مقالات آشپزی

آشنایی با فرهنگ غذایی مدیترانه ای

برای آشنایی با فرهنگ غذایی مدیترانه ای با ما همراه باشید. برنامه غذایی مدیترانه ای مبتنی بر غذا هایی است که به طور سنتی توسط جوامع واقع در کنار دریای مدیترانه مصرف می شده است. بسیاری از دستور العمل هایی که ما معمولاً با کشورهای مدیترانه ای در ارتباط هستیم از جوامع ساحلی نیست ، […]

آشنایی با فرهنگ غذایی مدیترانه ای

برای آشنایی با فرهنگ غذایی مدیترانه ای با ما همراه باشید. برنامه غذایی مدیترانه ای مبتنی بر غذا هایی است که به طور سنتی توسط جوامع واقع در کنار دریای مدیترانه مصرف می شده است. بسیاری از دستور العمل هایی که ما معمولاً با کشورهای مدیترانه ای در ارتباط هستیم از جوامع ساحلی نیست ، بلکه از مناطقی دورتر از شمال است.

هرم رژیم غذایی مدیترانه امروزه عمدتاً مبتنی بر آداب و رسوم رژیم غذایی جزیره یونان کرت و جنوب ایتالیا در حدود دهه 1960 است ، زمانی که میزان بیماری های مزمن در جهان پایین ترین سطح بود و امید به زندگی در بزرگسالان از بالاترین بود. متأسفانه ، بسیاری از جوامعی که در ابتدا رژیم غذایی مورد بررسی قرار گرفته است ، به طرز چشمگیری تغییر کرده اند.

یکی از ویژگی های اساسی مدل رژیم و فرهنگ غذایی مدیترانه ای ، که در برابر محدودیت های زندگی روزمره مدرن ایستاده است ، زمان صرف شده از وعده های غذایی و شیوه های اجتماعی  است. حتی امروز ، در همه کشورهای مدیترانه ، مردم زمان بیشتری را برای صرف غذا صرف می کنند تا هر جای دیگر. اگرچه امروزه زمان وعده های غذایی، با زندگی مدرن مطابقت دارد.

چه غذاهایی در رژیم معمولی مدیترانه ای گنجانده شده است؟

غذا های مدیترانه ای متمرکز بر پخت و پز ساده است و شامل تمام غذا هایی است که قبلاً می خورید ، فقط به نسبت های مختلف. این رژیم از نظر طبیعت گیاهی است و تأکید زیادی روی میوه و سبزیجات ، آجیل، غلات ، دانه ها ، لوبیا و روغن زیتون دارد. تخم مرغ ، لبنیات ، مرغ و ماهی به طور مرتب مصرف می شود. اما این بخش ها نسبت به مقدار معمول در رژیم های غربی کوچکتر هستند. شکر و آرد و کره و چربی های غیر از روغن زیتون به هر حال ، به ندرت مصرف می شود.

عناصر مشترک در فرهنگ غذایی مدیترانه ای

ویژگی های مهم فرهنگ  غذایی مدیترانه ای تا حد زیادی توسط آب و هوا و جغرافیای منطقه شکل گرفته است. آب و هوای معتدل و مدیترانه ای در مدیترانه یک مزرعه کشاورزی را به همراه می آورد که به شدت بر غذاهای حاوی سبزیجات منطقه تأثیر می گذارد.

جهانی ترین و رایج ترین ماده غذایی در غذا های مدیترانه ، روغن زیتون است. درختان زیتون در سراسر منطقه رواج دارد ، و روغن زیتون، عمده صادرات بسیاری از کشورهای مدیترانه است. خود زیتون ها یک ماده معمولی در غذاهای مدیترانه ای می باشد.

سبزیجات تازه پایه اصلی غذا های مدیترانه ای هستند که دارای تنوع گسترده ای در مرکز غذاها در منطقه هستند. در حالی که تنوع فرهنگی وجود دارد ، بادمجان ، کنگر فرنگی ، کدو ، گوجه فرنگی ، حبوبات ، پیاز ، قارچ ، بامیه ، خیار و انواع سبزیجات و کاهوها همه در این منطقه شکوفا می شوند و معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند. سبزیجات در ظروف به اشکال مختلف ظاهر می شوند: پخته شده ، کباب شده ، سس کباب شده ، پوره شده و در سالادها تازه سرو می شوند.

گوشت به طور کلی در غذاهای مدیترانه ای به مقدار کم مورد استفاده قرار می گیرد و در بیشتر دریای مدیترانه تمایل به کباب شدن دارد. زمین های سنگی مدیترانه ای معمولاً نمی تواند از حیوانات بزرگتر گله مانند گاوها پشتیبانی کند ، و گزینه های گوشت را برای حیوانات کوچکتر مانند بز ، گوسفند، خوک و مرغ و همچنین برخی ازحیوانات های وحشی محدود می کند. شیر بز و گوسفند نیز در انواع غذا های مدیترانه ای استفاده می شود ، در درجه اول به صورت ماست و پنیر.

غذاهای دریایی یک منبع پروتئینی رایج است که در بسیاری ازغذا ها ظاهر می شود. نزدیکی به دریای مدیترانه دسترسی آسان به غذاهای دریایی تازه را فراهم می کند ، که باعث می شود مکرر درغذا در سراسر منطقه استفاده شود.

استفاده زیاد از گیاهان تازه غذاهای مدیترانه ای را شاخص می کند. آب و هوا و جغرافیای منطقه به طور طبیعی برای رشد گیاهان علفی چه بومی و چه وارداتی مناسب است. در حالی که تنوع فرهنگی در استفاده از گیاهان خاص وجود دارد ، اما در کل سنت های آشپزی دریای مدیترانه از ریحان ، پونه کوهی ، آویشن ، رزماری ، مرزنجوش ، جعفری ، شوید ، نعنا ، سیر ، ترخون ، رازیانه و زعفران استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: آموزش آشپزی ملل

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید

درباره ما

تیم تحریریه آرسس شف

این مقاله به کوشش تیم تحریریه آرسس تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود تاثیری در بهبود کیفیت محتوای آشپزی حرفه ای در ایران داشته باشیم.

درباره ما بیشتر بدانید

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید