کردن قور‌‌مه سبزی از سبزی‌های تره، گشنیز و جعفری به میزان یکسان استفاده می‌کنند( نسبت استفاده هر سبزی 300 گرم است)

معمولا برای تهیه سبزی قورمه شمالی علاوه بر سبزی‌های اصلی قور‌مه سبز‌ی از دو سبز‌ی محلی به نام‌های خالواش و چوچاق به نسبت بسیار کم در قور‌‌مه سبزی استفاده می‌‌شود. هردو سبزی بسیار خوشبو و معطر هستند وقرمه سبزی را خوش عطر و طعم می‌‌کنند.

سبزی قور‌مه سبزی جنوبی‌ ها

در شهر‌های فارس و خوزستان، برای پخت قور‌مه سبزی از سبزی‌های تره، جعفری، گشنیز، شوید، اسفناج یا برگ جغندر و شنبلیله همراه با سیر سبز استفاده می‌شود. سیرسبز غذا را تندتر می‌‌کند و باعث می‌شود قرمه سبز‌ی لعاب دار شود همچنین عطری خاص و طعم عالی به قور‌مه سبزی می‌‌دهد.

سبزی قورمه سبزی تبریزی‌ها

در جواب این سوال باید گفت سبزی قرمه سبزی تبریزی بیشتر از اسفناج و تره تشکیل شده است و به این خاطر طعم قرمه سبزی تبریز کمی تند است. در بعضی از دستور‌های پخت قرمه سبزی تبریزی از کلم قمری و ترخون استفاده می‌‌شود.

روش اماده کردن سبزی قور‌مه سبزی

ابتدا سبزی‌ها را پاک کنید و بعد سبزی را با مایع ضد عفونی کننده سبزی خوب بشویید سپس سبزی‌ها را در آبکش بریزید تا آب اضافی آنها خارج شود سپس سبزی‌ها را روی یک پارچه تمیز و نخی پهن کنید تا سبزی‌ها کاملا خشک شوند. حالا بادی سبزی‌ها را خرد کنید. سبزی قور‌مه سبزی باید ریزتر از سبزی‌اش و سوپ باشد.

سبزی‌ها را با یک چاقوی تیز خرد کنید زیرا کوبیده شدن و له شدن سبزی، خواص آن را از بین می‌‌برد. در مرحله بعد سبزی‌های خرد شده را در ظرف مناسبی بریزید و با حرارت کم تفت دهید حواستان باشد که نباید رنگ سبزی تغییر کند و سیاه شود بلکه کمی تفت دهید تا آب اضافی سبزی بخار شود سپس سبزی‌ها را به اندازه دلخواه بسته بندی کنید و در فریزر بگذارید.

سبزی قورمه سبزی شمالی
سبزی قورمه سبزی برای 4 نفر

یک کیلو سبزی قور‌مه سرخ شده برای چند نفر است؟

یک کیلو گرم سبزی سرخ شده به طور میانگین برای 4تا5 نفر مناسب است. پس سبزی قورمه سبزی برای 4 نفر حدود 1 کیلوگرم است. برای تهیه قرمه سبزی برای یک نفر، سبزی سرخ شده حدودا 200گرم، گوشت گوسفندی150گرم، لوبیا چیتی یا قرمز نصف پیمانه، پیاز بزرگ یک عدد، لیوعمانی سه عدد، روغن، نمک و فلفل به میزان لازم نیاز است.

نکات کلیدی و مهم در تهیه سبزی قور‌مه سبزی

 • شنبلیه تند و تیز است به همین علت باید خیلی کم در غذا استفاده شود. اگر از شنبلیه زیاد استفاده شود قور‌مه سبزی تلخ می‌‌شود و مزه خورشت  تغییر می‌‌کند.
 • برای خوش عطر وطعم شدن قور‌مه سبزی می‌‌توانید کمی برگ کرفس را خرد کرده و همراه با سبزی قورمه سبزی تفت بدهید.
 • اگر دوست دارید یک خورش قورمه سبزی خوش عطر و طعم را اماده کنید از سبز‌ی تازه استفاده کنید.
 • سبزی‌ها را خیلی تفت ندهید زیرا تغییر رنگ سبزی‌ها نشان دهنده ازبین روش خواص آن‌ها است.
 • هرچه قدر سبزی قورمه شما ریز تر باشد قورمه سبزی افتاده‌‌تر می‌‌شود.
سبزی قورمه سبزی چیست
سبزی های قورمه سبزی

در این مقاله به بررسی سبز‌ی قور‌مه سبزی پرداختیم. همچنین به خواص و مضرات انواع سبزی‌های استفاده شده در قور‌مه سبزی اشاره کردیم. برای پخت خورش سبزی خوشمزه باید صبر و حوصله کنیم و اجازه دهیم با حرارت ملایم و مدت زمان زیاد خورش بپزد. همچنین فهمیدیم سبزی قورمه سبزی برای 4 نفر حدود 1 کیلوگرک است. با رعایت نکات کلیدی و مهم در تهیه سبزی قور‌مه سبزی می‌توانید یک خورش خوشمزه را اماده کنید. شما می‌توانید در وبلاگ آرسس کوک به صورت رایگان دستور پخت انواع مختلف پیش غذا، وعده اصلی، دسر و سالاد، نوشیدنی و... را مشاهده کنید.

مطالب مرتبط را بخوانید

طرز تهیه خورش کدو حلوایی، خورش‌های ایرانی، غذا با کدو سبز، طرز تهیه خورش بامیه جنوبی، طرز تهیه و اصول پخت خورش فسنجان، طرز تهیه خورش قیمه سیب زمینی، خوشمزه‌ترین غذاهای ایرانی، بدمزه‌ترین غذاهای ایرانی.

منبع: https: //www. britannica. com/plant/spinach

دوره‌های حضوری و آنلاین آشپزی ایرانی

اگر علاقه‌مند به شرکت در کلاس آشپزی ایرانی هستید ما دو گزینه را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 1. دوره آنلاین آموزش آشپزی ایرانی. که شامل 25 آیتم غذای ایرانی شامل غذاهای مهمانی، غذاهای نانی، خورشی، کبابی و گوشتی است. همراه با جزوه کامل و ویدیوی آموزشی. با این دوره می‌توانید مدرک معتبر بین المللی و قابل ترجمه دریافت کنید.
 2. ورکشاپ حضوری آشپزی عمومی. این یک ورکشاپ تخصصی 8 جلسه‌ ایست که سرفصل آن شامل کباب‌ها، پلوها، خورش‌ها، پیش غذاها و… است. در این دوره به صورت پایه تمام نکات را بیان می‌کنند با اعطای مدرک بین‌المللی TCA ترکیه و میراث فرهنگی ایران.

دوره‌های آنلاین آشپزی

برای بررسی بیشتر دوره‌های آنلاین آشپزی آموزشگاه آرسس شف شامل آشپزی ملل، فست فود، آشپزی تخصصی، غذای سنتی و... می‌توانید وارد صفحه زیر شوید.

مشاهده دوره‌ها

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس‌شف تولید شده است. تیم تحریریه آرسس شف تلاش می‌کند محتوای آشپزی حرفه‌ای را برای فارسی زبانان منتشر کند.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید