مقالات راه اندازی رستوران

راهنمای دکوراسیون کافی شاپ

امروز ما برای لذت بردن از اوقات فراغت، یا تایم استراحت به کافی شاپ می‌رویم. و همراه با دوستان و عزیزانمان قهوه یا دسر میل می‌کنیم. کافی شاپ‌ها امروز یکی از مکان‌های جذاب و پر رفت و آمد و محبوب در ایران هستند. زمانی که ما به کافی شاپی می‌رویم دوست داریم یک جای دنج […]

مهم‌ترین نکات

  • راهنمای طراحی دکوراسیون
  • سبک‌های طراحی دکوراسیون
  • انواع مختلف دکوراسیون کافی شاپ
  • پیشنهادهای پایانی
  • معرفی موسسه مشاوره و خدمات راه اندازی کافه رستوران
راهنمای دکوراسیون کافی شاپ

امروز ما برای لذت بردن از اوقات فراغت، یا تایم استراحت به کافی شاپ می‌رویم. و همراه با دوستان و عزیزانمان قهوه یا دسر میل می‌کنیم.

وقت گذراندن در کافه

کافی شاپ‌ها امروز یکی از مکان‌های جذاب و پر رفت و آمد و محبوب در ایران هستند. زمانی که ما به کافی شاپی می‌رویم دوست داریم یک جای دنج و راحتی وجود داشته باشد و یا دکوراسیون آن کافی شاپ بر اساس سلیقه ما ایجاد شده باشد.

آدم ها در کافه

طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ یکی از مهم ترین عنصر‌های فروش و همچنین مشتری مداری در جهان است. شما با داشتن یک دکوراسیون خوب و شیک می‌توانید مشتریان را به سمت کافه بار خود هدایت کنید. با داشتن یک دکوراسیون دنج مشتریان احساس راحتی بیشتری می‌کنند و بیشتر در کافی شاپ شما می‌مانند. این هدف اصلی شما است.

کافه دنج

پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنبال راه اندازی کافی‌شاپ هستید مقاله‌های همه چیز درباره قهوه و معرفی انواع چای را هم مطالعه کنید. در ادامه با محتوای جذاب راهنمای طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ با ما همراه باشید.

قهوه

راهنمای طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ

در اولین قسمت از این مقاله، شما را برای طراحی یک دکوراسیون داخلی استاندارد برای کافی‌شاپ راهنمایی می‌کنیم.

0 | انتخاب لوکیشن کافی شاپ را با دقت تمام انجام دهید.

انتخاب مکان کافه تقریبا در تمام مراحل بعدی دکوراسیون کافی‌شاپ موثر است. انتخاب لوکیشن به عنوان یکی از بیسیک‌ترین مواردی که در راه اندازی یک کافه یا رستوران شناخته می‌شود. لوکیشن روی دیزاین شما، فضای شما، نور محیط شما، برند شما یا حتی منوی شما هم تاثیرگذار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه به بخش راهنمای انتخاب لوکیشن رستوران صفحه خدمات راه اندازی رستوران و کافی شاپ مراجعه کنید و ویدیوی توضیحات را ببینید.

1 | از مبلمان کاربردی استفاده کنید.

یکی از بهترین ایده هایی که می‌توانیم با شما در میان بگذاریم این است که از مبلمان کاربردی استفاده کنید. از رنگ‌های اختصاصی استفاده کنید.

مبل کافی شاپ

رنگ‌هایی که برای تزئین کافی شاپ خود استفاده می‌کنید باید رنگ‌های مد نظر کافی شاپ و تم مد نظرتان باشد، می‌توانید از مبلمان و یا کوسن‌های مبل کمک بگیرید برای بهتر شدن و زیباتر شدن کافی شاپ.

ظروف کافی شاپ

پس از انتخاب مبلمان، سعی کنید هنگام خرید ظروف کافی شاپ تعادل یا تضادی بین رنگ، جنس و سایز مبلمانتان ایجاد کنید. مثلا اگر از مبل با رنگ قهوه‌ای زنگی استفاده می‌کنید ظروف سبزآبی با دیتیل زنگ زده می‌تواند حس تکامل و تضاد را در کنار فرنیچر کافه به ارمغان بیاورد و حس مخاطب را کامل کند.

مبلمات کافه

2 | انسجام را در نظر بگیرید.

انسجام باید در کافی شاپ شما حاکم باشد. اگر در کافی شاپ خود غذای آمریکایی سرو می‌کنید، نمی‌توانید از دکوراسیون شرقی استفاده کنید! دکوراسیون داخلی باید با نوع کافی شاپ شما هماهنگ باشد تا به عنصر بازاریابی دیگری تبدیل شود.

3 | فضا را در نظر بگیرید.

همه چیز را در نظر بگیرید، به خصوص اندازه. تزئین یک کافی شاپ کوچک با یک کافی شاپ بزرگ یکسان نیست. شما باید به تمام جزئیات فکر کنید، به عنوان مثال میزهای کوچک با میزهای گرد بهتر به نظر می‌رسند، میزهای بزرگ با میزهای مربعی بهتر به نظر می‌رسند، میزهای کوچک با گیاهان آویزان و تزئینات دیواری بهتر به نظر می‌رسند.

اندازه مبلمان

یادتان باشد فضای کافی برای بخش سرو و آماده سازی در نظر بگیرید. کار کردن در یک کافه گاهی نیازمند 20 ساعت ایستادن است. برای همین علاوه بر مشتریان به فکر فضای کاری ارگونومیک برای کارکنانتان متناسب با تنوع و ساعت شغلی آنان باشید. هر چقدر لوازم کمتر دست و پا گیر پرسنل شما شود آن‌ها با روحیه بهتری با مشتری برخورد می‌کنند. به این موضوع این نکته را هم اضافه کنید که در دکوراسیون کافی شاپ باید جایی برای تجهیزات بزرگ حرفه‌ای خالی بگذارید.

فضای کاری

4 | اصول نورپردازی را به کار بگیرید.

یکی از مهم‌ترین عناصر معماری داخلی مدیریت نور است. یک محیط با نور طبیعی شمالی، با یک محیط با نور مصنوعی متمرکز و یک محیط با نورپردازی ملایم ترکیبی طبیعی و مصنوعی متفاوت است.

چراغ کافی شاپی

این که نور هالوژن روی تابلوهای دیوار متمرکز شود یا نور مخفی دور تا دور سقف کافه باشد، یا حتی تصمیم گیری برای استفاده از پنجره قدی در کافی شاپ نیازمند دانش نورپردازی است.

محیط کافی شاپ

به طور کلی بدانید که حس محیط وابسته به نحوه توزیع و تمرکز انواع نور در فضا است. استفاده از یک نور به شما آرامش می‌دهد و نور دیگر به شما قدرت خلاقیت. نور سفید، زرد، رنگی یا نور طبیعی در هر بخش باید فکر شده استفاده شود. حتما ابتدا یک استراتژی برای نور محیط کافه بنویسید.

چراغ کافی شاپ

پس از تحقیق و انتخاب استراتژی مدیریت نور سالن به سراغ خرید چراغ‌ها و لوازم نورپردازی بروید. شاید لازم باشد با هم‌تیمی‌هایتان در این زمینه جلسات مشورت برگزار کنید.

اندازه میز کافی شاپ

5 | حس بویایی را دست کم نگیرید.

گاهی وارد یک کافه می‌شوید و بلافاصله آرامش خوبی از محیط دریافت می‌کنید. تاثیر یک عود با کیفیت، شمع معطر یا خوشبوکننده‌ای جذاب در آرامش بخشیدن به محیط بسیار زیاد است. قبل از طراحی دکوراسیون مکان‌هایی را برای قرار دادن جای عود مدیریت پخش بو در سالن در نظر بگیرید.

عود در کافه

6 | زیرساخت صوتی را آماده کنید.

موسیقی ملایم و آرامش بخش برای یک ساعت نشستن و صحبت کردن با فنجانی نوشیدنی گرم می‌تواند به تنهایی مشتری را راضی نگه‌دارد. موقع طراحی دکوراسیون به اینکه سیستم صوتی شما در کجای سالن قرار می‌گیرد، آیا قرار است در سقف بلندگوهایی مخفی با پخش صوت متعادل کار کنید یا خیر تصمیم گیری کنید.

7 | جزئیات را در نظر بگیرید

جمله معروفی در دیزاین می‌گوید: "تفاوت در جزئیات است." نوشتن یک جمله خلاقانه روی دیوار کافه با فونتی گیرا می‌تواند محیط را دگرگون کند. برای جزئیات لازم است سلیقه و دید خوبی در گرافیک یا دیزاین داشته باشید. این‌که چقدر می‌توانید با جزئیات تنوع را برای مشتریان بسازید یکی از چالش‌هایی است که نشان می‌دهد شما بدرد این شغل می‌خورید.

صدای کافی شاپ

شاید بد نباشد منوی کافه را روی چسب کاغذی بنویسید و روی دیوار به صورت نامنظم بچسبانید. باید شناخت خوبی از سگمنت مشتریان کافه باز داشته باشید تا بفهمید دقیقا دیوانه چه جزئیاتی هستند؟

جزئیات کافه

سبک های دکوراسیون کافی شاپ

سبک‌های دکوراسیون یکی از جذاب‌ترین و متنوع‌ترین بخش‌های طراحی داخلی است. در ادامه با چند سبک جالب در طراحی دکور کافه آشنا می‌شویم:

1 | سبک استوایی

 سبک استوایی که با رنگ سبز و پوشش گیاهی مانند درختان نخل مشخص می‌شود که یکی از سبک‌های مورد تقاضا است. بسیاری از کافی شاپ ها این روند را در پیش گرفته اند و از طریق گیاهان، گل ها، چوب ها، کاغذهای نقاشی شده و... فضاهایی را ایجاد می‌کنند که شما را در یک لحظه به جهان‌های استوایی سفر می‌کنند.

سبک استوایی کافه

2 | طراحی روستیک

طراحی روستیک اخیراً محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. این سبک از طبیعت الهام گرفته شده و بر استفاده از مواد طبیعی مانند چوب، سنگ و فلز تمرکز دارد. می‌توانید از آن برای ایجاد فضایی پر انرژی یا محیطی آرام استفاده کنید، بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از کافی شاپ‌ها به این زیبایی شناسی مراجعه کنند.

سبک روستیک

اگر می‌خواهید کافی شاپ خود را به سبک روستیک تزئین کنید، باید یک پالت رنگی گرم و جذاب انتخاب کنید و دیوارهای خود را با نقاشی و عکس‌های روستیک تزئین کنید. می‌توانید نور را طبیعی نگه دارید و اجازه دهید نور خورشید نقش خود را ایفا کند، یا می‌توانید چند لامپ با لامپ‌های گرم برای روشنایی کافی شاپ خود در عصر اضافه کنید.

3 | سبک بوهمی

سبک بوهمی در جایی بین روستیک و صنعتی قرار می‌گیرد، اما حس منحصر به فرد و کمی جذابیت بی نظیر را به آن اضافه می‌کند. این یک انتخاب جذاب برای کسانی است که استفاده از راه حل‌های التقاطی را به دنبال کردن مسیر شکسته ترجیح می‌دهند.

سبک بوهمی

طراحی بوهمی معمولاً به سراغ رنگ‌های گرم نمی‌رود، بلکه از رنگ‌های تیره‌تر برای ایجاد فضایی دنج و خانگی استفاده می‌کند. ما می‌توانیم آن را با استفاده از منسوجات و فرش‌های فراوان و همچنین تزئینات نامتقارن دیوارها مشخص کنیم. همچنین می‌توانید از مواد غیرعادی مانند بامبو یا کالاهای بازیافتی یا مبلمان منحصر به فرد استفاده کنید.

سبک بوهمی

4 | سبک آرت دکو

اگر می‌خواهید فضایی شیک در کافی شاپ خود ایجاد کنید، از سبک آرت دکو استفاده کنید. این سبک در دهه 1920 و 1930 مرسوم بود. با اشکال هندسی متقارن مشخص می‌شود که اغلب با اشکال و زیور آلات طبیعی بسیار شیک آمیخته می‌شود، مانند مبلمان چوبی.

انسجام کافه

سبک آرت دکو بر روی رنگ‌هایی با کنتراست زیاد تمرکز می‌کند، بنابراین برای ایجاد یک کافی شاپ پیچیده عالی است. استفاده از برنج و کروم نیز این سبک را مشخص می‌کند.

سبک آرت دکو

برای رسیدن به زیبایی آرت دکو، می‌توانید از جزئیات آراسته و مواد مجلل استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که فضا را تمیز و ساده نگه دارید تا تمام توجه خود را بر روی جزئیات رنگارنگ متمرکز کنید.

5 | سبک اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی با نور زیاد، رنگ‌های سفید، خطوط تمیز و استفاده از چوب، بتن و فولاد برای ایجاد این ظاهر متمایز نوردیک مشخص می‌شود. همه چیز در مورد اعمال محدودیت در انتخاب‌های دکوراسیون شما بدون اینکه فضا کسل کننده و به طور ناراحت کننده‌ای خالی به نظر برسد است.

دکوراسیون اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی بسیار متنوع است، اما ما می‌توانیم آن را عمدتاً با سادگی مشخص کنیم. به دیوارهای سفید، کف‌های بتنی تیره، مبلمان شیک و استفاده از دکوراسیون مینیمال برای تکمیل ظاهر فکر کنید. سبک کلی آن بی‌عیب و نقص است و آن را برای ایجاد یک محیط جذاب و راحت عالی می‌کند.

مبلمان مجلل و شیک

انواع مختلف دکوراسیون متداول کافی شاپ:

دکوراسیون کافی شاپ صنعتی

محبوب ترین دکوراسیون‌ها امروزه صنعتی است و هم برای صاحب کافی شاپ مقرون به صرفه است و هم فضا را زیبا می‌کند. استفاده کردن از آجر‌ها و کمی رنگ زدن آن به شما کمک بسیار زیادی می‌کند. @rhonajack این پیج اینستاگرام یک نمونه از دکوراسیون صنعتی است که به شما کمک می‌کند بهتر با این نوع دکوراسیون ارتباط برقرار کنید. چراغ‌های زیبا و محیطی از گیاهان آپارتمانی باعث شده که این دکوراسیون کافی شاپ بسیار زیبا به نظر برسد.

مثال دکور کافه

نمونه دیگر دکوراسیون صنعتی کافی شاپ پیج اینستاگرام @thegoodneighbour است که از طریق دیوار آجری، کاشی‌های خلاقانه و صندلی‌های قدیمی یک دکوراسیون به شدت زیبا ساخته است.

نمونه طراحی داخلی کافی شاپ

پیج اینستاگرام بعدی @lewisombler که کافی شاپی به شدت ساده را توصیف می‌کند ولی در سقف آن از یک دوچرخه استفاده کرده است که همین موضوع باعث شده کافی شاپ جنبه دکوراسیون مدرن و پیشرفته را به خود بگیرد اما دکوراسیون صنعتی بوده و تنها با استفاده از نوشته‌های روی دیوار‌ها و یا قاب‌های عکس موجود در آن و یک دوچرخه بر روی سقف توانسته یک دکوراسیون کافی شاپ صنعتی را ایجاد کند.

ایده برای کافی شاپ

@marshallsteeves پیج اینستاگرام بعدی است که از ترفندی استفاده کرده اند تا بتوانند سبک صنعتی را به صورت خیلی جالب ایجاد کنند، جالب است که سیستم هواکش در سقف کاملا مشخص است و لوله‌ها را کمی رنگ کاری کردند و فضای پشت بار کافی شاپ را با فضای سقف و میز و صندلی بسیار باهم هم‌خوانی دارند که واقعا جذاب و خیره کننده است.

معماری کافی شاپ

دکوراسیون کافی شاپ مدرن

دکوراسیون مدرن همانند دکوراسیون صنعتی هم هزینه مقرون به صرفه ای دارد و هم بسیار طرفدار دارد، استفاده کردن از رنگ‌های خنثی و  سیاه یا مبلمان لاکونیک، گیاهان گلدانی و عکس‌های سیاه و سفید باعث می‌شود فضا به محیطی بسیار عالی برای راحتی مشتری تبدیل شود. استفاده کردن چوب‌های گرم رنگ روشن و پر کردن کافه با نور از طریق پنجره‌های بزرگ باعث می‌شود که هم نور خوردن کافی شاپ زیاد شود و هم زیبایی و بی نقص بودن دکوراسیون به خوبی به چشم بخورد.

دکور کافی شاپ

پیج اینستاگرامی که می‌خواهیم در رابطه با کافی شاپ مدرن معرفی کنیم @lorrainemarie_design.decor است. استفاده کردن از کفپوش موزاییک‌های 5 یا 6 ضلعی که بسیار محیطی جالب را برای مشتری ایجاده کرده است و حتی باعث می‌شود که شما از حالت ساده ای که همواره در کافی شاپ‌ها می‌بینید دیگر نبینید و یا گل پیچک‌هایی که به حالت تالار وسط کافی شاپ قرار داده اند که بسیار فضا را رمانتیک کرده است.

طراحی داخلی کافه

همانطور که گفتیم استفاده از پنجره‌های بزرگ بسیار حائز اهمیت است که باعث می‌شود دکوراسیون مدرن واقعا عالی به نظر برسد.

دکوراسیون کافی شاپ سنتی

این دکوراسیون بخاطر استفاده از ابزار‌ها و صندلی و یا دکوراسیون قدیمی هزینه بر است. چون دیگر تولید نمی‌شود و باید حتما حتما کسی را پیدا کنید تا بتوانید به سبک خاصی که مد نظرتان است کافی شاپ را طراحی کنید. مسئله بعدی که مهم است این است که سبک‌های قدیمی دکوراسیون برای کافی شاپ جنبه یاداوری خاطرات را دارد و مطمئنا مشتریان قدیمی بسیار زیادی را به سمت کافی شاپ شما هدایت خواهد کرد.

دکوراسیون کافی شاپ کوچک

کافی شاپ‌های کوچک امروزه بسیار زیاد هستند و این نوع کافی شاپ‌ها مجبور هستند به دو صورت take away و یا حضوری نوشیدنی را سرو کنند که مطمئنا کار سختی است در محیط کوچک سرو کردن نوشیدنی زیرا برای مشتری بعد فضای رد شدن نیست که بتواند سفارش بدهد اما این نوع دکوراسیون کافی شاپ‌ها هم هستند که به شما کمک می‌کنند که بتوانید به راحتی ایده و الهام بگیرید مانند: @coffeegirlph که فضای بسیار کم دارند اما دکوراسیون فوق العاده ای چینده اند و به شما کمک شایانی می‌کنند تا بتوانید ایده برای کافی شاپ خود بگیرید. استفاده از چوپ و گیاهان بسیار تصمیم هوشمندانه ای است که می‌تواند برای طراحی دکوراسیون‌های کافی شاپ کوچک مفید و حائز اهمیت باشد.

معماری داخلی کافی شاپ

دکوراسیون کافی شاپ با چوب

استفاده از چوپ در فضای دکوراسیون کافی شاپ می‌تواند بسیار لذت بخش باشد. مخصوصا که ایران بالای 60 درصد آب و هوای خشک یا خشک مرطوب دارد وجود چوپ می‌تواند حالتی به کافی شاپ شما هدیه دهد که مشتریان احساس رفتن به یک کلبه جنگی را دریافت کنند و بوی چوبی که همراه با بوی قهوه تازه آسیاب شده باهم ترکیب می‌شوند می‌تواند بیش از پیش بهتر و فوق العاده تر به نظر برسد.

دکور کافی شاپ

یکی از پیج‌های اینستاگرامی که می توانید از دکوراسیون آن الهام بگیرید @coffeeshopinteriors این پیج است که اگر دقت کنید چوب‌ها و نور محیط بار گرم بسیار عالی است و چوپ تا وسط دیوار را پوشانده و بعد از آن تبدیل به آجر شده است، می‌توان گفت که این کافی شاپ ترکیبی از کار چوپ و مدرن و صنعتی است تا بتواند یک سبک خاص از کافی شاپ را داشته باشد و مشتری جذب کند.

دکوراسیون کافی شاپ کلاسیک

دکوراسیون کافی شاپ کلاسیک یکی دیگر از مدل‌های محبوب دکوراسیون داخلی است. این نوع دکور‌ها جنبه اروپایی دارد و برای سال‌های 1399 و سال 1398 بسیار محبوب بود. و کافی شاپ‌ها به سبک کلاسیک طراحی می‌شد ولی امروزه دکوراسیون‌های مدرن محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

کافه

برای ایجاد سبک کلاسیک باید بیشتر از رنگ‌های سفید استفاده کنید و همچنین استفاده از گیاهان آپارتمانی می‌تواند سبک کلاسیک شما را زیبا تر کند.

نتیجه

دکوراسیون یکی از مهم ترین جنبه‌های محیطی یکی کافی شاپ است که باید حتما اهمیت ویژه ای به آن داد. دکوراسیون فقط یک بار ساخته می‌شود و بعد به سختی می‌توان آن را عوض کرد. زمانی که شما از آجر برای زیبایی دیوار کافی شاپ استفاده می‌کنید دیگر به این آسانی‌ها نمی‌توانید دیوار را تخریب و از رنگ سفید استفاده کنید به همین منظور در اوایل کارتان بسیار دکوراسیون کافی شاپ را جدی بگیرید و بعد از آن مشتری هدفتان را مشخص کنید که دقیقا در مکانی که کافی شاپ زده اید چه نوع مشتریانی را می‌خواهید جذب کنید.

آرت دکو

موضوع بعدی که حائز اهمیت است سلیقه شما است. شما یا باید بسیار با سلیقه باشید یا به شخصی که برای طراحی و نقشه دکور داخلی کافی شاپ استخدام کرده‌اید اعتماد کنید. در نظر داشته باشید که اگر شخصی را استخدام کردید به هیچ عنوان در کار او دخالت نکنید. اگر بخواهید نظر‌های خودتان را با طرح‌های دکوراسیون یک متخصص ادغام کنید به هیچ عنوان کافی شاپ زیبایی نخواهید داشت.

باید به متخصص اعتماد کنید و اجازه دهید کارش را انجام دهد و یا باید خودتان به سبک خودتان دکوراسیون کافی شاپ را پیش ببرید. در این زمینه آرسس شف خدمات مشاوره راه اندازی کافه و رستوران هم ارائه می‌دهد.

رستوران هوک لانژ

امیدواریم در سایت آرسس شف مطالب آموزنده و مفیدی را یاد گرفته باشید. حتما در بخش کامنت‌های این صفحه نظرات خود را در رابطه با دکوراسیون‌‌های کافی شاپ با ما در میان بگذارید.

معرفی خدمات مشاوره و اجرای راه اندازی رستوران

وقتی سخن از رستوران داری و راه اندازی رستوران جدید می‌شود، دغدغه مهمی که برای ما وجود دارد این است که آیا گروهی حرفه‌ای هستند که تمام مراحل را برای ما انجام بدهند؟ آرسس شف به عنوان تنها برند تجاری ایرانی که پیشتاز آموزش آشپزی حرفه‌ای است، خدمات کامل راه اندازی رستوران را ارائه می‌کند

مشاوره راه اندازی

تا کنون رستوران‌های خوش‌نام مختلفی در سراسر کشور توسط آرسس شف راه اندازی شده اند و علاوه بر مدارک بین المللی و شبکه کاری معتبر، آرسس رزومه خوبی هم در این زمینه دارد

رزرو جلسه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید